• --- alıntıdır ---

haddinden fazla kabak tadı veren şu "vesayet" kavramına da artık bir açıklık getirsek diyorum:

son 65 yılın:

47 yılı tek başına veya koalisyonlu tamamen sağ iktidarlar altında (dp,ap,msp,mhp,anap,dyp,rp,akp) geçti;

2 yılı sol destekli sağ iktidarlar altında (demirel - e.inönü koalisyonu)

8 yılı doğrudan darbe dönemleri altında (27 mayıs, 12 mart, 12 eylül)
    geçti.

1962-65 inönü dönemini dışarda bırakırsak (daha henüz ortanın solu kavramı bile yoktu o zamanlar):

sol, veya sosyal demokratlar bu memlekette bir tek yıl bile tek başına iktidar olmamıştır nokta.

ecevit garibim, 1974'de msp ile bir yıl ve 1978'de ap'den milletvekili destekli olmak üzere birerden toplam 2 yıl

en son da 1999-2002 arasında ahir ömründe yine anap ve mhp ile olmak üzere 3 yıl koalisyon hükümeti yönetti.

rte'nin sabah akşam dilinden düşürmediği "70 yıllık zulüm", "cehaape zihniyeti", "vesayet" aşağı "vesayet" yukarı demagojisi, yavuz hırsız misali, kendi ayıbını örtmek için.

bu ülkede 70 yıldır kimin vesayeti hüküm sürüyor acaba?

12 eylül diyeceksin şimdi değil mi?

o darbe, senin siyasi mirasını üstlendiğin turgut özal'ın 24 ocak kararlarını zorla dayatmak için yapılmadı mı? turgut özal darbe dönemimin ekonomiden sorumlu bakanı değil miydi? darbeden sonra da başbakan olarak aynı ekonomi politikalarını yürütmedi mi?

bi dur .. allahaşkına ... sen hala o darbe anayasasının %10 barajıyla, yök yasasıyla, siyasi partiler kanunuyla, bütün işine gelen maddelerin kılına dokunmadan iktidarını tepe tepe sürdürüp aynı ekonomi politikalarını yürütmüyor musun?

ne vesayeti be?

vesayetin imbikten süzülmüş, tam kıvamını almış, vücuda gelmiş, en sivil hali bizzat sensin usta!

--- alıntıdır ---

mehmet inhan
  • bir edebiyat sınavında öğretmen bu şiiri yazıp ardından "şair burada ne demek istemiştir?" diye sorsa ve öğrenci "yalakalık" diye cevap verse öğrencinin 100 tam puan alması gerekir. öyle bir şiir bu.

"lanet okudu cihan lanet okudu ona" demiş bir mısrasında, kim lanet okumuş cihanda ona çok merak ediyorum? berlusconi mi? obama mı? merkel mi? sami ofer mi? kim?
  • akp'nin gidip gelip taşladığı şeytan.

bu sözcük, ordu ve bürokrasinin asıl otorite olduğu yönetim biçimini ifade etmek için kullanılıyor akp tarafından. kendilerini de millet egemenliğinin doğrudan ve tek temsilcisi olarak görüyor ve meşruiyetlerini de buna dayandırıyorlar. ancak şunu kanıtlıyorlar ki bir ülkenin yönetiminin vesayet altında olmaması veya ülkenin gerçekten sadece parlamento tarafından yönetilmesi o yönetimin yaptıklarını meşru kılmak için yeterli değil.
  • arapça bir sözcük :

a. vasilik, vasi olma durumu.
    b. vasiyet
    c. tavsiye
  • tmk'nun 396-429. maddeleri arasında düzenleme bulan ; yasa koyucunun velayet altinda bulunmayan kucukleri, akil hastaligi/akil zayifligi icinde olanlari, bakim ve korunmasi icin kendisine surekli yardim gerekenleri , baskalarinin guvenligini tehlikeye sokan ya da savurganligi ve kotu yasam tarzi nedeniyle mal varligini kotu idare ederek ailesini yoksulluga surukleyebilecek olanlarin ailelerini ve buna keza bir yil ve daha fazla sureli ozgurlugu kisitlayici ceza alanlari koruma amacli olarak duzenleyip ongordugu hukuki kavram.
  • idare hukukunda; farklı kamu tüzel kişilikleri arasında ( çoğunlukla görülen şekli devlet tüzel kişiliğinin, kamu tüzel kişilikleri üzerinde) denetimi sağlayan yöntem. örnek olarak bakanlıkların belediyeler üzerindeki denetimi. bir başka denetim aracı için: (bkz: hiyerarşi)
  • türkiye’de de aynı rusya’da olduğu gibi taşralıların seküler şehirlilere kurduğu bir vesayet var. gelenekçi endoktrinasyonu, gericiliği, otoriteryenizmi yeniden üreten rıza mekanizması buralar.

avrupa bunlarla 400 yıl evvel mücadele etmiş. gerek finansal sermayesi gerek beşeri sermayesiyle çoktan dinini reform etmiş, taşralıları şehre uyumlu hale getirmiş, hadlerini bildirmiş. olmayan yerler de diktatörlüğe dönüşüyor.
  • şiir den çok şiyir gibidir.

ayrıca üstü kapalı yapılan önemli olan boy değil soy vurgusu takdire şayan.
  • vasilik. korunmaya muhtaç kişilerin korunması ile ilgili yöntem ve süreç.
    buna benzer bir de velayet vardır. uzaktan alakalıdır.
  • vesayet makami sulh hukuk mahkemeleri, denetim makami asliye hukuk mahkemeleridir.
hesabın var mı? giriş yap