• enerjinin korunumu ilkesini canı gönülden benimsemiş fizikçi. bazı radyoaktif bozunmalarda enerjinin korunmadığı deneysel olarak gösterildiğinde "kesin orda bi parçacık daha vardır siz görmüyonuzdur" diyerek enerjiyi korumaya karar vermiştir. bu dötünden parçacık uydurma zırvalığı (bkz: ad hoc), söz konusu parçacığın daha sonra gözlemlenebilmesi sonucu büyük bir bilimsel başarıya dönüşmüştür. enerji birkez daha korunmuş fiziğin itibarı kurtarılmıştır. zaten pauli bunu hep yapmaktadır. kendisine nobel kazandıran dışlama ilkesi de tümüyle uydurmadır. fizikçinin iyisi, iyi uydurur. ama bu işlerin üstadı dirac'dır.
  • dalıp gitmesiyle ünlenen bilim adamlarından. trene bindikten sonra ofiste, evde unuttukları yüzünden, ve geri dönerken de inmeyi, neden gittiğini unutması yüzünden saatlerce trenden inemediği rivayet edilen, biletinin 'geçersizleşmesi' sonucu bu saatler sonunda (saate göre olsa gerek biletler) polisçe yakalanıp birçok kez hapse girip çıkmışlığı bulunan 20. yy. fizikçisi.
  • pauli lectures on physics volume 5 wave mechanics kitabı ile az cümle çok matematik ile quantum mekaniğini ele almaktadır.
    bu kitap ince gibi görünmesine rağmen içerik olarak ansiklopedi niteliğindedir.
    quantum mekaniğine katkıları(pauli exclusion principle) olan birininin quantum mekaniği kitabını okumak,teoriye onu geliştiren biri tarafından nasıl ele alındığını değerlendirmek açısından önemlidir.
  • 1900-1958 yılları arasında yaşamış isviçreli ünlü fizikçi.pauli 1945'te nobel ödülünü aldı. şu başarılarından dolayı.

pauli prensibi veya dışlama prensibi olarak anılan 1925'te doğanın yeni bir kanununun keşfi sayesinde tam bağışıyla.

pauli, einstein tarafından ödül için aday gösterilmişti.einstein ,paulinin 21 yaşında tasarlamış olduğu olgun eserlerinden dolayı hayranlığını da belirtiyordu.

doktora tezini 21 yaşında sommerfeld'in danışmanlığında iyonlanmış hidrojenin kuantum teorisi üzerine yapmıştı.bir yarı yıllığına hamburga geçmesiyle,başına gelenler vakalar o dönem başladı.(bkz: pauli etkisi)
  • viyana'da doğan wolfgang pauli genç yaşta viyana üniversitesini bitirdi. doktorasını yapmak için gittiği münih'te 19 yaşındayken einstein'ın görelilik teorisi üzerine kitap yayınladı. öğretim üyesi olarak gittiği hamburg üniversitesinde heisenberg, born, bohr ve diğer ünlü fizikçilerle devamlı temas halindeydi. atom spektrumlarını incelerken dışarlama ilkesinin varlığını kanıtladı. nötrino adı verilen yeni parçacıkların varolabileceğini ilk defa 1931 yılında öne sürdü. bu kütlesiz ve zayıf etkileşen temel parçacıklar ancak 1954 ten sonra gözlemlenebildi. ii. dünya savaşı sırasında amerikada bulunan pauli savaş bitince tekrar isviçre'ye dönerek, einstein'ın mezun olduğu ve schrödinger'in profesör olarak çalıştığı eth'ta(eidgenössische technische hochschule) teorik fizik enstitüsünün başına geçti. kuantum mekaniğine katkıları nedeniyle 1945 nobel fizik ödülünü aldı..
  • ünlü avusturyalı fizikçi, kendisine duyduğum sevginin nedeni 1945 yılı nobel fizik ödülü sahibi olmasının yanında ayrıca eski bir lmu öğrencisi olmasıdır.
  • "es gibt keinen gott und dirac ist sein prophet"

"tanrı diye bir şey yoktur ve dirac onun peygamberidir."
  • kendisi heisenbergin yakin arkadasidir.
  • dışlama ilkesi ile uğraşırken eşi, pauliyi kimyacı için terk etmiş. oda kendini alkole vurmuş.ilkesinin adının "dışlama ilkesi" olması daha mantıklı geliyor artık.
  • yükselen burcu başak olan bir beyefendi. yükselen başak olup da akıllı olmayan birini görmedim. var bu asc başaklarda bir şeyler. tabii ki yetmez, bu benim ilgili alanlarımla alakalı bir gözlem de olabilir. ama bu haritada merkür koç burcunda. kişinin kendi adında bir ilkesi var, dikkat. bir öncü yani ve merkür öncü bir burçta, hmm. mars da koç burcunda ve merkür'ün yanında imiş. merkür'ün güçlü bir eşlikçisi var ve bu da ona zeka vermiş olmalı. 3. ev girişi pla'ya göre terazi burcu. venüs ikizler burcunda 10. evde. dikkat yine zeka ile ilgili bir burç öne çıktı. ayrıca zeka evinin yücelme yöneticisi satürn de oğlak burcunda duruyor. başak burcundan yola çıktık ve dikkat, hep aklı parlatan yerleşimlere çıkıyoruz. işte böyle olunca kişi de ister istemez, ruhu da buna uygunsa tabii, bir bilim adamı oluyor. seviyorum bu tarz mini astrolojik tetebbuatı. bağlama göre analiz daha isabetli oluyor.
hesabın var mı? giriş yap