• çocukluğumuzun en etkileyici filmlerinden biri.

bunu ben önce sinemada izledim. aralarında cinsel/tensel/duygusal/vesair çekim olan kızla esas oğlan bir yerde mahsur kalıyorlar. kızın parmağı kırılmış eklemden. oğlan yerine oturtacak. dikkatini dağıtmak istiyor kızın:

+ işinden memnun musun?
    - eh idare eder.
    + patronun nasıl?
    - daha iyilerine rastlamıştım.
    + onunla yattın mı ?
    - tabii ki hayı- (o arada kırt diye oturtur parmağı yerine çocuk) aaaaah! lanet olsun!

bi de ben bunu 5-6 yıl sonra kanal 7 de izledim. aynı sahne. dublajlı:

+ işinden memnun musun?
    - allah a şükür.
    + patronun nasıl?
    - daha iyilerine rastlamıştım.
    + dedikodusunu yaptın mı?
    - tabii ki hayı- aaaaah! allah kahretsin!

dublaj gibi dublajdı ya. hamdolsun.
  • dagcilik yaptigim icin biliyorum, o kazma saplamalarini yapan normal bir insanin kolu omzundan ciddi ciddi cikar. hele bi salak bir kayadan oburune atlayip kazmasini sapliyordu ya.. orada iki kolu birden cikar.
  • korsan vcd piyasasında ismi konusunda en çok problem yaşayan filmlerden biridir.''yatay limit'' bir yere kadar kabul edilebilir ama ''yatay dikey'' ismiyle satılan bir kopyası filmi güldürürken geren bir film haline getirmiştir.
  • kardeşini kurtarmak için tırmanya karar veren stefan edberg kılıklı çocuk her halinden uzman olduğu belli olan çok bilmişe sorar.

-daha ne kadar yaşayabilirler?
    +22 saat daha yaşarlar.
    -ee, biz oraya ne kadar zamanda ulaşırız?
    +25 saat.
    (çocuğun kafası bozulur, düşünüüüür düşünür. felsefik bir laf edecek sanarız ve bombayı patlatır)
    -3 saat fazlamız var. (aferin lan matematiğin kuvvetliymiş)
  • hos goruntuleri var filmin. ama benim film hakkinda tek merak ettigim sey var. annie'nin oldugu yere gidene kadar gotlerinden ter akan peter ve monique, akciger odemi olan, yuruyemeyen bi annie ile o yolu nasi geri dondu annie hatun olmeden? ha?
  • mantigi fizigi vsyi gectim o sorgulamaya calistigi etik sorunlari da agzina yuzune bulastiran, sonunda da afedersiniz ama sik gibi mesaj veren bir filmdir kendisi.

dagda uc kisi mahsur kalir. birisi maceraci ama paragoz yeniyetme pust oglu pust manipulator zengin bir pezevenk, birisi para ugruna prensiplerini, dagciligin temel kurallarini hice sayan yetenekli ve unlu bir dagci ve son olarak illaki kuratirlmasi gerekecek olan hatun kisi.

mahsur kalinan magaradaki dex mex kullanma hikayelerini gectim. ama kiz kardesini kurtaracam diye hobarey diye daga atlayan eleman filmin en pis kisisidir. seneler gecti seyrettigimden beri unuttum adini elemanin. sen kiz kardesim dagda kaldi diye kurtarma ekibi hazirla. ekipte de cillop gibi karakterler olsun. o kardeslerin kalenderligi, yasli dagcinin karizmasi, pakistanli rehberin yigitligi (bi kisi daha vardi...o kimdi yav?) ...

buraya kadar her sey normal. yasli karizmatik dagcimizin mahsur kalan zengin piciyle kapatacak bir hesabi var zaten ( o sirada karisini oldurdugunu falan bilmiyor ama supheleniyor, zaten hic sevmemis herifi falan) kardesler bildigin harbi dagci ve safkan maceraperest. bizim esas oglan elbette kardesimi kurtaracam da kurtaracam modunda. (bu arada hatirladim, kurtarma ekibindeki diger kiz da bizim esas oglanin eski yavuklusu, simdinin zengin picine yarenlik eden filmin oteki tas hatun kontenjani)

