• hastasıyım şu başlığın valla. çok yaratıcı yazarları fark etmemi sağlıyor. mesela bir yazar demiş ki: "almanya'da çöpçülerin bindiği araba." ben böyle şahane aşağılama kombosu görmedim. adam arabayı kötüleyeceğim diye bir meslek grubunu ve o meslek grubunun nezdinde bir kitleyi aşağılmaya çalışmış. almanya'da çöpçülerin bindiği arabaysa ne mutlu almanlara. mis gibi gelir eşitliği var demektir bu. işçi sınıfı güzel arabalara binebiliyor demektir. bundan daha güzel birşey olabilir mi. almanya'da temizlik işçisinin veya herhangi bir çalışan sınıfın golf'e veya muadili bir arabaya binmesi o toplumu yüceltir. senin ülkendeki belediye temizlik işçisi değil golf, 97 model kompakt bir arabayı zor alıyorsa bu senin ülkendeki gelir adaletsizliğini ve otomobillere uygulanan şahane vergileri gösterir. sen hala kendini başkalarının üstünde görmeye devam et.
  • sürücüleri fena halde egoist ve fırsatçıdır istanbul'da. böyle nasıl desem, hani belli sterotipler vardır ya.

taksi/minibüs/otobüs/kamyon bulaşmazsın.
    scirocco ya da bazı peugeot modelleri apacidir büyük olasılıkla, abuk hareketler yaparlar dikkatli davranırsın.
    arkasında padişah tuğrası olan hafif ticari araçlar mideni bulandırır.
    pazar akşamı içine 6 erkek doluşmuş kartal'a yüzünü ekşitirsin.

hah işte beyaz golf gördüğün zaman da (aynı şey polo için de geçerli) adamın her fırsatı değerlendirirken trafiği mahvetmeye kararlı olduğunu bilirsin. bunu apaçiler gibi kendince havalı göründüğünden yapmaz, üniversite falan mezunudur, iş güç sahibidir, hatta belki evli barklı adamdır. ama o içindeki keskin, medeni olamamış, bekleyemeyen egoist türk damarı parlar.

satarken para kaybetmeyeyim diye beyaz almıştır arabasını, sevdiğinden değil. kendi segmentinde en iyi arabanın golf olduğunu düşündüğü için golf almıştır. fenerbahçelidir. en iyi takım fenerbahçedir. atıyorum nevşehirli'dir aslen. en harika il nevşehirdir ona göre. ben ben ben'dir herşey bu adamın küçük dünyasında, dünyasını siktiğim.

edit: dünden beri en az 10 tane mesaj geldi, harika tespit diye. debe'ye girdi. bu başlığın da en sukela 2nci entry'si olmus. ben manyak değilmişim, insanlar da farkındaymış bazı toplumsal desenlerin, çok sevindim lan :)

bu arada kötü araba değil ha golf, konudan tamamen bağımsız olarak beğeniyorum da demeliyim.
  • kapısı tok, kendisi aç bir araba.
  • komşusu aç yatarken kapısı toktur. bizden değildir.
  • ben tepkisini bu kadar yanlış kanallara yönelten, bu kadar aptal insanları başka ülkede görmedim.

doğuş bu işin ithalatından %10-11 kazanıyor, operasyonel ve finansal maliyetlerle beraber dipte %5 karı anca kalıyor adamların (kap'a girin bakın amk cahilleri), galeri dediğin zaten anca %2 karla sana satıyor aracı. hatta alman şirketi vw ag senin bu haline acıyor da doğuş oto'yu destekleyip aracın vergisiz fiyatını almanya satış fiyatının bile altına getiriyor. peki senin devletin ne yapıyor? en basic araç için senden %80+ haraç alıyor ve sen gelip burada vw golf'e ve golf denilen aracı sevenlere küfrediyorsun.

bak yazar ne güzel açıklamış yukarıda, "20 bin euro * güncel kur * 1,80 ötv * 1,18 kdv" ile zaten bu aracın satış fiyatı 300 binin altında olamaz. lütfen biraz protein tüketin be kardeşim.
  • çok tipsiz bi araba. doğru. neden? tek pres hattında dört kalıp setinde tüm saclarının preslerden çıkması gerekiyor. bu sayı on sene önce altı presti, beşe düşürülmesi düşünülüyordu. şu an dört. yani mümkün olduğunca hızlı; çünkü üretim zamanla yarışıyor ve günlük üretim sayıları deli yüksek. detaya zaman yok, bas geç. hatasız yap, detayı siktir et. polo da bu da buzdolabı gibi arabalar. hele yolda beyazlarını görünce ahahaha vestel arge ne güzel çalışmış, tekerlekli no frost yapmış diyorum. kapitalizmin sineğin yağından yağda yumurta yaptığı dönemlerdeyiz. gidin binin, tamam, ama o estetik yoksunu buzdolabı kılıklı şeyleri kalkıp burada övmeyin
  • otomobilden anlayan, sürüş konforu ve hissiyatı için bu arabayı alan yönetici kardeş, en fazla apartman yöneticisidir.
  • bir kullanıcısı olmayan biri olarak niçin kullanıcılarının gerzek addedildiğini anlamadığım araç.

