• 1040 yılında, günümüzde ayakta durmayan weihenstephan şapeli mahzeninde üretilmeye başlanan, günümüzde hâlâ üretimi devam eden en eski biradır.

seri üretilen alman buğday biralarının en kalitelilerinden olup, pek çok bira sever ve bira tadımcısına göre de üstün lezzetli ve kaliteli bir biradır. birkaç yıldır ithal biraların piyasada daha çok yer etmesinden dolayı çok daha kolay erişilebilir hâle gelmiştir. sevin ya da sevmeyin, mutlaka bir kez tatmanız lâzımdır.
  • varuna gezgin'de adini unutup da "schweinsteiger versene bir tane" dediginizde getirdikleri bira.
  • hayatımda içtigim en güzel bira. almanlar bu işi biliyor dedirten cinsten .türk biralarındaki o acı tadı sevmeyenler bu birayı acilen içsinler derim .içimi yumuşak ,enfes
  • içimi çok zevkli, dünyanın en güzel birası. üzücü bir anımı paylaşayım geçen sonbahar almanya'ya gittim erasmusla kafamda weihenstephan hayalleri kuruyorum "oraya gidince çılgın içerim, weihenstephan ırmağında yüzerim, beni weihenstephan yağmurunda yıkasınlar"* temalı. gittim weihenstephan yok hiçbir yerde. gittiğim yer de münih'in dibi yani her çeşit bira var benim gönlümün efendisi yok. işin daha da ilginci bir alman arkadaşa bu durumdan bahsedince "hayatımda o birayı hiç duymadım" falan dedi büyük şaşkınlıkla, inatlaştık dedi belki sadece türkiye'de üretilen bir alman birasıdır. dedim ulan dünyanın en güzel birasını nasıl bilmezsin alman olacaksın güya.

neyse iddiaya girdik varsa ben sana bulup alacağım dedi. ben de durur muyum hemen açtım internetten gösterdim birayı sus pus oldu. ama erasmus boyunca yine de o birayı bulamadım. ve bana hala weihenstephan borçlusun benedikt efendi :(
  • bira gibi bira. overrated diyeni 978 yıllık geçmişi, allah'ı vekaleten çarpar. ayrıca fıçısını da içmeden karar vermeyin derim.
  • tombul efes içen vasıfsızlar başlığı terkedebilir mi lütfen?

teşekkürleeeer!

çayın iyisi harmandan, biranın iyisi almandan diye laf var lan.

tamam tamam yok ben uydurdum. ama güzel oldu.*

buğday birası kraldır. weihen de tüm buğday biralarının imparatorudur.

2. sırada tam tahıldan yaptığım weissbier gelir.
  • ne kadar adını söyleyemesem bile garsona bundan istiyorum diye göstermek usulüyle istediğim ve tadı çoğu biraya göre bayağı iyi olan biradır.
  • münih marketletlerinde 0.5l cam şişesi vergiler dahil 1€'dan daha düşük bir fiyata temin edilebilir. bundan mı alsam augustiner mi alsam diye düşünmezsiniz, ikisini de alır geçersiniz. kıskanç almanın asgari ucretiyle yaklaşık 1400 şişe alınabilir.
  • dandanakan savaşı ile yaşıt olan lezzetli alman birası.
  • içince tam olarak şöyle hissettiriyor.
    hani türk pop müziği dinledikten sonra emek verilmiş bir yabancı müzik dinlersiniz ya; hah işte o anki his...
    (bkz: adamlar yapmış)
hesabın var mı? giriş yap