• babaneme yatiya gittigim gun
  • lafını sakınmayan bir öğretmen tarafından düzenlenince, ömür boyu unutulmayacak dumur anlarının yaşanmasına sebep olur.

kemer lisesi'nde emine hoca bir efsanedir. çok orjinal küfürleri vardır ve karşısındakinin kim olduğunu önemsemeden saydırır.

yine bir gün, öğrencilere tepesi atar(kızların eteklerinin altının fotoğrafını çeken bir grup ergene) veli toplantısı düzenler.

ip gibi dizdiği öğrencileri eliyle işaret ederek, velilere şöyle der: ''bunların hepsi orospu çocuğu!''

şaşkınlıktan kurtulan ilk veli tepki gösterir ''hoca hanım lafını bil ne biçim konuşuyorsun sen?''

akabinde emine hoca iyiden patlar: ''senin de amına koyim yetiştirdiğin çocuğun da!! siktirin gidin lan toplantı bitti.''
  • telefonlarda dola$an ses kaydi versiyonunun sozlerini de yaziyim tam olsun:

- degerli velilerimiz hepiniz teker teker ho$geldiniz. oncelikle bugun, veli toplantimda siz degerli velilere, ve sizin kadar degerli olmayan ogrencilere birkac sozum var. ahmetin babasi burda mi bi kere onun bi sesini duyayim..
    - burdağ
    - isminiz neydi efendim sizin?
    - abdulkerim
    - kerim bey; sizin oglunuz orospu cocuklugu yapiyor sinifta. arka tarafa gecmi$ 31 cekiyor. ondeki arkada$inin sirtini tukuruge bulami$, dole bulami$. ya dikkat edin oglunuza, cogaltirim.
    - oyle bi$ey olamaz hocam
    - oldu aminakodugumun belasi (velisi) yalan mi konu$uyoz burda! kalk, sktir la cik di$ari! cik! ibine. burda devletin bir ogretmeni konu$uyor, at yarraaaa! hanfendi kusura bakma amina koyduk ortamin, kufrettik ama idare edeceksin.. gecen ogretmenler odasindan ciktim, tuvaletin onunde "ah uh oh hadi hadi" sesleri geliyor.. daldim iceriye girdim ne goreyim! ay$enin babasi burda mi?
    - burda
    - beyfendi siz gavat misiniz? az once kovdugum abdulkerim beyin oglu ahmet, sizin kizi sikiyor tuvalette! hem de ne bicim.. am deligiynen got deligi arasindaki mesafe kadar bi ar kalmami$ kimsede. kalk sktirin la sen de cik di$ari, gavat.. al kızını git sat sen. sinifta bir ogrencimiz var o kizcagizin babasiyla konu$mak istiyorum, melikenin babasi burda mi?
    - burda
    - beyfendi, sizi tebrik ediyorum, kiziniz gercekten cok iyi cali$yor derslerine, arada ufak tefek orospuluklarini duyuyoruz yani onlar cok sorun deil bizim icin, muhim olan dersleri, yanliz, kopya kagidini amina saklami$ (takmış).. kizinizi bi goturun, kontrol ettirin, kizlik testine mutabik tutun, belki itin biri kiznizi sikip patlatti, kiziniz biraz saf, yani her an yarraga gelebilir haberiniz olsun.. benim anlamadigim bi$ey var degerli veliler! cali$iyorusunuz, cabaliyorsunuz, imaniniz sikiliyo para kazanmak icin.. cocuklariniza 3-5 kuru$ okul harcligi, sirtina cantasi, amina bezi, cebine sigarasini koyup gonderiyosunuz. hic du$undunuz mu bu cocuklar okulda ne yapiyor.. kimi tuvalette arkada$ini sikiyor, kimi siranin arkasinda 31 cekiyor, ne yapmak lazim?! biz de cocuklara uysak, okulun 6000 ogrenci olacak 60000 ogrenci.. cogaltacaz.. yaziktir efendim yaziktir. olmaz! sikerim boyle, sktirin gidin amina kodularim, cikan lan di$ari, amina kodugumun velileri..
  • anneme hep söylemeyi unuttuğum gün...
  • hayatimda ilk defa ogretmen olarak yarin katilacagim.

