• her gün facebook'ta 8 farklı kişinin status'ün de gördüğüm cümle. ne kışmış amk gelemedi bi. götümüz donuyor hala winter is coming. ben desem kış geliyor diye yazsam facebook'a kıçınızla gülersiniz ama winter is coming yazdık mı adeta bir stark olup çıkıyoruz. sanki bu mesajı yazdıktan sonra atına binip kuzey'e sürecek eşoğlueşek. tamam, güzel, hoş biz de izliyoruz da hergün winter is coming demenin anlamı nedir lan? zaten dizi tatilde nisana kadar sana ne oluyor? allahtan khaleesi'nin cümlelerini akılda tutamıyorlar, yoksa siki tutmuştuk. hayatımın ayı güneşi diye.
  • gün doğumunda son çay+sigaramı balkonda içerken anlamını daha bir idrak ettiğim cümle.

artık bildiğin üşüyoruz ned reyiz, hırkasız çıkınca dötümüz donuyor :/
  • mevsimlerin değişik bir döngüye sahip olduğu, yazın ve kışların yıllar boyunca sürdüğü, onyıllar süren uzun yazların sonunda yazlar kadar uzun süren zorlu kışların geldiği westeros'da winter is coming anlam olarak baharın sonunda zor günler gelecek, kurt yaşayacak, zayıflar ölecek demek yani kurt zamanı. zaten ailenin sembolü de direwolf.

belki de o korkulan kara kışın kendisidir stark ailesi. stark ailesi "kings of winter" diye anılırdı eskiden, targaryen ailesi gelmeden önce.

iki anlamı da geçerli ve birbirini tamamlıyor bence.
  • bir hanedan sözü olarak kullanışsız bir cümle. tamam yazın güzelde 80 sene süren kış boyunca ne diyecek koca stark hanedanı "ben dediydim" falan mı?
  • george r. r. martin'in yazdığı a game of thrones serisinde kuzeyli stark ailesinin mottosu.
  • isyerinde "winter" soyadli bir arkadas var. koridorun basinda her gozuktugunde "winter is coming" diyoruz. cok komik geliyor bize nedense, her seferinde yapiyoruz bunu : )
  • game of thrones (a song of ice and fire) serisindeki stark hanedanının ilke sözü. seride diğer hanedanların kendilerine ait sözleri -görece- daha uzun ve hamasi sayılabilecekken starklarınki oldukça kısa ve özdür. zaten yıllardır kuzey ormanları ve sur tarafını korumakla görevli bir hanedanın, "hızlı koşan atın tezeği seyrek düşer" gibi bir şey diyecek hali yoktu. ayrıca starkların bu mottoları bana, yaprak dökümünün son sezonu öncesi tv'de zırt pırt çıkan tanıtım filmindeki "bu bahar, son bahar olacak" kelamını hatırlatmıyor da değil hani. daha da ileri gidersek, ali rıza bey'in de eddard stark gibi 5 çocuğu vardı (piç kar hariç tutulursa). dilerim, iki dizinin diğer bir ortak yönü, uzun sürmelerinden başka bir şey olmaz diyerek bu bahsi kapatayım.

ayrıca bir internet klasiği olarak:
    http://www.funnyjunk.com/…320918/winter is cumming/
hesabın var mı? giriş yap