buraya kadar hala hersey klasik bir kahramanlik hede hodo modunda. ama ne zaman bizim kurtarma ekibi dagda sapir sapir dokulmeye basliyor orada benim sigortalar atiyor. senin kardesini kurtaracam diye hayatini riske atmis adamlar, teker teker bok yoluna gidiyorlar patlayarak, ucarak, parcalanarak bizim esas oglanda tik yok. ulan adamlar yolda karsilastigin, benim bir amacim var takilamam sizinle diyecegin tipler degil ki senin kardesini kurtarmak icin gonullu olmus adamlar. hadi kardesinin hayati icin baskasinin hayatini kaybetmesine goz yumacaksin diyelim, hadi mesela uc kisi tehlikede birisi de kardesin. ya kardesini kurtarabileceksin ya da diger ikisini. o zaman eger kardesini secersen anlarim. ama bu adamlari olumlerine sen ittin be herif. ilk gonullu aradiginda kimse cikmadi da ikindin sikindin hatta yasli elemani taa dagdaki kampina kadar gidip yalvar yakar bir de ustelik zengin picinin ne denli pic oldugunu falan da yem olarak atarak onune ikna ettin, adamlar sapir sapir gidiyor sende ne bir "ben ne yaptim, allahim pismanligi?" ne de bir " buyuk gunah isledim ama raziyim kardesim icin" ic hesaplasmasi. sonucta dagdaki mahsur kalmislarla beraber dokuz kisiden altisi olmus. bunlarin dordu senin kardesin kurtulsin diye canini cope atanlar. kurtulanlar da sadece senin eski yavukluyla kiz kardesin bir de sen. filmin son sahnesinin ne olmasi lazim? esas oglanin kardesini kurtarmak icin heba ettigi canlar yuzunden kendini ickiye uyusturucuya verip inzivaya cekilmesi, kiz kardesin sirf o kurtulacak diye olenlerin agir hatirasiyla cokmesi, bunalima girmesi, eski yavuklunun esas oglana amma piskin herifmissin orada dort adam senin icin geberdi sen surada beni opmeye falan kalkiyorsun diye tokadi yapistirip terk i diyar eylemesi lazim...peki oyle mi oluyor?

yooo, esas oglan esas kizla yiyise baslarken kiz kardesle esas oglanin da babalarinin olumunden beri kotu olan iliskileri duzeliyor. film de oyle bitiyor.

ana mesaj: (daha once de yazilmisti) eger yeteri kadar dag manzarasi sokusturursan 1 can > 6 can
  • az evvel horizontal ile vertical'i karıştırmak başlığını okurken anladım ki ben dahil türkiye'de bir çok kişide kalıcı bir iz bırakmış. filmin yapımcısı bu gerçeği görse duygulanır, ağlar, ikametgahını türkiye'ye alıp bizden biri olurdu.
  • izlerken "lan mnakodunuz guzelim dagin patlata patlata" dedigim filmdir. sadece muhtesem dag goruntuleri icin bile bu film izlenebilir . mantik hatalari arayan arkadaslara sorarim; (bkz: ahmet cakar tarzi soru sormak)

1. siz hic agustos sicaginda sardalye konservesi modeli iett otobusunde 2 saat trafikte beklemediniz mi? bu bekleme sirasinda ter ve osuruk kokusunun neden oldugu oksijen yetersizliginden dolayi akciger odemi tehlikesi gecirmediniz mi? ustelik hangimizin yaninda dex igneleri vardi?
    2. haraket etmekte olan kadikoy vapuruna insan ustu bir cabayla atlayan yurdum insanida mi bilim kurgu?
    3. ocaga bagladigi tupte sizinti olup olmadigini cagmagiyla kontrol eden tupcu kardesimizde mi mizansen? (nitrocu arkadaslara gonderme)
    4. temizledigi tankta bayilan arkadasini kurtarmak icin cani pahasina teker teker iceri giren ve olen isci haberleride mi yalan?

(bkz: mesaj kaygili entry girmek)
  • dağcılık temalı olmaya çalışan, temel konusu da dağda mahsur kalan 3 dağcıyı kurtarmak olan film. bu 3 kişiyi kurtarmak için yola 2şerli 3 ekip çıkar. fakat sonuç olarak kurtarılması gereken 3 kişiden sadece bir tanesi kurtulabilirken, yola kurtarma amaçlı çıkan 6 kişiden de sadece 2si hayatta kalmayı başarmıştır. demek ki neymiş? 6<1 imiş. ayrıca filmin anatemasını çıkarmaya çalışırsak da "dağda kalan arkadaşımız olursa, bırakıp topuklarımız g.tümüze vura vura kaçmalıyız" gibi bir sonuuca ulaşabiliriz.
    (bkz: dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmak)
  • birkac yil once nasuh mahruki'nin ozel bir $irkette verdigi konferansa katilmi$tim, biri sordu bu film hakkinda ne du$undugunu. kendisi filmi oldukca begendigini ve %80'inin gercekleri gosterdigini belirtmi$ti.
hesabın var mı? giriş yap