• klavye ışıklarıyla oyun oynayabilmenizi sağlayan sanallaştırma çözümü. şöyle yapılabilir;

gerçek makinenizde caps lock: on - scroll lock: off - num lock: on konumuna getiriniz.
    sanal makinenizde ise caps lock: off - scroll lock: on - num lock: off konumuna getiriniz.

şimdi imlecinizi vmware ile desktop'ınız arasında geçirdiğiniz zaman böyle yanp yanıp sönüyorlar, eğlenceli oluyor.

bir de yanınızda bu olayı bilmeyen bir arkadaşınız varsa "olm nasıl yapıyorsun lan onu ?!!!?!!" şeklinde gelen tepkilerle daha şahane olabiliyor.

canı sıkılanlara birebir.
  • virtual machine ware gibisinden bi software, isletim sisteminin resourcelarini belli olculerde alip baska bir isletim sistemini varolanin ustunde calistirmaya calisan bi program
  • workstation 6.5'te vmware unity diye birsey cikarmislar ki, bildigin essege su kacirmaktan baska bir sey degil.
    guest isletim sistemindeki bir pencereyi host isletim sisteminde kullaniyorsun.

herif bi de directx destegi koymus, ya git oynamiyorum ya. resmen bilgisayara sasiran anneanne gibi hissediyorum.
  • evde test labı kurmak ve bilgisayarla ilgili akla ne gelirse denemek için, eğitim sınıflarında kullanmak için ve arkadaşlara "bak aynı makinede 10 tane işletim sistemi çalıştırıyorum" diye hava atmak için kullanılabilecek harika bir yazılım.
  • iki adet windows 2003 arasinda "hadi bakalim aslan drag and drop tribin ne alemde" diyerekten deneme amacli olarak tutup biraktigim beos personal edition 5'i catirt diye kopyaladi. ustune bi de kurarsa background'ini seccade olarak set edicem.
  • 2-3 hadise var.

1- run in background

direkt olarak servis seklinde calismasini sagliyor vm'in. esx'i kurcalama sansi olanlar gormustur mutlaka, resource handling konusunda cok ciddi calismalari var adamlarin ve eger ki virtual machine o anda resource'a ihtiyac duymuyorsa bunu sabit olarak register etmiyor. ihtiyac duydugunda call ediyor. haliyle makinalarinizi run in background halinde tutup rdp, ssh, vnc gibi yollardan baglanirsaniz host machine sorunsuz, cok daha rahat calisiyor.

2- snapshot

bu ozellik son 9 saattir beni delirten ozelliktir zaten.

eskiden herhangi bir test icin izledigim stepler;

a- vm yarat ve kur
    b- update et
    c- kurdugun vm'in backup'ini al
    d- test edecegin ilk seyi test et
    e- 2. test icin backup'i tekrar kopyala vs diye giderdi.

bu herifler snapshot + snapshot management hadisesine girmisler, neler oluyor bir bakalim.

a- vm yarat ve kur
    b- update et
    c- kurdugun vm'in snapshot'ini al (name=clean install)
    d- ilk test icin tum kurulumlari yap ve ayri bir snapshot al(name= 1. test)
    e- clean install snapshot'ina geri don
    f- 2. test icin tum kurulumlari yap ve ayri bir snapshot al(name=2. test)

tek bir vm ve operating system uzerinden zibilyon tane farkli varayanti deneyebiliyorsunuz.

snapshot manager gayet guzel sekilde bunlari size map ediyor.

debian -> clean install (up to date) -> web conferencing test
    ........................................................|
    ........................................................-> apache + mono modules installed -> mono c#.net 2.0 test
    ........................................................|
    ........................................................-> penetration tools test

gibi. tek bir makina ustunde key point'ler belirleyip bunlarin arasinda dolasabilmek dahiyane bir fikir. (windowsun yillardir dogru duzgun calismayan system restore bidi bidisi (kabaca) gibi)

super!
  • host operating system windows iken vm'lerinizde ota boka beep sesi duymaktan bunaldi iseniz;

c:\documents and settings\[useraccount]\application data\vmware\

altinda yer alan preferences.ini dosyasina

mks.nobeep = “true”

satirini ekleyin (true buyuk harflerle)

sonrasinda guest operating system'i ve vmware'i kapatin, tekrar acin, oh be diyin.

-"tab-> beep, tab->beep" dongusunden fena halde gina gelmisti. iyi geldi.-
  • super bi programmis. windows 2000 uzerinde 32 mb rami olan ; cd, floppy ,ses karti gibi nanelere support veren bir redhat6.2 calistirmami salayan program. ( full screen ve windowed calistirma sansi bilem var
  • x86 tabanli makinalar icin x86 emulatoru. soyleki: windows ya da linux kurulu makinanızda ayni cpuya sahip ikinci bir makina emule etmenizi sagliyor.
  • ücretsiz ve dahi istenirse açık kaynak kodlu alternatifi için (bkz: virtualbox)
    http://www.virtualbox.org/
hesabın var mı? giriş yap