• 1970'lerde at&t bell labs tarafından multics'e alternatif olarak geliştirilmiş, adını da "unics"in cool'laştırılmasından almış işletim sistemi. kendi adıyla yepyeni bir işletim sistemi ailesi yaratmıştır. haliyle unix'in tasarım modeli temel alınarak geliştirilmiş tüm işletim sistemlerine "unix" denir. mesela günümüzde ubuntu, debian, android gibi linux tabanlı dağıtımlar , macos, freebsd ve minix birer unix işletim sistemleridir. tarihte artık adı sanı pek bilinmeyen sonsuz varyasyonu çıkmıştır, say say bitmez: sco unix, xenix, bsd, qnx, solaris, ultrix, hp-ux, aix vs vs.

unix, işletim sistemi tasarımına yeni anlayışlar getirmiştir: portatif kod, bir araya getirerek iş yapabilen ufak programlar, dosya sistemini donanımla iletişim ve veri depolama dışındaki mantıksal işlemler için kullanma gibi.
  • adam yoklugunda bilgi islem mudurluguyle gorevlendirildigi icin kendini uzman sanan cahil bir hatunun hakkinda su yorumu yaptigi ve bu nedenle beni onbes saniye icinde sigara, tirnak ve alkolden olusan bir perhize baslatan hede :
    "teklifinizde unix tabanli bir isletim sistemi veya windows nt alternatiflerini onermissiniz. ben acikcasi
    unix'e guvenmiyorum. 30 yillik sistem. bu kadar eski bir sistem demode olmustur artik diye dusunuyorum.
    windows'un teknolojisi daha yeni, bana daha saglikli geliyor." (kadina verdigim cevap onemli diil, ayrica "adam yoklugu"
    ve "cahil hatun" ikilemesinin tamamen rastlanti sonucu ciktigini, kesinlikle kadin dusmanligi icermedigini de belirtmek isterim.
    yannis annasilmasin yane.)(bkz: paranoya)
  • anonim şöyle demiş:

"unix is user-friendly. ıt's just very selective about who its friends are."
  • unix sanılanın aksine bir işletim sistemi değil bir işletim sistemi yapisina, modeline verilen isimdir. (ayni zamanda bu isimde bir isletim sistemi de vardir o ayri)

linux, solaris, aix, sco unix, freebsd, hp ux, irix, macos x ..birer unix tabanlı işletim sistemleridir. unixe benzemezler, çünkü unixtirler.
  • tarihteki ilk sürümü unix v1'in kaynak kodları:

https://github.com/jserv/unix-v1
  • hala ta$ gibi, nice liseliyi cebinden cikarir.
  • kedimin adı. doğacak çocuklarına da çeşitli linux dağıtımlarının isimlerini vereceğim ve isteyen olursa ücretsiz yollayacağım, tıpkı ubuntu gibi. ha bu arada, enik iken adı minix idi.

(bkz: tanenbaum)
  • yaratıcılarından biri olan ken thompson tarafından, kendi belirlediği bir şifre ile unix kullanılan herhangi bir sisteme login olabilecek bir backdoor konulmuş, 15 yıl boyunca bunu kimse bulamayınca da, kendisi açıklamıştır ve eklemiştir; "babanıza bile güvenmeyin".

kendi koyduğu backdoor'ı açıkladığı konuşması.
  • the number of unix installations has grown to 10, with more expected.
    -- the unix programmer's manual, 2nd edition, june 1972

(kaynak: fortune)
  • her bilgisayar için ayrı işletim sistemi yazıldığı, kodların başka bilgisayarda taşınmadığı yıllarda c dilinde bir işletim sistemi yazıldı. adı unix konuldu. artık kullancıları her bilgisayar için ayrı ayrı eğitmeye gerek yoktu. bir başa bilgisayara taşınması gereken tek şey şimdi bizim çekirdek* dediğimiz kısım kaldı. assembly kodu yerine c dili ile işletim sistemi yazmanın bir sonucuydu bu biraz da. sene 1969 du.
hesabın var mı? giriş yap