• tanım: laf olsun diye haber kuşağı da olan radyo.

haber metni aynen şöyle;
    türkiye futbol federasyonu 8 takımı çeşitli sebeplerden pfdk'ya sevketti”

hangi takımlar? ne sebeple? biz şimdi ne öğrendik?

öyle olmaz. direkt şey diyin;
    “bugün türkiye ve dünyada yine bi şeyler oldu amk”

haberler bitti…
  • cesur bir girişim olduğunu kabul etmekle birlikte, uzun ömürlü olamayacak bir değişimdir.

"spotify top 50 listesinde çok fazla türkçe rap var, o zaman biz de türkçe rap çalalım" diyerek bir özel radyonun yayın politikası belirlenmez. çünkü radyonun yaşaması için reklama ihtiyacı vardır. dinleyici kitlesi 15-20 yaş arası olan bir radyoya da hiçbir reklamveren bütçe ayırmaz.
  • yeni hali çok kötü olmuş. yıllardır her sabah ve akşam dinledigim radyoydu oysaki. nasıl böyle köklü bir değişikliğe gittiler akıl alır gibi değil. yeni frekanslara göç etme vakti geldi.

daha iyisini dinlemek için: virgin radio lebanon
  • yeni hedef kitlesi olarak esenler-bağcılar gençliğini seçmiş, kötü müzik çalan istanbul 106.2 frekanslı radyo istasyonu.
  • hic hesapta yokken birden ortadan kaybolan radyo. ne geveze ne bay j veda etmeden gidecek kisiler degil. yani sadece onlar degil komple radyo gitmis.
    (bkz: baba aku yok)

sağolsun zeddicus zu l zorander bilgilendirdi;
    https://twitter.com/…show/status/406731138187546624
    https://twitter.com/…show/status/407101790924984320
    bunlar hiç normal değil, çok ani oldu. bakalım çıkar yakında kokusu.
    kim bilir virgin'in sene başında megastore mağazalarının iflas etmesinin de etkisi olmuştur belki.

not: radyo tekelinde konuşacak olursam sabah akşam aynı 40 şarkıyı dinlemekten bıkmıştım, capital gün itibariyle nostaljik takılıp hoş vakit geçirdi. hülasa bay j ve geveze olmadan dinlenecek radyo değildi zaten.
  • listemden çıkardığım radyo. türkçe pop dinlemek isteseydim 100 farklı alternatifi seçerdim zaten.
  • çaldıkları müzik listelerinde 2019 başında yaptıkları değişimden sonra (türkçe arabesk rap tadında, (bkz: mero) almanca rap, hatta (bkz: yarala meni) türkmence rap çalınıyor artık sabah akşam) dinlenemez hale gelmiş bir kanaldır. işi radyo yayıncılığı dışında inşaat ya da ulaşım, düğün salonu işletmeciliği falan olan bazı yerel radyolardan daha kötü bir listeleri mevcut şu an.

çok sık radyo dinleyen birisi olarak (haftada 20 saatten fazla), en sık dinlediğim program olan mesut süre'nin rabarba programını canlı dinlemeyi bıraktım. programın canlı yayınında arada çalınan bazı şarkılar katlanılacak gibi değil. canlı yayın saatlerinde bile bir gün öncesinin programını podcast olarak dinliyorum ya da programı gece dinliyorum. (joy türk döneminden çok daha beter oldu.)

bu yeni dönemlerini "radyolar çalmıyor yok!" şeklinde bir sloganla sunuyorlar. size bu aklı kim verdi falan gibi bir yaklaşımla yorum yapmayacağım ama uzun yıllardır radyo dinleyicisi olarak kendi yorumlarım ile hangi kitleye hitap ettiklerini hangilerini kaçırdıklarını betimlemeye çalışacağım.

umarım işler, bu sabah akşam rap müzik çalma noktasına gelmeden bir araştırma şirketi ve bir iletişim ajansı ile çalışmışlardır. zira türkiye'de radyo dinleyicisi kim, nerede ve ne zaman dinliyor ve ayrıca hangi tüketim alışkanlıkları ve imkanlarına sahip bunları düşünmek gerekli diye varsayıyorum. öte yandan bu denli radikal bir değişime geçmeden önce kademeli şekilde yayınlar yapıp umarım ölçümler yapmışlardır. ve sonrasında da umarım bu değişime dair gelen yorumları da takip etmeye devam ediyorlardır.

