• varyemez amca gibi akıl dolu bi ismi düşünemeyecek kadar salak bir çocuk olduğumdan olsa gerek adını bal yemez amca sandığım, neden bal yemediğini bir türlü anlayamadığım bir amcadır kendisi.
  • 1980 yilarinda sonunda gunduzleri yayinlanan uc tane yegeni ile maceradan maceraya kosan zengin ordegin maceralarini anlatan cizgi film karakteri... yuzme havuzu yerine altin paralarinin icinde yuzerdi, serinlerdi, serinletirdi. sen ne guzel bir karakterimizdin bizim varyemez amca...
  • yeğenlerinin isimleri cin, can ve cem'di...varyemez amca kapitalist, liboştu ama bu yeğenler sosyal demokrattı...
  • altin havuzuna tramplenden atlayip altinlari boyle su fiskirtirmis gibi agzindan fiskirtmasi olayi resmen beynime kazinmis serefsizdir. yegenlerine cep telefonu, araba, laptop, ipad alacagina paralari kariyla kizla yedirecegine o kadar altini tipa yapiodu agzindan fiskirtiyordu... sonra da yegenleri zaten acisini fazlasiyla cikardilar biri gitti deli raporu aldi hakkinda, digeri sahte evrakla saray yavrusunu kendi uzerine gecirdi, bir digeri de okuldan geldi hani hani bana dedi...
  • hayatımın ördeği.
  • orjinal adi scrooge olan iskoc ordek. tam adi scrooge mcduck'tir. cin can cem ucuzleri uncle scrooge diye hitap ederler. donald duck'la da uzaktan akraba olur.
  • bi kulesi vardı içinde hiçbişey ama sadece para vardı, gökdelen kadar yüksek ama hiç kat yoktu, derinlemesine sarı sarı altın paracıklarla doluydu. ne de güzeldi be.
  • para havuzu icerisinde su balesi yapabilen, en güzel cizgi karakterlerden birisi.
  • yanılmıyorsam trt-1'de zengin ve yaşlı bir ördeğin altınlar içinde yüzmesi ile başlayan bir çizgi filmdi bu... varyemez amcayı, herhalde tam benim yaşımdaki çocukların zeka seviyesine hitap ettiği için çok severdim.hatta o kadar çok severdim ki bir defasında bu çizgi film yüzünden ağlamıştım. ağlama gerekçem ise izlediğim bölümde varyemez amcanın hiç görünmemesiydi... annem: "salak mısın oğlum sen bunun için ağlanır mı?" demişse de ben gözyaşlarıma bir türlü hakim olamıyordum.

allahsız herifler... çizeceğiniz yaşlı bir ördekti be! kim bilir o bölümün sonunda benden başka kaç çocuk ağlamıştır sizin dengesizliğiniz yüzünden...
  • orjinal ismi scrooge mcduck olan çizgi karakteri.

adını aslında charles dickens'ın a christmas carol isimli hikayesindeki ebenezer scrooge'dan almıştır.

çünkü bu eserde scrooge, pinti ve soğuk bir karakter olarak yaratılmıştır. bizde de varyemez diye çevrilmiş işte. varyemez ördek olsaymış bari, amca nereden çıkmış çözemedim.

neyse, scrooge kelimesi daha sonrada ingilizce'de mizantrop'un eş anlamlısı olarak da kullanılmaya başlanmıştır.
hesabın var mı? giriş yap