• oturup adam gibi butun serilerini izlemeyenlerce yillardir bikmadan usanmadan yok efendim pagan, yok efendim mason propagandasi yaptigi iddia edilen dizi, evren.

ben oyle acip blogda yazip link vermeyecegim. dogrusunu burada bir defa daha izah edelim ki gelip "star trek heoehoehoe propagandasi yapiyor" diyen 12312312. kisi olmayin basimiza:

"1-para kullanılmıyordu. özel şirketler falan yoktu, herkes federasyonun çalışanıydı. kimsenin özel uzay gemileri de yoktu. hepsi ortaklaşa kullanılıyordu."

para kullanilmiyor diyene "federation credit ne o zaman?" seklinde sormak sart olmustur. star trek evreninde para var; oyle 4-5 bolum izleyerek goremezsiniz. starfleet'in taseron olarak is yaptirdigi kisi veya kurumlar da var, e bunlara karsiligi para olarak odeniyor dogal olarak. merak eden acar star trek the next generation'in ilk bolumunu izler. ozel sirket konusuna gelirsek; orijinal star trek, enterprise denen kesif gemisinin 5 yillik seruvenlerini anlattigi icin ozel sirket gormememiz normal bir sey. uzayin karanliginda ne ozel sirketi ariyorsunuz? ek olarak; star trek evreninde starfleet denen askeri bir birim vardir. herkes federasyonun calisani dediginize gore bunlari bilmediginizi tahmin ederek yaziyorum simdi. aciklayayim. starfleet, united federation of planets denen organizasyonun yildiz filosunu olusturur; bizim izledigimiz diziler ve filmler de starfleet perspektifinden oteye cikmaz, ciksa bir aksiyon olmaz cunku. federasyonun icerisinde bir suru gezegen var, bir suru irk var; vulcan mesela. hepsi mi federasyona calisiyor? hayir. herkesin kendi isi gucu var, herkes kendi cikarlari icin ortak bir paydaya hizmet ediyor. federasyon dedigin daha efektif bir ortalik olusturmak icin kurulmus bir organizasyondur. enterprise denen diziyi izlerseniz federasyonun kurulma felsefesini daha net gorebilirsiniz. 80lerden kalma trt usulu uzay yolu bilginizle bok atmadan evvel star trek evrenini iyice bir ogrenin. bir yildiz gemisi ve murettebatinin basindan gecen olaylari anlatan dizide ozel sirketi nerede gorecegiz? kendisine ait uzay gemileri olan insanlari nerede gorecegiz? romantik komedi izlerken patlamali aksiyon bekleyene ne denir? ben simdi soylemeyeyim ne denecegini.

"2-hiç kimse ilahi bir dine inanmıyordu. ama yoga ve meditasyon yapan insanlar görülüyor, ruhçu öğretinin hakimiyetini sezinliyorduk o kurgusal dünyada."

star trek evreninde bilmin ustunlugu kabul gordugu icin yine starfleet perspektifinden hic kimse bir dine inanmiyor; evet. bizim algiladigimiz bicimde bir din yok en azindan. arada tek tuk belli basli inanislar gorebiliyoruz butun evren kapsaminda. yoga ve meditasyon yapan insanlar goruluyor derken o gorduklerinizin dizi icerisinde insan irkindan olmadiklari detayini atliyorsunuz. meditasyon yapanlar vulcanlardir bu dizide. star trek evreni icerisinde apayri bir kulture sahip olan bu irk meditasyon yapiyor diye kalkip simdi "din yok ama meditasyon var" dememek lazim. ona bakarsaniz klingonlar da spor olsun diye dovusuyor. al bi de buradan yak. kavramlari hikayenin icine girip inceleyiniz.

"3-tüm gezegenler tek bir federasyona bağlıydı. ulus devletler diye bir şey de yoktu bu dizilerde."

yine ustunkoru yapilmis bir gozlem ile basbasayiz. bu argumani curutecek en buyuk star trek kavrami vulcan'dir. vulcan federayona bagli diye kulturunden vazgecti mi? genel olarak ulus devleti yok bu dizide, evet dogru. ulus gezegeni var. kirk ve ekibinin gittigi baska gezegenlerde ayri ayri yasayan toplumlar da gozlemlenebiliyor. the next generation'da ayni gezegende yasayan iki ayri irkin goruldugu politik agirlikli bolumler de var. bu arguman da sagdan soldan duyma star trek bilgileriyle uydurulmus bir sey; acin izleyin bok atmadan once.

