• bugün işyerindeki lüzumsuz sıkıntılarla uğraşırken akşamımı şenlendiren site oldu.

yılbaşı kutlama maillerinde, üye sayfasındaki adres bilgisini dolduran 50 kişiye yılbaşı hediyesi kitap gönderecekleri yazıyordu. ben bu maili de, adresimi girdiğimi de unutmuşken bugün bana kargo geldiğini, evde kimseyi bulamadıkları için kağıt bıraktıklarını söyledi babam. sonra da, paketimi alıp işyerime getirdi.

paketten john berger'in görme biçimleri çıktı, yanında birsürü ayraçla birlikte. hediye almak zaten güzel de, adamlar okuma listeme bakıp kütüphanemde olmayan fakat "okumak istiyorum" diye işaretlediğim tek kitabı göndermişler bana!

ayraçların bir kısmını işyerindekilere dağıttım, "ehe he bakın bana kitap gelmiş" diye, şimdi mesaim bitse de kitabımla rahat rahat ilgilensem diye bekliyorum.
  • hakkında şöyle bir iddia bulunan site.

işin garibi şu ki bir süredir zaman zaman kafama takılan bir durum vardı; "vikitap niye gelişmiyor acaba?" temalı sorular geliyordu aklıma. sitenin kurucusu olarak anılan gürel kaynak, gerek sitede, gerek bloglar'da yer alan vikitap'la ilgili yorum, eleştiri ve önerilere cevap verirken mütemadiyen aynı şeyin altını çiziyordu: maddi destek yokluğu.

bu bir noktaya kadar doğal bir durum; goodreads örneğin en son amazon tarafından satın alınmış ve kocaman bir şirket olmuşken, vikitap hala amatör seviyede takılan bir durumda. ancak sitenin 2 yılda zerre yol almaması, gözle görülür bir gelişim göstermemesi, tartışmalar-gruplar kısmının zerre fayda içermemesi vb. durumlar için yeterli bir sebep gibi gelmiyor bana. epey fazla kolektif, maddi desteksiz işte rol aldım, imkanlar el verdiğince sürekli daha iyisini yapmaya çabaladık zira amacımız para kazanmak, paraya dayalı bir gelişim göstermek olmadı hiçbir zaman. "tesis vardı da biz mi çalışmadık?", "okul vardı da biz mi okumadık?" bakış açısı, evet, pratikte haklılık payı bulundursa da çabalamamanın, gelişmemenin bahanesi olmamalı bence. vikitap'ta mütemadiyen gördüğüm durumsa bu.

şimdi bu iddia da ortaya çıkınca bazı taşlar yerine oturur gibi oldu. sitenin sahibi henüz bir cevap yayınlamamış gördüğüm kadarıyla ancak içimden bir ses hiçbir zaman da cevap vermeyecek(ler) diyor. bu iddia doğruysa vikitap sadece kolay yoldan para kazanma çabasının bir ürünü ve kalitesizliği hiçbir zaman sona ermeyecek demektir -ki bu yüzden faal kullanımıma son vermeyi, gelişmelerin ardından da bu durumu ifşa etmeyi planlıyorum.

büdüt: yorum uçarsa diye şuraya da caps'ini koyayım.
  • yıllardır özlemini çektiğim site. hem okuduklarımı girebiliyorum, hem okumak istediklerimi kayıt edebiliyorum. kitaplar hakkında yorumlarda bulunabiliyor, fikir alışverişine girebiliyorum. ha saatlerce boğuşup okuduklarımın ancak bir kısmını girebildim ama zamanla yavaş yavaş veri bankam oluşacaktır. çok mutluyum sözlük.
  • bu kadar gerekli bir site bu kadar kötü yönetilir ancak. facebook'la entegre edersin oraya düşmez, mobil uygulama desen yok. ya kapatsınlar ya da doğru dürüst baksınlar siteye.

tanım: kendi haline terkedilmiş site.
  • ne bahtsız adammışım bana öğreten site.

