• gece gece aklıma düşmüş, türk sinema tarihinin en ünlü pilotu, bu sefer başta türlü gelen gönül insanı. yaşar usta ile diyalogları gülen gözler'in en güzel sahneleridir.

yaşar usta: sana kız vermem.
    vecihi: çok haklısınız efendim ben de sizin yerinizde olsam vermem.
    yaşar usta: peki öyleyse neden istiyosun?
    vecihi: neyi istiyorum efendim?
    yaşar usta: kızımı istemiyor musun?
    vecihi: aman efendim siz verdikten sonra neden istemeyim?
  • fikret evin balkonundayken uçakla oradan geçen ve ona gül vermek isteyen, bu esnada çamaşır ipi uçağın kuyruğuna takılan ve kopan ve tüm çamaşırları iple birlikte uçağın kuyruğunda taşıyıp, sonra da ütülenmiş olarak fikret'lerin evine getiren dünyanın en tatlı aşığı...
  • - püüü, kaldır kaldır, uçak öyle mi kaldırılır
    - ben ankara asfaltına boeing indirmiş adamım

gibi beyanatların sahibi film karakteri. şener şen bu karakteri canlandırırken de her zamanki gibi muhteşemdir.
  • yetmişli yılların saf ve masum aşkını simgeleyen karakter.
    o vazgeçmez.
    o romantiktir.
    o aldatmaz.
    o sever
    o vecihidir.
  • red bull air race`de gözlerimiz onu aradı..
  • ideal erkektir.
    kıvanç'ı kenan'ı zikeyim, bence aşık oluncak erkek budur.

müstakbel kayınbabası kızı vermeyeceğini defalarca söylemiş, bu mazlumu evinden defalarca kovmuş olmasına rağmen her defasıda aşkını kanıtlamak, kızı ne kadar sevdiğini göstermek için çıkar gelir. kah uçakla kah başka vesaitle gerek kayınbabasının gerekse ev ahalisinin dikkatini celbetmek suretiyle kendisii tekrar tekrar hatırlatır "ben de buradayım!" dercesine...
    kızın evini çiçek yağmuruna tutar, kızın ablasının düğününde şarkı söyler rezilolmak pahasına. saftır, safdildir fakat birikim yapacak kadar da akıllıdır. yeri geldi mi o birikim sevdiğinin ailesinin borcunu kapatacaktır. zaten o sahnedeki fedakarlık örneğine girmek dahi istemiyorum.
    allem eder kallem eder kuru üzüm yedirir gene de alır kızı. yiğittir, merttir, sıcaktır, üstelik herif uçak kullaıyor lan!
  • ayşen gruda'nın (fikret) " aayy vecihi aşağıda olsa, ben bi dakka bilem durmam" serzenişinin sebebi uçuk/uçan karakter.
  • gülen gözler isimli bu filmde şener şen'in muhteşem şeilde icra ettiği karakterin söylediği kan ve gül 'ün yorumlanışı şu şekildedir.

sözlerini de yazayım tam olsun:

- babandan bu sefer seni öyle bir isteyeceğim ki imkanı yok hayır diyemeyecek. görürsün.bekle canım:

kan ve gül gül ve diken sevgim ve sen(bu kısım fondan ìskender doğan ağzından çıkmaktadırderken vecihi girer.)
    birbirine dönük sırt sen ve ben(karizmatik bir ses tonu)
    bilmem anlatabiliyor muyum(karizmatik bir ses tonu)
    seviyorum veriyor musun(kızın babası hayır işareti yapar)
    ağlıyorum veriyor musun(kızın babası hayır işareti yapar, vecihi artık ağlamaklıdır)
    istiyorum veriyor musun(kızın babası hayır işareti yapar,vecihi artık daha ağlamaklıdır)
    cevap ver veriyor musun(kızın babası hayır işareti yapar,vecihi artık daha daha ağlamaklıdır ve sesi coşkuludur)
    peki öyle olsun (veicihi daha daha ağlamaklıdır ama sesindeki coşkuyu yitirmiş pusmuş kalmıştır)
  • gülen gözler filminde uçağı asvalt yola indirme başarısını göstermesine rağmen havayolu şirketi tarafından değeri bilinmeyerek kovulan, inatçı aşık rolündeki karakterin ismidir. en önemli özelliği, ayşen gruda'nın canlandırdığı fikret tiplemesine duyduğu derin aşktır. bu aşk karşılıksız kalmayacak, odasında duvarlara uçak resimleri asacak kadar * * kendisine aşık olan fikret de ona kavuşmak için her çareye başvuracaktır.
  • uçakla eve girip "küçük bir kaza oldu galiba" diyen adamdır.
hesabın var mı? giriş yap