ulan bu toplumda illa birilerini bir şeylere göre kategorize etmek zorunda mısınız?

o aracı alırsa gerzek, bu aracı alırsa apaçi, şunu kullanırsa düz herif, diğerini kullanırsa fakir.

hay sizin kategorizasyonunuza kafam girsin.
  • muhtemelen farların kenarını 2,5 cm uzatarak ya da kısaltarak "yeni kasa" diye keriz tokmaklamaya devam edecek uzay mekiği.
  • (#27652152)

benzinli golf 7,7litre ortalama yakıt tük.*4,54tl = 35kuruş km de..
    dizel golf 5,6litre otalama yakıt tük.*3,92tl = 22kuruş km de...

35kuruş - 22kuruş = 13kuruş (her yaptığımız km deki kazancımız)
    10 kmde 1,30tl
    100 km de 13tl
    1.000km de 130tl
    10.000km de 1.300tl
    100.000km de 13.000tl kar var arada..

bakım giderleri aynı, yıllık bandrol aynı, yıllık trafik sigortası aynı.. sadece dizel olanın bir yıllık kasko ücreti 450tl daha pahalı ama onuda göz ardı ettik diyelim..

arabaya çok biniyoruz mesela yılda 20.000km... beş yılda 100.000km yapar isek satın alırken peşin olarak ödediğimiz 13bin tl yi kurtarmış oluyoruz...

eğer o önceden fazla verdiğimiz o 13.000tl için kredi kullansaydık 5 yılda extradan 7.000tl faiz de öderdik ama hadi biz arabayı peşin almış olalım 2012 mart ayında..

avrupa birliğinde sıfır km olarak satın alınmış herhangi bir volkswagen golf ün ilk sahibi tarafından ortalama kullanım ömrü 5 yıl.(volkswagen ag nin yaptırdığı araştırmalar sonucu). hadi bizde beş yıl kullandık artık satıp sıfır km başka bir otomobil alıcaz..

5 yıl sonra yani 2017 yılının mart ayında 100.000km de ve 2012model dizel golf 1.6tdi'ı satabileceğimiz para(darbesiz ve boyasız ise) 37.000tl diyelim,
    5 yıl sonra yani 2017 yılının mart ayında 100.000km de ve 2012model benzinli golf 1.6i'yi satabileceğimiz para(darbesiz ve boyasız ise) 32.000tl diyelim..

5 yıl önce dizel için o fazladan verdiğimiz 13.000tl yi 'b' tipi yatırım fonlarında kullanmış olsa idik 2017 yılı mart ayı itibari ile 22.000tl paramız olucak idi...

sonuç itibarı ile benzinli arabayı 5.000tl daha ucuza satmış olduğumuz için..

dizel olanı peşin alırsak 5 yıl sonra benzinliye göre 5.000tl net kar ediyoruz.. (13bin ler biribirini götürüp arabayı beşbin lira pahalı sattığımız için)
    dizel olanı için vdf den 13.000tl(aradaki fark kadar) kredi çekersek 5 yıl sonra benzinliye göre 2.000tl net zarar ediyoruz... (13bin ler birbirini götürdü arabayı 5bin lira pahalı sattık ama 7bin lira vdf den girdi)

yok bizim dizel alabilecek paramız var ama biz genede benzinli alıp o 13.000tl yi yatırım fonlarında değerlendirir isek dizel almadığımız için için 4.000tl karımız oluyor... (13bin ler biribirini götürdü, fondan 9bin lira geldi ama arabayı 5bin lira aşşağı satmış olduk)

hepsi aynı sik sonuç itibarı ile,
    en iyisi bisiklete binmek vergisi yok, benzini yok. hem de cabrio..

gelen sorular üzerine edit: bmw 530d kullanıyorum, 2003 model, e 39 kasa (bkz: #19589027)

|._||_q
hesabın var mı? giriş yap