• 30 yaşıma merdiven dayadığım şu günlerde, bilgisayara karşı çift kişilik bir turnuvada, sabaha karşı dörtte, final müsabakasında, uzatma sonrası, beşer penaltının son penaltısını kurtardıktan sonra -ki o penaltı michael owen tarafından atılmaktadır ve ben de ismini unuttuğum hollanda kalecisiyimdir- takım arkadaşımla birlikte salonun ortasında timsah yürüyüşü yapmama ve sonra da pencereyi açıp hop hop ingiltere top ingiltere dutch aslanları nasıl geçirdi size diye bağırmama neden olacak derecede gerçekçi oyun.

edit: dunya durdukca durasi hollanda kalecisi tabii ki edwin van der sar beydir.
  • bu öylesine muhteşem bir oyundur ki, benim galatasaray olduğum, arsenal ile oynadığım ve maçın son dakikasına 1-0 yenik girdiğim bir maçta, 90. dk da kazandığım korneri kullanırken mondragon* tamamen kendi insiyatifiyle kalesinden çıkıp gol atmaya gelir... ortadan sonraki karambolde topa dokunur ve gol olur... işte böylesine bir oyundur winning eleven...
  • 30'una merdiven dayamış adamları 5 yıl boyunca haftada 3-4 gece 4-5 saat boyunca oyalayabilen cinsel çağrışımı olmayan tek şey. bir gece iki kişilik yatağın bir tarafında "ben yatıyom" dediğim, diğer tarafta oturan oyuna dalmış arkadaşların da "tamam bu maç bitsin gidiyoz" dedikten sonra sabah kalktığımda onları aynı pozisyonda bulunca "vay hayvanlar" nidasını sarfetmeme neden olan oyun.
  • 3. versiyonunda bir gamba osaka - shimuzu s-pulse maçı. iki takımın da santrforu zencidir ve son derece hızlıdırlar. osaka'nın golcüsü üç kişinin arasından fırlar ama dördüncü savunmacı topu keser. karşı kaleye giden uzun topu s-pulse'ın zencisi bütün savunmanın arkasından fırlayıp alır ve abanıp golü yapar. s-pulse'ı yöneten arkadaştan efsanevi cümle duyulur: "my nigger is better than your nigger." o esnada efendi efendi dergisini okumakta olan bir başka arkadaşımızın amerikalı eşi ağzındaki kolayı püskürterek bu sözü söyleyene döner ve tiksinerek bakar...
  • 2 tane erkegi evde yalniz birakin.para vermeyin.yemek vermeyin.su vermeyin.hic bir $ey vermeyin.sadece ps2 , 2 tane gamepad ve winning eleven cdsi verin.1 hafta boyunca herhangi bir gereksinim duyacaklarini sanmiyorum.
    boyle bir oyun.
  • japon teknolojisinin ulastigi son nokta. murat murathanoglu ve ismet badem kilikli iki yorumcu sayesinde japonca temel futbol terimlerine asina olmamizi saglayan, konami firmasi tarafindan uretilmis oyun. durmaksizin oynandiginda sol basparmakta kalıcı hasarlara yol acmasi muhtemel olan mesgale. efsanevi oyun kickoff tan sonra ilk defa "keske $unu da $oyle yapsalarmis" demedigim komple futbol oyunu.
  • kardeşi kardeşe düşüren oyundur bu.
  • oynanabilirlik bakımından ps1'deki 2002 versiyonu gönlümdeki yerini hala korumaktadır. yoktu öyle bir keyif. grafik açısından yenilerin çok gerisinde olsa da eski versiyonları oynarken aldığım hazzı yenilerden asla alamadım. japon spiker faktörü de bunda etkili olsa gerek.
  • gelmiş geçmiş en güzel futbol oyunu.

şimdi bakıyorum fifa'nın eklediği şeylere, yok efendim şut attıktan sonra çimler sökülüyor, formalar oynuyor, rüzgar esiyor saçlar savruluyor ve millet bunlara devrim diyor.

aşırtma şut, ver-kaç, arapası, havadan arapası, sert orta, yerden orta, plase şut, topu ayağından açarak koşma, frikiklerdeki kombinasyonlar, kare ile bilgisayar kontrolündeki adamla press yapıp yönlendirdiğin adamlar pas atılacak yeri kapama v.s. bu ve aklıma gelmeyen başka bir sürü tuş-kombinasyon özelliğini winning eleven futbol oyunlarına sokmuştur.

yani özetle şu anda oynanan fifa, aslında gelişmiş bir winning eleven.

bu oyunun geliştiricileri belki de önlerindeki 20 yıldaki futbol oyunlarının da kaderlerini belirlediler.

bu bağlamda gelmiş geçmiş en iyi futbol oyunudur.
  • gece gece nostaljim tuttu. indirdim açtım direk master league'i. ilk beraberlikle gelen parayla koydum defansa efsanemi.* şuan gelen geçen koyuyor ama zamanla gelen parayla orta sahamızı güçlendireceğiz. japonca ile uğraşmak istemediğimden iss pro evolution indirdim. ama japon spikerin hasretini çok çekiyorum. ingilizce spiker ilker yasin'den beter. ne efsanesin be winning! *
hesabın var mı? giriş yap