• mevcut ingiliz hanedanı, asıl adı saxe coburg gotha olup beşinci george tarafından halk arasında yaygınlaşan alman antipatisi nedeniyle değiştirilmiş, bununla kalmayıp o güne kadar teamüller gereği soyadı taşımayan kraliyet ailesinin soyadı olarak belirlenmiştir. hanedan isimleri başa bir kral yerine kraliçe geçtiğinde değişir, örneğin hanover hanedanının tahta çıkan son üyesi olan kraliçe victoria'nın evlendiği adam bir "saxe-coburg-gotha" olduğundan oğulları yedinci edward'dan itibaren hanedan bu ismi alır (sonradan windsor olarak değiştirilse de). şimdi de elizabeth'in kocası phillip bir "mountbatten" olduğundan hanedan ismi prens charles'tan itibaren gene değişecek ama windsor artık soyadları olduğundan mountbatten-windsor olarak değişecek.
  • vestel'in ihraç fazlası ve ikinci el tamirli ürünlerini sattigi mağaza.
  • benim en sevdiğim, en şık olduğunu düşündüğüm kravat düğümünün adı..

ayrıca kolayda bir tekniği var..

kalın, simetrik bir üçgen oluşturan kravat düğümü aslen adını da aldığı ingiliz kraliyet ailesinden köken alıyor ..

fakat son yıllarda italyanların gömleklerde geniş yaka (birbirinden uzak birleşen ve ön kısmında geniş boşluk kalan yaka tipi) tercih etmeleri ve bu geniş boşluğu simetrik, büyük üçgen düğümün tam olarak doldurması nedeniyle italyan stili takım elbiselerde sıkca tercih ediliyor..

bağlama tekniği için : http://www.uzmantv.com/…nasil-windsor-tipi-baglanir

ayrıca (bkz: simetri hastalığı)
  • yangın sırasında zarar goren odaların yer dosemelerinin restorasyon sırasında ters cevrilerek yeniden dosendigi, ayrıntılarda gizli guzel kale. ayrıca kale içinde bulunan st george's chapel gorulmeye degerdir.
  • vinzır diye okunan londra'daki en posh suburblerden biridir. *
  • bir çeşit sandalye/koltuk.
  • gezilmesi görülmesi gereken tarihi kale ama 5 te kapandığı için sabahtan gidilmesi gerekir yoksa mümkünatı yok tamamı görülemez. kalenin içinde gezip göreceğiniz yerler arasında (bkz: queen mary's doll house) da vardır. aman efendim onu görsek ne olur diye düşünmemeniz tavsiye olunur. hayatımda gördüğüm en güzel oyuncaktı zaten onlarda pek mütevazi değil dünyanın en geniş ve güzel bebek evi olarak tanıtıyorlar. fakat o zamandan beri nasıl muhafaza ettiklerini görünce adamların övgüyü hak ettiğini sizde göreceksiniz.

sonra yemek salonunda başlayarak odaların çoğunu görebilirsiniz. duvarların çoğunda mükemmel tablolar var. (bkz: rembrandt) ın ünlü self portrait i de bu kalenin duvarlarındadır. ayrıca (bkz: anne boleyn) ın dolaştığı yollarda yürüdüğünüzü düşünmekte başka mistik bir hava vermekte. tavanlara bakmayı da unutmayın demek istiyorum o muhteşem işçilikler ve (bkz: frescolar)
    görülmeye değer. (bkz: st george's chapel) her zaman açık bulunamaya biliyor.

verdiğiniz paraya kat kat değeceğnini söyleyebilirim. ayrıca bir kere bilet aldığınız zaman bir sene boyunca bedava girebiliyorsunuz.
  • her ne kadar 17£ lik giriş parası "lan ben bu paraya dublin'e uçar geri dönerim" dedirtse de fakirler için gizli bir bonusu vardır.

bu kalenin arka kapısındaki "long walk" isimli bahçe tam 4 km süren bir çimenliktir. iki tarafında iki sıra ağaçla alabildiğine giden bu yolun bir tarafından bir tarafı gözükmemektedir. gidip burada yürüyüp ben windsor gördüm diye hava atabilirsiniz.

ayrıca buraya gelmişken eton college'ı da görmeden gitmeyin, thames'in hemen diğer tarafında bulunur ve tam olarak 545124778 tane rugby sahası vardır. eton denen bölge aynen brugges'ün ingiltere versiyonu. eski mi eski yaşlı mı yaşlı.

londra'ya gitmişken gidin görün, 1 saatlik yok zaten. paddington'dan gidip dönüş 9£*, waterloo'dan 12£.
  • londra'ya gidenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken londra banliyösü. kraliçe önemli karşılamalarını ve haftasonu tatillerini kasabadaki kalede gerçekleştiriyor. asillerin çocuklarının çoğu ise kasabadaki eton college'dan mezun. kalenin günümüzde halen kullanılıyor olması mimari açıdan heyecan verici zira ortaçağdan kalma ancak sürekli kullanılacak şekilde bakılan bir kale ve gezmesi 16 pound.
  • castle project içindeki ioc container kütüphanesi.

(bkz: dependency injection)
hesabın var mı? giriş yap