- cocugunuz cok zeki ama kaliteli muzik dinlemiyor!
    - hee oldu, bana matematik hocasi nerde onu diyiver
    - : (
  • (a:anne; b: ben; k: kardeş; ö: öğretmen)

kardeşin veli toplantısına gayet umutsuz bir şekilde anne ile birlikte gidilmiştir. edebiyat öğretmeni genel olarak sınıfın durumu hakkında bilgi verdikten sonra velileri teker teker sıraya sokup notlarını okuyacak ve durumları hakkında bilgi verecektir.

sırada insanların en kötüsü çocugunun takdir teşekkürü kaçıracağının endişesini taşırken, bizdeki hava daha çok "bize hakaret etmese bari" şeklindedir. sıra bize gelir,

ö: merhabalar efendim çocugumuzun adını soyadını alayım lütfen.
    a: x y öğretmen hanım
    ö: siz x in annesi misiniz? inanın ilk sizinle tanışmak istiyordum bu toplantıda. bu kadar mükemmel, çalışkan, gelecek vadeden bir çocuk. sizi yürekten tebrik ederim.
    a: (şaşkınca bir mutluluk içinde) teşekkür ederim hoca hanım.
    ö: bir sır vereyim notunu 80'de tutuyorum ki şımarmasın diye.
    b: ortalama di mi ? (toplamda mi diyemedik tabii)
    ö: evet.. ama sene sonuna doğru bir sözlü notuyla 5 düşecek karnesine, hiç merak etmeyin.
    a: ay öğretmen hanım, nasıl mutlu oldum anlatamam. çok teşekkürler.
    ö: görüşmek üzere efendim.

dışarı çıkılır ve kardeş kişi en endişeli surat ifadesini takınmış beklemektedir.

a: oglum beni nasıl memnun ettin, nasıl omzumu kabarttın anlatamam. dile benden ne dilersen
    k: (önce sessiz kalır, sonra ıkına sıkına) bari dalga geçmeseydiniz, neyse anne.
    b: ulan kerata hiç beklemezdim senden. söylememizi istemedi ama karnene 5 düşecekmiş.
    k: abi siz ne isim verdiniz?
    b: x y dedik işte olm.
    k: abi x y diye bir çocuk var benim adım z x y diye bana z diyorlar.

tekrar sıraya girilir; öğretmen 32 dişini gösterir bizi görünce.

a: öğretmen hanım sanırım bir yanlış anlaşılma olmuş. ben z x y nin annesiyim.
    ö: ??
    b: evet aynı isimde bir başka öğrenci daha varmış sanırım.
    ö: anladım efendim. z zeki ama tembel.