şimdi nielsen araştırması var güncel, oradan referansla devam ediyorum. araştırma şubat 2019'da haberleştirildi. buna göre:

- türkiye'de 10 kişifen 6'sı radyo dinliyor.
    - günde ortalama dinleme süresi 3 saat 10 dakika.
    - en çok radyo dinleyen grup 25-44 yaş aralığında ve ab grubu. (takip eden ekonomik grup c1.)
    - her 2 kişiden 1'i radyoyu aracında dinliyor.
    - bir günde yaklaşık 27 milyon kişi radyo dinliyor.

kaynak: https://www.brandingturkiye.com/…irmasi-yayinlandi/

- yine aynı araştırmaya göre; radyo en çok sabah 7-10 arası ve sonra da öğlen dinleniyor. kaynak
    - 2019 şubat radyo dinlenme ölçümlerine göre; en çok dinlenen radyo kral fm, dinleyici kitlesi de çoğunlukla c2 ve de. yine bu listede karnaval grubunun radyolarından metro fm beşinci sırada, kitlesi de ağırlıklı olarak ab ve c1. karnaval'ın diğer radyolarından süper fm sekizinci, joy türk on ikinci sırada. hepsinde de en çok dinleyeci kitlesi ab grubundan.
    - virgin radio bu listede otuz beşinci sırada. (ama kanal frekans yayın üzerinden bakınca istanbul, ankara ve izmir'de yayında gözüküyor sadece tabi.) dikkate değer olan ise metro fm'den bile daha çok ab grubundan pay alıyor virgin radio.

son olarak; virgin radio için (çoğunlukla) türkçe rap kararı spotify sonuçlarına göre alındıysa eğer diye varsayarsak şuna değinmek gerekir: spotify kullanıcılarının 2017 sonu rakamlarına göre araç kullanıcılarında oran %18 ve spotify için zirve noktası öğleden sonra 2-3 ile akşam 8. özetle araçta sabah ve akşam dönüşlerinde spotify payları daha da düşük, araçta bunu kullanan insan sayısı bir hayli düşük, araç dışında kullanılıyor spotify.

kaynak: https://www.campaigntr.com/…cisini-anlama-kilavuzu/

sonuca geçiyorum, çok uzadı. subjektif yorum önce; leş gibi bir günlük liste mevcut şu an virgin radio'da. insanın moralini bozuyor, sinirlendiriyor, nefret ve (bkz: sessiz ve yalniz) karamsarlık dolu sözler/şarkılar ardı ardına geliyor. işten dönen insanlar 17-20 arası, trafik yoğunluğunda dinliyor mesela radyoyu. virgin radyo'da çalan derdim olsun, sertlik kanında var hayatın falan gibi şarkılar. çok merak ediyorum bu kararı alanlar kendi radyolarını dinleyip, ah ne iyi ettik çok güzel liste diyor mu gerçekten ve şu haliyle yayınlarına katlanabiliyorlar mı.

şimdi daha objektif yorum; radyo dinleyicisi belli. yukarıda rakamlar mevcut. virgin radio özelinde dinleyici de genelde 25-44 yaş arasında, ab ve c1 gruplarında (eğitimli, üst ve orta sınıf, beyaz yakalı örneğin) muhtemelen iş gidiş gelişlerinde, servis ya da kendi taşıtlarında bu kanalı dinliyor. bu kitlenin de büyük bölümü türkçe rap müzik dinlemiyor. bu da aslında istatistiklere de yansımış durumda. örneğin aralık ayı verilerine göre; dinleyicilere toplam ulaşma açısından c2 grubunda virgin radio payı %0.20 ve c1 içinde %0.21. bu rakamlar diğer gruplarda virgin'in aldığı paya göre şubat sonu araştırmasına bakınca ikiye katlanmış. c2 için %0.39 ve c1 için %0.48. aşağı yukarı iki gruptan aldığı payı iki katına çıkarmış yani virgin. toplamda sıralamada yeri aralık 2018'de 37 iken şu an 35. her gruptan payı artmış yani aslında ama oransal olarak en büyük artış burada önemli olan gibi duruyor. öte yandan şubat 2019 ab grubundan payı ise %0.88, tüm gruplar ortalamasında aldığı pay ise yine şubat için %0.41 olmuş.

yani bu radyoyu ağrılıklı olarak ab grubu dinliyor, son zamanlarda müzik listelerinde yapılan değişikliğin etkisi kendini göstermiş. c1 ve c2 grubundan dinleyici kitlesi ikiye katlanmış. (radyoyu en çok dinleyen grubun ab olduğunu düşünürsek ama, oransal olarak c gruplarında artış olsa da, bu toplam orana çok daha az etki ediyor.) burada dikkat etmek lazım, reklamları çok değiştirebilir bu durum, bilemiyorum. yavaş yavaş programları ve içerik kalitesini de etkileyebilir.

mesut süre her ne kadar kendi kitlesi ile gelse de bu radyoya, artık onun kitlesinin bile rahatsızlıktan arabada, yolda kanalı açmadığı görülüyordur umarım. burada da bir sürü benzer yorum yapılmış. resmen bir gün geriden dinliyorum programı mecburen. metro fm'e falan geçer bari umarım bu konular çok uzamadan. virgin de devam etsin kenarda; arabeskli, nefretli, yıkıldım, bittimli müziklerle.
  • içine oluk oluk sıçılmış vericilerine attırılmış orta doğu ve balkanlarin en boktan radyosu...
  • ayça şen başkan pusu ' yla girdiği hayatımdan bu programı sona erdirmesiyle çıkacak olması bu sabahın en güzel haberidir.

art arda 10 hitiyle başarılar dilerim.
  • winamp için hazırlanan canlı yayın linkinden kral fm'in yayını gelen radyo.
hesabın var mı? giriş yap