• biri "fakiri zengin, zengini de fakir gösteren" araba demişti. tam olarak öyle.
  • güneydoğu anadolu bölgesi'nin bitki örtüsüdür.
  • şirket tarafından kullan diye verilince dadından yenmiyor bu amına koduğumun çocuğu.
  • bir biz fakiriz amk.

sol şeritten bizim araçtan uzaklaşırken arkasından bakdığım arabalardan biri.

not: opel corsa 1.2 amk
  • az önce birisi "mondeoyla kıyaslayanlar" yazmış ben şok. pardon da neyle kıyaslayacaksınız passatı? hadi tamam kıyaslayalım amk. neyle kıyaslayalım 7 serisi olur mu?
  • türkiye'nin özeti olan araçtır.

son 5 yılda şirket araçları dahil farklı sınıflardan farklı marka araçlar kullandım. kia marka kendi aracımda vardı. aracın içi o kadar donanımlıydı ki sadece start stop yoktu. elimize bir miktar para geçti. arabayı değiştirelim daha geniş bir araç alalım dedik. 80 90 civarı(5 6 ay öncenin fiyatıyla konuşuyorum) astra j kasa yada focus alalım dedik. çünkü o fiyatta istediğim özellikleri karşılıyordu. sonra biraz daha fiyatı yükseltelim dedim. cerato çıktı karşıma. daha önceden kullanmıştım. özellik ve performans olarak harika bir araç. otomatiğinde hiç bir sıkıntı yok. tamam ben bunu alayım dedim. 50 bin km civarı temiz araçlar 110 120 bandında gidiyor. dedim ki insanlarla fikir alışverişinde bulunuyum belki artı eksi birşey söylerler. keşke sormaz olsaydım. gelen passat giden passat diyor. bir tek yüzüme karşı "passat almayan o. çocuğudur" demediler.

sonuç boş passat aldık. hız sabitleme yok. limitör yok. otomatik far, silecek, klima yok. önceki aracımı 50 bine almıştım. hepsi vardı. şimdi donanım olarak sınıf düşüp üstüne 80 bin para verdim.

aradan 6 ay geçti. şuan araç malum siteye göre üstüne 40 bin lira koydu. eğer uzun yıllar bineceksen passat pişmanlık, alıp satacaksan mantıklıdır. o da sadece bu ülkede. herkes passata binmeyi statü sayıyor.

bir arkadaşımız 250 bine honda suv aldı. insanlar "hayırlı olsun" diyor. ben passat aldığımı söyleyince insanların bakışı değişiyor. gerçekten bizim insanımız biraz mal sanırım.
  • niye bokluyorsunuz oğlum ben çok seviyorum herif gibi araba. bir şeyi de beğenin amk.

linea, yarrak gibi
    clio , uçan teneke
    egea, öeeeehhhh
    megane, böğğğ
    passat, dünyada ticari taksi arabası

e ulan biz neye binecegiz sayın amına koduğum bentley ile mi gezelim? ona da atacak bok bulursunuz
  • at gözlüğüyle veya körü körüne bu arabaya ilah gözüyle bakan bir %50 olduğunu düşündüren marka ve modeli. gerçekten de ülkemizde vw 'hıyar satıyorum' dese, elinde tuzlukla bekleyecek insanlar var. volkswagen dünyanın sekizinci harikası filan değildir, yüzyılın buluşu değildir, doğa üstü bir oluşum değildir... sıradan bir marka ve modelidir.
    öyle teyzemin otomobili dayımın minibüsü şöyle böyle demekle olmaz bu işler. bizzat passat 1.4 tsi 160hp dsg kullanıcısyım, üstüne önceki arabam da 8 yıl kullandığım bir opel vectra 2.2 active select'ti.

öncelikle söyleyeyim hiç de ekonomik bir araba filan değildir. 100 tl'ye de 320 km gidememektedir, hurafedir zürafadır. inanmayın, birebir kullanın görün. görün sıkışık trafikte tüketimin nasıl 12 lt/100 km lere çıktığını. uzun yolda eğer ki 110-120 gitmek isterseniz 7-8 lt/100km tükettiğini görün. çünkü küçük motordan hız/performans isterseniz daha çok yakar. hız dediğim de 110-120 civarı. tın tın giderseniz bir nebze ekonomiktir sadece. eski arabamla karşılaştırırsam tempolu kullanımlarda 2.2 vectradan daha çok yakıyor. hem de aralarında neredeyse 10 yıl yaş farkı var. sadece şehir içinde dikkatli kullanırsanız daha az yakıyor. uzun yolda antalyadan ankaraya 120-130 km hızla gittim, ankaraya girdiğimde 8.1 lt/ 100 km idi tüketim. nesi az yakıyor biri bana söylesin, ya da yanlışlıkla 250 hp lik motor filan mı var üzerinde de o kadar tüketiyor ben yanılıyorum....