"4-ilk bakışta evrensel kardeşliği savunuyor gibiydi ama derinine inilince tam bir ırkçı felsefeye sahip olduğu görülüyordu bu dizilerin. örneğin asyalı veya zenci görünümlü insanlar hiçbir zaman gemilerde kaptan olmuyordu. dizinin kahramanlarının savaştığı kimseler hayvanımsı görünümlü başka ırklardan oluşuyordu. anglo sakson tipliler her zaman en üst yönetimdeler ve iyiler?"

mesela orijinal seride amerikan propagandasi yapilan bolumler de var. star trek yapiminin televizyon hayatina nasil basladigini bilmeden bok atmak kolay tabii. bu dizinin basladigi donem icin bunlarin diziye eklenmesi son derece gerekli seylerdi. dizinin yayinlanmamis ilk bolumunde kirk yerine daha oturakli ve akli basinda bir karakter planlanmis. cbs bu bolumu begenmedigi icin bu karakterin yerine kirk gibi pirupak suratli, capkin ve hinzir bir karakter yazilmistir. dizinin ilk bolumlerine dikkat ederseniz hep bir romantizm ve capkinlik kirintilari gorursunuz. bunlar dizinin tutunabilmesi icin yapilmis seylerdir. okuyunuz, arastiriniz dizinin tarihini. ilerleyen sezonlarda kirk daha az hatunla yiyisir, daha politik ve askeri bir kivama gelir dizi. yine dedigim gibi, 4-5 bolum izlemekle olmuyor bu isler. "irkcilik yapiyor" diyenler star trek'in siyah bir karakterin beyaz bir karakterle opustugu ilk televizyon dizisi oldugunu bilmez, bilseler irkcilik yapiyor demezler. bu dizi yayinlandigi donemde siyahi bir insanin bir televizyon yapiminda rol almasinin ne kadar siradisi ve muhim bir olay oldugunu da bilmedikleri icin bugunun kosullarinda "star trek irkci" derler kalkip. 60'larda abd'de siyahi insanlara bakis acisi nasildi beyazlarin, bildin mi? 2000'lerin kafasiyla yorumluyorsunuz boyle seyleri, komik oluyorsunuz.

orijinal seride olmasa da takip eden serilerde pek ala asyalisi da vardir, zencisi de vardir yuksek komutada. yuksek komuta olmasa da bulundugu ortamin komuta zincirinin en tepesinde olan sisko'yu bilmeden, deep space 9 izlemeden yazilar yazinca, yine, komik oluyorsunuz.

hem ayrica sormak istiyorum; tek dunya devleti konusunun ne gibi bir sakincasi var? ne icin bu kadar korkuluyor bundan? insan irki tek bir irk degil mi? neden parcalara ayrilmis olmak daha samimi geliyor size? kendi icinde savasan ve cirkeflesen bir irk olmaktansa neden insanlar ayni gezegende yasayan ayni irkin uyesi oldugunu gormuyor da, gotlerinden siyah, uzak dogulu, hispanik, anglosakson gibi irklar uydurup parcalara ayrilmayi daha samimi buluyorlar, bunu anlamiyorum ben.

star trek kimileri icin propaganda araci, kimileri icinse insanligin kendini yoketmemesi icin ulasmasi gerektigi medeniyet seviyesini anlatan bir yapimdir.
  • uzay merakımın tohumlarını atan kitaplardandır. şimdi bulsam da otuz sene sonra yeniden okusam. hatırladığım kadarıyla dünyadan kaçırılan iki kardeş galaktik bir tura çıkarılıp geri getiriliyorlardı ve kitaptaki uzaylıların yaşadığı başka gezegenlere ilişkin tasvirler harikaydı.
  • star trek'i türkçeye uzay yolu olarak çeviren adamın ismi de, bir de bakarsınız ki aziz üstel'dir.
  • star trek adlı dizinin bizim tarafımızdan turkcelestirilmis hali
    ilk star trek* serisi 79 bölümdür.
  • (bkz: sevgi yolu)**
  • (bkz: star trek)
    (bkz: atilgan)
  • bugün google da orjinal seri için yapılmış çok güzel bir legosu olan fenomen. gelmiş geçmiş en iyi bilimkurgu evreni.
  • zamanında atv'de bu isimde bir türk dizisi vardı.

cem özer, hayat bilgisindeki kopil falan vardı oyuncular arasında. bir uzaylı gemi filosu dünyadan bilgi toplamak için insan suretinde bir aile olarak türkiye'de bir eve yerleşiyorlardı. geminin kumandanı ve en yaşlısı kopil'di ama dünyalı suretinde ergen çocuk bedenindeydi. en küçükleri de daha yaşlı bir insan bedenindeydi. ozan güven de vardı bu dizide. bir bölümünde ozan güven renkleri öğreniyordu. komutanım komutanım yeni bir renk buldum diye geliyordu. ne rengi? sarı ile kırmızıyı karıştırınca ortaya çıkardım. peki ismi ne? sarmızı!

uzay yoluuuu dertler yoluuu, bütün evren kahır doluuu

diye de bir jeneriği vardı. güzeldi ilginçti tutmadı kaldırıldı yayından. ismi uzay yolu muydu başka bişey miydi hatırlamıyorum net olarak. ama oynayan oyuncuların hiçbirinin cv'sinde bu diziyi bulamadım.
  • trt'de 18 ekim 1972'den itibaren çarşamba akşamları 21.05'te (haberler ve hava durumundan sonra) yayınlanmaya başlanan dizi; trt'de yayınlanan ilk bölümümün adı: charlie x. 28 eylül 1974'te yayını sona ermiş, bazı bölümleri 1975'te ve 1979'da tekrarlanmıştır.
hesabın var mı? giriş yap