• icimdeki finlandiya askı bambaska diyen her bireyin dinlemesi, sevmesi, basının tacı etmesi gereken grup.
  • çocukluğumda iron maiden, gençliğimde manowar neyse orta yaşımda yerini alan grup, seviom lan. baltaları alıp sizi doğrayasım gelio içimden ama siz de insansınız. fakir ama elemanlar, kuzeyin fakirleri aq. para olsa da versem, gerçi olduğunda da gidip fin saunası yapıyorlar, olmuyor üzülüyorum.

ama arabada uzun yolda kısa yolda, evde sağda solda yardırmıyorum değil kendilerini, stratovarius nightwish in yerini aldılar 2 yıl önce nazarımda.

time:
    https://www.youtube.com/watch?v=hsiajjqafze

sons of winter and stars:
    https://www.youtube.com/watch?v=k2p9psvd9ho

land of snow and sorrow:
    https://www.youtube.com/watch?v=czb6jvlljsg
  • çalıştığım masanın arkasında oturan şahısın 1 hafta önce bana gönderdiği time sayesinde 1 haftadır aklımdan çıkmayan gruptur. yaptıkları türü pek bilmem. öyle ara sıra kendimce dinlediğim şarkılar vardır ama çıldırmam bu tip parçalar için. ama bu nedir aga?

time ile başladı. sons of winter and stars'dı, land of snow and sorrow ile devam ediyor.
  • herkes bi lira verse de şu gruba bi bilgisayar alsak beyler :) 2007'den beri bekliyoruz yeni albüm için resmen cd'ler çizildi, mp3 player'lar bozuldu dinlerken.
  • jari yeni bi açıklama yapmış time ile alakalı, hayır albüm yakın zamanda gelmiyor ve problem gene bilgisayar dünyası:
    http://www.pasifagresif.com/…r-etmeye-devam-ediyor/

bu adamların (adamın diyelim daha ziyade) time albümünü çıkarma süreci beni finlandiya'dan soğuttu abi, orada nasıl bir ortam varsa artık bi doğru düzgün ortamı bulamadı jari albüm için. gelsin yazıcıoğlundan yapalım bi sistem, nedir ya yazık. bu ne abi, herif metalin göbeğinde tam bir müzisyenler ülkesinde yaşıyor ama açıklamalara baksan sanki peşaver'de kıt kanaat albüm kaydetmeye çalışıyor. yıldım vallahi, oturup ben yazıp ben çıkarıcam time albümünü o olacak. benim bilgisayar kaldırmayabilir o var işte :((
  • grubun ikinci albümü time'ın çıkışı kayıt ve miksajda çıkan problemler yüzünden 2008'e ertelenmiş.

ikinci albüm için fazla bekleten grup!
  • yillardir belki de 15 yasimda manowar dinledigim kadar bugun 35 yasimda 2 aydir arabada ucakta c# basinda surekli dinledigim jari dir. elemanla sanirsin yillardir ayni duyguyu paylasip buyumusuz hayal ettigimiz turu yaratmisiz, oyle etkili sozluk bu adam benim icin, feyzbuktan mesaj attim kendisine fin diyarina gelip senle 1-2 tek atalim dedim henuz siklemedi, olsun cocuklugumdan beri en cok etkileyen albumdur time seysi, asmistir kendi capmida.
  • time i ile beklentilerimi karşılamamış gruptur, çünkü ben farkında olmadan her normal insanın yapacağı gibi ilk albüm gibi bir albüm bekliyormuşum. olumsuz gibi yorumlamaya başladığımın farkındayım, ama esas söylemek istediğim şudur ki; iyi ki beklediğim gibi olmamış. ilk albümde bariz bir şekilde ensiferum sonrası bir jari maenpaa vardı, orada yaptıklarını devam ettiriyor gibiydi, buna wintersun'ın ikinci albümü çıkana kötü bir etki gözüyle bakmıyordum, fakat öyleymiş. time i ile jari adeta kendisini, yapmak istediği müziği bulmuş. şarkıların birbiri arasındaki uyumu çok güzel, bu uyumu aslında time ii ile birlikte değerlendirmek lazım ama şimdilik çok güzel oturmuş denilebilir. şarkıların kendi içlerindeki iniş çıkışlar da tam yerinde olmuş. sözler, arka plandaki koro, diğer enstrümanlar, her şey de bu iniş çıkışa göre gayet uyumlu. üstünde düşünülmüş bir albüm olduğu her saniyesinden belli ve ilk albümden daha çok emek verildiği de her dinleyişte güzelleşmesinden anlaşılıyor. böyle gruplara ister istemez "fantastik kitap okuma müziği" olarak da bakıyorum, wintersun bu listemde en üst sıraya çıkmış durumda şu an. "fantastiklik akıyor" gibi bir cümle kurmak istemezdim ama durum bu. time ii'yi merakla bekliyorum o yüzden şimdi. bakalım nasıl olacak.
  • heyhat, neredeyse 3 sene olmuş bu albümü dinlemeyeli.
    alıcı gözüyle tekrar bakıyorum da, jari mäenpää'nın albümde çıkardığı iş hakikaten inanılmaz. melodik death metal denip geçilmeyecek orjinallikte bir albüm var ortada, zamanında anlam verememiştim ama hakikaten ensiferum bırakılacak kadar sağlam bir albüm bu. genelde children of bodom ve türevleriyle ilişkilendirilse de, tamamen jari mäenpää tarzı bir albüm bu. adam gitar çalmasını biliyor, çok orjinal riffler var albümde. üstüne klavyleri de kendisi çaldığı için ekstra tebrik etmek lazım. epik, hüzünlü ama bir o kadar gaz ve sert rifflerle dolu, klavyenin de katkısıyla kış kokan bir albüm, hakikaten bambaşkaymış yahu bu albüm.
hesabın var mı? giriş yap