gelelim sorunlarına... bu marka ve modelin bende oluşturduğu ciddi güvensizlik hissi var. kastettiğim yol tutuş veya sağlamlık değil, teknolojisine güvensizlik. defalarca servise gittim, yağ ışıkları mı yanmadı, park sensörü mü bozulmadı, direksiyondan mı ses gelmedi, yürüyen aksamdan mı parça değişmedi. resmen soğuttu kendinden. niye yeni araba aldım ki dedim, resmen paranla rezil oluyorsun, bir de dolu olsun diye üst donanım ve özel siparişlerle almıştım.

dsg, active select e kurban olsun. varsın yarım saniye geç vites değişltirsin ama active select olsun. sanki f1 de tur zamanı yapıyoruz. dsg sorunlu bir şanzıman. efendim dsg nazikmiş. ne bu sevgili mi? 15000 km de kavrama veya mekatronik değiştirenler var. dsg yi savunanlar ne dediklerinin farkında mı acaba? (hoş savunan en fazla bir kaç fanatik çıkıyor arada) bozulan bir şanzıman demek, şanzımanınızın indirilmesi demek, arabanın serviste yatması sizin de arabasız kalmanız demek ve bunları 15-20 yaşında bir arabayla değil, daha ilk senesinde veya düşük kilometrelerde bir arabada yaşıyorsunuz. teknoloji ayıbı. ayrıca active select e kurban olması gereken bir başka nokta da sessizliktir. dsg nin cam açıkken çıkan sesleri insanı hayrete düşürüyor. vites değişimleri duyuluyor, hatta dişli sesleri çıkıyor saçma sapan, bazen de bocalayabiliyor. neymiş hızlı vites değiştiriyormuş. yerim ben sizin arabaya bakış açınızı. 3000 tl verip yaptırılabiliyormuş. pardon ama bunu okuyup da "aa ne iyi" diyebilecek birinin sağlığından süphe ederim. yeni araba alıyorsunuz uyanın, hem de yüksek paralara ve aktarma organı bozuluyor. 6 dsg ler değil ama 7 dsg kuru tip şanzıman ile vw tam bir fiyasko.

bir park sensörü beyni bozuldu daha 4000 km de. ekranda çıkan yazı "optik park sistemi şimdilik mevcut değil" idi. dalga geçer gibi. "şimdilik" nedir? bekleyince mi düzelcek. sonunda servise gittiğimde beynini değiştirdiler.

8 yılda opelle uğramadığım kadar, 2 yıllık passat ile servise uğradım. bütün b7 kasaların kapı kollarının üstü sanki çekiçlenmiş gibi dalgalıdır. eğilip ışığı yansıtarak baktığınızda görürsünüz. acentedekiler bile böyle. bu adamlar düzgün sac mı üretemiyor? şimdilerde de bagaj kapağı sorunu başlıyor yavaştan. yakında yine servis yolu görünüyor ve biliyorum bu böyle gidecek. ekonomiyi toparlar toparlamaz hayatımda ilk kez satmak için can atıp bir daha bayisinden içeri girmeyeceğim bir markadır. ileride ne alacağımı bilmiyorum ama ne almayacağımı çok iyi biliyorum.

kullanan biri olarak güzel yanlarını size yazayım, siz de fanatik, tek düze veya at gözlüğüyle yazılmış cümlelerden kurtulun: motor yalıtımı güzeldir, devirli kullanmadıkça ses duymazsınız. yumuşaktır, ki vw nin karakteri budur zaten. ama size lokurtulu modeli denk geldiyse bu iki özelliğini de gölgeye düşürür. yol tutuşu yumuşaklığına göre iyidir, yüksek hız da olsa size belli bir güveni sağlar. 1.4 tsi 160 lık modeli iyi gider, seridir ama deli gibi de benzin yakar.

bu adamların teknolojileri tutarsız, bazı motorları deli gibi yağ yakar. mesela ben! 3000 km de bir 1lt yağ ekleniyor servis tarafından. bu da ilk bakıma kadar 5 kere yağ eklenmesi demek. ama bu sorunu yaşayan da vardır yaşamayan da, değişir. kiminin göğüsünden çıtırtılar tıkırtılar gelir ama bazılarından da gelmez. kiminin önden kiminin arkadan lokurtu sesleri gelir, kimindense hiç gelmez. bazılarının dsg'si 15000 km de arızalanırken bazıları 50-60000 km kullanabilir (kullanımla hiç alakası yok)
    fanatikler, biraz objektif olun, gerçekten kullanmadıkça görmedikçe insanları yanlış bilgilerle doldurmayın. sonra bir gün alın terinizle alırsınız ama sizi hayattan bezdirir görürsünüz. gayet de opelle karşılaştırılır, sadece iki markanın karakterleri farklıdır (biri yumuşak biri sert gibi...) bana opelimi aratmıştır, bu bir gerçek. size övülerek satılır ama sonra arızalandıkça yok "hassas", yok"narin", yok "şurasına şunu yapın bakalım geçecek mi acaba" diye şeylerle gönderirler. biraz bilgisi tecrübesi ve aklı olan almasın bana göre. bunlardan alınsa alınsa transporter alınır o da çok lazımsa
  • araba modellerinin 10 cesit motor secenegi ile geldigini bilmeden onun bunun beynine sunla verdim dedirten araba. biliyorsa ve bunu diyorsa daha da kotu.
hesabın var mı? giriş yap