• kış geldiğinde herkesi sikicek gibi bi tipleri var.
  • yön bulma yetileri hiç gelişmemiş yaratıklar. adamlar 3 sezondur yolda, fellik fellik duvarı arıyorlar ama nafile

linkteki abimiz de o yüzden bu kadar sinirli. 'amk burdan geçmemiş miydik' bakışları atıyor sürekli
  • bu arkadaşlar aslında ormanın çocuklarıdır. bu ormanın çocukları hakkında seride verilen bilgiler ışığında bildiklerimiz şunlar; ölüler ile konuşabilmekte, aynı zamanda warglık yapabilmekte. ayrıca büyü konusunda da yetkinler. bu özelliklere ek olarak topraklarını işgale gelen insanlar ile de savaşmışlar. yani insan ırkına olan bir kinleri de mevcut olabilir.

parçaları kafamda birleştirdiğimde ormanın çocuklarının bir kısmının ölüler üzerinde warglık yaptığını düşünüyorum, dayanıklılık için su büyüleri de kullanıyor olabilirler. seriyi okuyanlar bilirler, wargların insan kontrol etmesi çok zordur. en güçlülerden olan bran stark bile kıt akıllı hodor' u kısa bir süre için kontrol edebiliyor.

bir warg bedeni dışındaki canlıları kontrol ederken ölürse bilinci kontrolündeki varlıkta yaşamaya devam ediyor. zamanla kontrol ettiği varlığın bilinci baskın çıkabiliyor ve warg bilinci ile kontrol edenin bilinci birbirine karışıyor. aynı zamanada bir warg birden fazla varlığım bedenini de kontrol edebiliyor, bunu serideki varamyr sixskins isimli wildling warg bölümünden hatırlıyoruz. kendisi aynı anda altı hayvanı kontrol ediyor, sonra bir insanı kontrol etmeye çalışırken ölüyordu.

white walker dediğimiz ölüler ordusundaki komutanlar büyük ihtimalle kendi bedenleri ölürken diğer ölüleri kontrol edebilmeyi su ve buz büyüsüyle kontrol edebilmiş orman çocuklarının bilinçleri. bütün orman çocuklarının wild walker olduğunu söylemiyorum, bir kısmı. intikam isteyen, farklı ve ayrışmış bir grup bu.

ordularını büyütebilmek için ölü bedenlere ihtiyaçları var. her wild walker ölülerden oluşan ordularını warg yetenekleri ile kontrol ederken aynı zamanda yeni katliamlar yapıp öldürdükleri canlıları ordularına katıyor ve asker sayılarını arttırıyor.

white walkers' ın kontrolündeki ölülerden bahsettik, peki yeni bir white walker yaratmak için ne gerekiyor ? bunun cevabını seride gördük. night's king olarak bildiğimiz wild walker lideri, craster isimli kuzeylinin sunduğu erkek bebeği kendi türüne dönüştürmüştü.

neden bebek ? bebeklerin bilincinin warglara karşı dirençsiz olduğu, daha kolay kontrol edilebildiğini düşünüyorum. yetişkin bir insanın kontrolü hem zor, hem de kontrol için öldürürken deforme oluyor. nitelik ve fiziki güç kaybına uğruyor. oysa sağlıklı bir bebeği kontrol etmek çok daha kolay ve avantajlı. bebeğin direnci ya da kendini kontrol eden wargın bilincine karışacak anıları, kişiliği henüz oluşmamış. bebek white walker olarak büyürken aynı zamanda canlı olduğu için fiziki bütünlüğü devam ediyor, ölülerden oluşan orduya hükmedebiliyor.
  • game of thrones'un necromancer'ları diyebiliriz kendilerine.

--- spoiler ---

bir obsidian'lık işleri var. zaten bu yüzden de şişman liseliye dokunamadılar. yoksa öyle bonfile kolay bulunmaz, white walkers da gördüğünü o kadar kolay affetmez. kısacası abartıldıkları kadar harika değiller. zaten dragonlar varken, ancak açıp pipileriyle oynarlar.

