• ismi "vaatslaf havel" diye okunuyor. ntv spikeri gibi "vaklav havel" diye değil.

(bkz: vakvak amca)
  • "the tragedy of modern man is not that he knows less and less about the meaning of his own life, but that it bothers him less and less," demiş bir abidir.

yani modern insanın trajedisi, hayatın anlamı konusunda her geçen gün daha az şey bilmesi değil, bu bilmeme hususunu her geçen gün daha da az siklemesidir.
  • çeklerin o "fakiriz ama kaliteliyiz" duruşunun sembolü gibi geliyor bu adam bana.
    doğu bloğuna zorla dahil edilen ülkelerin çoğundan daha net bir tutum sergilemiştir çek kültürü. ülkesinin bütün ekonomik kapasitesi sscb tarafından çekilmiş, zorla apayrı bir sistem benimsetilmiş ve kızıl ordu tanklarıyla caddeleri arşınlanmış bu ulus "ya sabır" diyip devam etmiştir ayrı duruşuna. kaç defalar ayrılmayı denemiş, farkını duyurmaya çalışmış, hatta yeri gelmiş kendini yakmıştır. kafasına tankları yiyip oturmak zorunda kaldıysa da çek kimliğini, kültürünü asla unutmamıştır. son derece barışçıl ve asil kalmış bu halk moskova'ya prag'ın binde biri kadar önem vermemiş, en sonunda "yetti gari sovyetler" deyip kendi tiyatro yazarını cumhurbaşkanı yapmıştır. sovyetler tarafından soyup soğana çevirilmelerine rağmen barışa, huzura ve kültürlerine verdikleri önemi kıskanmamak mümkün değildir. semboliktir, takdir edilesidir.
  • hapisahanedeyken karısı olgaya "sana bu mektubu yazmamın sebebi the wall adlı albümü satın almanı istememdir" diye mektup yazmış multipurpose çek insanı...
  • cek yazar; oyun yazari; 1989'da kadife devrimle ulkesini komunist rejimden demokrasiye tasiyan ve muhtelif defalar secilerek halen cumhurbaskanligini surduren ornek devlet adami. devrim sonrasinda, hayrani oldugu ve gencliginde cok etkilendigi frank zappa'yi ulkesine davet edip kultur bakanliginda gorev almasini istemesi tuhaftir ama nezdimizde onu bi kalemde goklere cikarir.
  • resmi seremonilerden ve cenaze merasimlerden hayati boyunca nefret ettigini bircok yerde dile getirmis entelektuel devlet baskani. vefatinin ardindan nasil bir cenaze merasimi vasiyeti biraktigi birkac gun icerisinde belli olur. uc sene once kendisini canli gorme firsati yakalamis ve cok heyecanlanmistim. son 50 yilin dunya siyaset sahnesinde bu kalibrede ve bu kadar derin kulturel background'a sahip cok az lider bulabilirsiniz. bariscil, zeki ve kalbini rock'n roll'a vermis bu buyuk liderin olumu sadece cek halki icin degil, ona saygi duyan diger bircok ulus icin de buyuk bir uzuntu kaynagi.
  • bu adamı başkan seçmiş olmaları bile çek ve slovak halklarının kalitesi hakkında net bir fikir verir. türkiye'de seçimleri yaşar kemal'in ya da çetin altan'ın kazanması gibi bir şeydir bu.
  • “.. kaçamadığım bulanık ve temel bir suçluluk duygum var. bu duygunun ağırlığıyla bazen boğuluyorum. kendimi ne kadar aşağılarda bir yerde bulsam o kadar çok oraya ait olduğumu düşünüyorum. içimdeki öksüzlük ve bir yere sahip olamamak duygusunu üzerimden atamıyorum…”

diyen adam.
  • frank zappa, o çok ünlü ve çok doğru vecizi -bilgi bilim değildir, bilim bilgelik değildir, bilgelik doğru değildir. doğru güzel değildir, güzellik aşk değildir, aşk müzik değildir.- vaclav havel ile ettiği bir sohbet sırasında söylemiştir.

havel, aydınlık kafalı bir siyasetçi, rock n roll bir insan, üretken bir düşünce adamı, yetkin bir tiyatro yazarı, gerçek bir entelektüeldir.
  • yuzlerce cicek birden acti oyunu devlet tiyatrolarinda sahnelenmis, pek cok eseri turkceye cevrilmis aydinlik bir yazardir.
hesabın var mı? giriş yap