• geçen gün pazardan 1,5 liraya çorabını aldığım marka. fiyatları çok uygun.
  • bir kaç yıl önce bu markanın bir mağazasının vitrininde çok güzel bir erkek ceketi vardı, normalde ceket giyen , piyasa takip eden adam değilim ben. ne uygunsa internetten onu alır kıçıma geçiririm.
    pahalı olabileceğini tahmin etmiştim * kendi kendimi gaza getirdim. en fazla ne kadar olur, 40 yılda bir alacaksın diye kendimi gazlayarak içeri girdim.

içeri girdiğimde gömlekleri sıvazlıyordu, bir fiyatlara baktım hayalimdeki fiyatların kat kat üstündeydi. bunlar bu kadarsa cekette en fazla 1000 tl * olabilir.. almaktan tabi ki vazgeçtim ama madem girdim zengin taklidi yapayım dedim.

kumaşa bakarım fiyat öğrenince tepki vermem cekete bok atar çıkarım diye düşündüm.

lakin öyle değildir.

tezgahtar çocuk tek bakışla benim fakirliğimi anladı. fakir bedenime ikinci bakışı bile atmadı. yanına gidip fiyatı sordum. 4700 tl dedi. amk 4700 lan. o parayı ben kredi çeksem ödemede sıkıntı yaşarım.

o kadar rahat söyledi ki kendimi tutamadım " yuh amını sikiyim" dedim ve çıktım. yaklaşık 3 dakika zengin taklidi yapamadım ya.
  • 8 yilini bu markaya adamis biri olarak soyleyebilirim ki vakko markasinin acamayacagi herhangi bir kapi yoktur.
    oyle ki doktorunuza aldiginiz gomlek size daha fazla ilgi gosterilmesine, aileyle tanismaya giderken aldiginiz cikolata kizi size vermelerine sebep olur.
    tecrubeyle sabittir.
  • 1995 yılında aldığım kazağını hala giydiğim marka.
    fiyatı tuzluydu; hatta babam fiyatını duyunca "senin ananı s.keyim" demişti (sözünde de durmuştur bence!) ama... ulan 15 yılda hiç mi bozulmaz kazak, hiç mi rengi atmaz, lastiği gevşemez!

şimdiki mallarını bilemem ama eskiden "saf kalite" üretirdi bu adamlar. fiyat/performansa baktığınızda piyasadaki en ucuz üründür.
  • gözlemlediğim kadarıyla zengin nurcuların favori markası. işin garibi, markanın sahibi yahudi'dir.
  • sonra bir uyandım, bağcılardaki gecekondumun pervazlarından içeri yağmur suyu damlıyor ve yüzüme gelmeye başlamış ...
  • satış sürecindeki tutumu, satış personelinin müthiş ilgisi, ürünü sadece satana kadar değil sattıktan sonra da değişim, iade için gidildiğinde aynı ilginin devam etmesi ve bence başarılı tasarımları nedeniyle az sayıdaki başarılı markalarımızdan birisi olmuştur.

başımdan geçen bir olaya değinecek olursak,

bana vakko'dan hediye bir gömlek gelmişti. bedeni olmadı, aynı mağazaya değiştirmeye gittim. her müşteriyi olduğu gibi beni de girer girmez karşıladılar. hemen çay, kahve ne içeceğimi sordular ve bir personel yarım saate yakın sadece bir gömleği değiştirmek için benim gibi huysuz bir müşteriyle ilgilendi. beğendiğim bir şey bulamadım ve gittiğim diğer iki mağazasında da aynı güleryüzlü tavırla karşılaştım. en son cep telefonumdan aradılar ve bir mağazalarında uygun bedenin olduğunu, olmazsa özel dikim gibi alternatifler sunacaklarını belirttiler.

şimdi bakıyorum altınyıldız gibi yine şaşalı reklamlar yapan iyi olarak bilinen marka bir gömlekte benzer sorunu yaşamıştım ve sonuçsuz kalıp yerine kravat vb ürünler almıştım. bunca yıldır, müşteri memnuniyetine bu kadar önem veren bir firma daha görmedim.

önemli not: vakko'dan ilk defa alışveriş yapan bir müşteriydim bütün bunlar yaşanırken.
  • vitrininde gorup begendigim bir ceketin fiyatina sirf meraktan bakip 1750ytl'yi gormemle travma gecirmeme sebep olan müessese. bir cekete o kadar para verecek olsam niye gelip sizden alayim? gider paris'te oglen yemegi yer, alisveris yapar donerim.
  • online mağazası içler acısı. siparişi teslimat yerine fatura adresine yolladılar. sipariş notunu unuttular. online mağazada nasıl bu kadar hata olur? koskoca vakko'ya yakışmadı.
  • vakko, beymen vb. markaların monogramlı çantaları giyim dünyasında currency gibi birşeydir; yani öyle kolay kolay düşüp yükselmez fiyatları. o yüzden indirimlerde genelde çanta, cüzdan, bavul ve benzeri ürünlerde pek düşük fiyat beklememek lazım; hanımların dikkat ve bilgisine.

edit: öte yandan "bütün ürünlerde" diye duyuru yapıp da "haa, ama onda yok tabii, evet" demek de, vakko dahil, bu çapta markalara yakışan birşey değil.
hesabın var mı? giriş yap