--- spoiler ---
  • ne zaman e2 ya da cnbce yi izlemeye koyulsam gece yarısı, games of thrones ' un ilk bölümünün açılış sekansına denk geliyorum. adı geçen kısımda da malumunuz white walkers denen yaratıklar var ve ben ne olacağını bilmeme rağmen her defasında korkudan altıma sıçıyorum.
    sonra da diyorum ki "lan bu white walkers olayını daha bir açsalar. şu gerilime bak be tadından yenilmez" falan. işte o an çıkıyor bir tanesi. "yok lan hiç gerek yok, kalp dayanmaz" diyip gülüyorum.
  • asıl isimleri mediterranean walkers olabilir, şüpheleniyorum bir süredir.
  • kahır dolu dünyanın emekçileri.. ateşin yakmadığı gibi her metalde kesmiyor abileri. düşene vurmaz, aman diyene kılıç kaldırmaz. destursuz elalemin bağına girmez, karısına kızına sarkmaz.

(bkz: bir walker westeros'a bedeldir)
  • --- spoiler ---

yaşattıkları korku dizinin 2. sezon finalinde duyulan 3. borudan sonra anlaşılabilir. soğukta hareket etmekten üşenen nöbetçiler 3. borudan sonra ışık hızıyla ortadan kaybolmuşlardır. şişman olanı bıraktılar tabi yazık.

--- spoiler ---
  • olayın, kavramın mı desem, tip de diyebiliriz, mevzu da diyelim hadi, nereden "arak" olduğunu buldum.

türkiye'de yayınlanmış ilk barbar conan çizgi romanlarından birindeki bir hikayede buna benzer bir güruh vardı. okuyalı 25 yıl olmuştur, aklımda kaldığı kadarıyla aktarayım.

conan'ın da içlerinde olduğu bir grup çapulcu kimmerya'nın da daha kuzeyindeki asgard ya da vanir ya da hiperborya mıydı oralardaki bir ülkeden sıcak memleketlere gelmeye çalışmaktadırlar. oralarda bir hazine yağmalamışlar ve bohçaları hazine yüklüdür. ancak kış çok çetindir ve güneye inene kadar yiyecekleri bitmiştir. yanlarındaki çıkınlarda her biri krallıklar satın alacak kadar hazineye sahip adamlar açlıktan ölmek üzeredir. atlarını çoktan kesip yemişlerdir ama conan'ın atı sapasağlamdır. sonradan anlaşılır ki conan yol çok çetin olacağı için bohçalarını hazine ile değil yiyecek ile doldurmuştur ve atını da bu sayede besleyebilmektedir. geri kalan çapulcular arpa için conan'a saldırırlar, kavgalar dövüşler vs o güzel ortam rezil olur. conan atsız ve yiyeceksiz kalır, ama o elemanları da öldürüyordu galiba.

conan yürür yürür ama en sonunda soğuğa dayanamaz ve düşer. soğuktan ölmek üzereyken yanından bir ordu geçer. ordu aynen white walkers gibi ölülerden oluşmaktadır. hatta oradaki çizimler de duvarın önüne gelmiş white walkers gibiydi. o derece benziyor yani. conan nereden geldiğini anlamadığı bir güç ile kalkıp bu orduya katılır ve kocaman bir şehrin önüne gelirler. ordu buraya saldırır, başarılı olamaz geri çekilir. conan da saldırır yaralanır, sonra şehirdekiler bunu bulurlar ve ölü olmadığını anlayınca onu iyileştirirler. detayları tam hatırlamıyorum, hikayede anlatılan şuydu: bu şehre saldıran ölüler şehirdekiler tarafından zamanında başka bir düşmana karşı satın alınan paralı askerlermiş de sonradan şehirliler onlara ihanet edip öldürmüşler. onlar da her gece haklarını almak için şehre saldırıp dururlarmış öyle. o kadar kuzeyde o şehir niye var, eskiden ne olmuş ne bitmiş hatırlamıyorum ama white walkers kafası oraya uyuyor.
hesabın var mı? giriş yap