sözlükte gezinirken kaç kitap okuduğunu sayan tip başlığına denk gelmemle başladı herşey. ukte bir başlıktı bende bir şeyler yazdım. devamında o başlıkta yazılanlardan bu siteyi öğrendim. sevindirik oldum tam istediğim şeyi yapmış adamlar dedim.

tüm kütüphanemi indirdim, tek tek tüm kitaplarımı girdim siteye. sonra okunması gereken 100- 1000 - 10000 kitap gibi listelere baktım, okuyup da o an aklıma gelmeyen kitapları buldum ve siteye girdim. 600 e yakın kitap listeledim.

yeni bir heyecan verdi bana o bir ay içerisinde 4 kitap okudum. hatta amazon kindle siparişi verdim 3 gün önce.

ancak olmaması gereken bir şey oldu. kendi hataları olmadığını söylemelerine rağmen gerçekten beni çok kızdırdıkları mailleri ulaştı elime. son 1 ay içerisinde yapılan işlemler silinmiş.

şimdi yeniden kitapları listeye girmek içimden hiç gelmiyor. kendi kendime hem adamların suçu değil olur böyle hatalar diyorum hem de yeniden o kadar kitabı nasıl listeleyeceğim bilemiyorum.
  • o kadar korkuyorum ki bir gün kapatıp gidecekler diye... aşırı sevdiğim ve sık sık kullandığım harika bir site.

okuduğum kitapları tek tek eklediğim günü dün gibi hatırlarım (abartmayalım). keşke biraz daha güncellense, daha hızlı olsa ve sonsuza dek açık dursa.

parası neyse biz toplayalım da siteye bir şey olmasın olur mu?
  • ihtiyaç duyup henüz keşfettiğim güzel site. okumayı düşündüğüm, alıp okuyamadığım birçok kitabı şipşak listeleyip arşivlememi sağladı. özellikle kağıt üzerinde liste yapmaya üşenenler için ideal diye düşünüyorum.
  • bu siteye olan sempatim yüzünden bugüne dek benzeri sitelerde bulunan hesaplarımda hiç güncelleme yapmadım. ama vikitap'ın sahibi veya sahipleri her kimse, üyeleri siteden soğutmak için ellerinden geleni yapıyorlar.

bakın rica ediyorum, ya şu siteye önem verip adam gibi işletin, ya yapabilecek birilerine satın ya da gerçekten kapatın gidin arkadaş. yılın 5. gününe girdik hala 2015 kitap hedeflerimiz kalkmamış. bekle ki 2016 hedef kutucuğu gelsin. bu nedir ya. siz koymadan ben 2 kitap okudum bile haberiniz olsun.

önceki yıllara ait okuma rakamlarını hafızasında tutamamalarına da hiç değinmiyorum bile. ve bunun gibi daha bir sürü olumsuzluk. say say bitmez.

bakın vikitap'ı gerçekten seviyorum, öteki sitelerden daha çekici geliyor bana, yoksa seçenek bol biliyorsunuz sayın sahipler. şu siteyi işletin güzelce gözünüzü seveyim ya.

tanım: bir an önce adam gibi işletilmesi gereken, işletilmemesi taktirde mecburen bırakmak zorunda kalacağım sanal kütüphane.
  • yeni keşfettiğim sosyal kütüphane şeysi. bana en büyük faydası,okumak istediğim kitapları listeleyebilmem oldu. aynı şeyi idefixte favori listeme ekleyerek de yapıyordum fakat listede kitabın görselini göremediğim için pek hoşuma gitmiyordu idefix liste görünümü.ayrıca yıllık okuma hedefi belirleyip hedefe ulaşmak için kitap okuma sıklığınızı artırmanıza da vesile oluyor.
  • beğendiğim bir site. ama yine de orada vakit geçireceğime şurada geçiririm: (bkz: goodreads)
hesabın var mı? giriş yap