stop.
  • velimize "oglunuzun hal tavirlarindan hic memnun degilim" ve "zeki ama tembel" denilmek icin tertiplenmis gun olarak hatirliyorum.genelde ben veli toplantilarindan bahsetmezim ebeveynime.zira ogretmen "memnun degilim?" dedikce bizimkiler "ay ben de hic memnun degilim?" diyerek topu hocaya atar yerden yere vururlardi sahsimi.bunu goren ogretmen "iyyy hepten kayip vaka imis bu" diyerek sizden yice sogur tiksinirdi.
    ayrica aileden saklanan notlarin ogrenilmesi sebebiyle ortaokul yillarinda bilhassa sinir stres yasatirdi."3 almissin ingilizceden" "5 almissin turkceden" "1 almissin matematikten" diyerek basimin etini yiyen ve yedikce de hic bir olumlu gelisme gozlemleyemeyen annem o donem ki civilizationskorumu bilse, pirates basarilarimdan haberi olsa, boyle dermiydi bilemem amma, o seneler ingilizcesi 10 olanlarin simdi toeflda 600 sinirini zor gectigini, turkcesi 9 olanin simdi iki cumlenin yakasini bir araya getiremedigini gormesini isterdim.
    (o ara matematikten 10 alan yine elime veriyor o ayri)
  • genelde çocukların velilerine soylemeyi unuttuğu toplantılardır. veli de ya anne olur ya baba. çalışkansanız anne ve babalar yarış içindedir ben gideceğim ben gideceğim banane tarzında, çünkü biliyorum çocuklarının başarılı olması onların gururunu okşamaktadır, hoşlarına gitmektedir, e tabi haksız da sayılmazlar, sen büyüt, terbiye öğret, oturmasını kalkmasını göster, ilim irfan yuvasında da başarı yakalayınca şahane oluyor onlar için. nitekim benim veli toplantılarım böyle olur, süper üstün zeka olduğumdan olsa gerek ama abimin oyle mi? degil tabiki, her klasik turk ailesinde ki gibi kücük kardesin dersleri sahane iken büyüğün ki rezildir, korkunctur. yine boyle bir toplantı haberi ile evin gundemi değişmişti. kaç ani geliyor, kaç..

*abim gelmişti veli toplantısı olduğunu söylemişti bir gün, ev halkı olarak şaşırmıştık, liseye gidiyor o dönem. dersler iğrenç nasıl olur da böyle riskli bir günün haberini verir diye. annem gitti toplantıya ve akşam yemekte anlattı mevzuyu.

anneaydin: hiç de bile gayet iyiymiş dersleri, bir zayıfı var o da fizik. afferim ogluma. biz de kötü zannediyoruz senin derslerini.

babaaydin: tabi tabi, oyledir.

anneaydin: oyleymiş aaa, sen de bey, öğretmenlerle konustum diyorum.

abiaydin: inşallah o kırık notumu da düzelticeğim anneciğim. ( ohaaa, düzelteceğin ne lan ! )

anneaydin: afferim ogluma.

jakopaydin: ?!?! ( ben şoktayım tabi, nasıl olurlan diye)

aradan bir hafta geçti geçmedi babam okula gitmiş asıl mevzuyu öğrenmiş. abimin çetesi varmış, öğretmenleri tehdit etmiş, "yamuk yaparsanız sizi dövdürürüm" diye, bir öğretmene de bir şey dememiş ki çok belli olmasın mevzu. babam lan bu, yılların kurdu, yer mi adam, yemedi tabi, abimi çok pis dövdü. ben de aylarca taşak geçtim doğal olarak. abim o yıl da sınıfta kaldı, zor mezun ettik liseden, he şimdi şahane bir işi var o başka. bunu da niye anlattıysam, veli toplantısı güzel bir şeydir. evet.
  • üniversitenin ilk senesi ikinci dönem, bahar tatilinde memlekete gidilmiştir.
    purga baba- ee oğlum nası gidiyo okul dersler nası
    purgatory- iyi işte baba uraşıyoz.
    purga baba- bi yaramazlık falan yok di mi? hiç veli toplantısı haberi gelmedi, bi ara okuluna uğrayıp hocalarınla konuşayım
    purgatory- ..... . . *
  • toplantıya katılan ebeveynin günlerce velisi bulunduğu veledine laf sokuşturmasına sebep olan toplantı..
    + yemicem ben bunu..
    - matematik dersinde yiyomuşsun ama!
    + ohaa!!! ne zaman yemişim derste yemek?
    - anneye oha?? türkçe öğretmenin kötü konuşuyo demiştide inanmamıştım.. yazıklar olsun..
    + o çok biliyo zaten..
    - ama kimyacıda aynı şeyi söylüyo hepsi yalancı tek sen doğrucusun zaten...
    + yaa başlıcam hocanada okulunada toplantınada ha! yemiyorum ye kendin!
    - çarpma o kapıyı!! fizik hocanada böyle sert çıkıyosun demekki ki kadın senin için çok asabi diyo..
hesabın var mı? giriş yap