• bu durumu engellemek için yapılacak şey doların 10 liraya çıkmasını bekleyip tlden bir sıfır atıp en başa dönmektir. böylelikle dolar 1 tl olacak.

6 sıfır atılınca oldu bana hiç kızmayın. herkes paramız değer kazandı diye sevindi. bence benim metot tutar tutmalı.
  • ne zaman değerli oldu ki ? sorusunu akıllara getirmektedir. ayrıca ne karşısında değer kaybettiği manidardır.
    değer kaybı denildiğinde sadece dövizle kıyaslamak oldukça yetersiz kalmaktadır.
    toplumun temel tüketim faktörleri ile kıyaslandığında liranın değer kaybının ulaştığı boyutları algılayabilmek(zira algılayamayan milyonlarca yetişkin var bu ülkede hatta yetişkinlerin %80'i ) uyku kaçırır türden.
    yaz mevsimi sonunda dolar kuru 2 tl civarındayken şimdilerde 2.30 tl bandında gezinmekte. peki yaz sonunda kilogram fiyatı 1 tl olan domates, biber, patates, patlıcan, salatalık gibi en temel ürünlerin fiyatları ne durumda bir bakmak gerek. biber 6tl, patlıcan 6 tl, domates 4 tl şeklinde hane halkının temel gıda maddeleri üzerinde etkili olan lira bazlı değişim ürkütücü boyutlarda. bu ve benzeri karşılaştırmaları sabahlara kadar sıralasak parmaklarımızda derman kalmaz yazmaya yine de bitiremeyiz.
    sakın içinizden biri çıkıp demesin mevsimsel etki bla bla. ağzının ortasına kürekle vurmam oturur mal gibi izlerim kendisini; kendisinin ülkenin gidişatını mal gibi izlediği gibi.
    çünkü mevsimsel etki değil bu. bu bildiğin liranın biber karşısında, kuru fasulye karşısında değer kaybetmesi ve döviz karşısında kaybettiği kadar basit değil.
    yoksullaşıyoruz günden güne ve acıtıyor içimi, kaçırıyor uykularımı eli boş eve dönen babaları görmek.
    en fazlada olan biteni mal mal izleyip hala birilerini savunmayı becerebilenler acıtıyor.
  • aslında şahlanması gereken başlık bu başlık. başlıkların tamamı dolar'ın durumu ile ilgili açılıyor. asıl olan ise türk lirasının diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesi. hal böyle olunca, bu işlere aşina olmayan malum halk bana ne bundan bizim dolarımız mı var moduna giriyor. adam cebindeki paranın pula döndüğünü bilse, tepkisi daha farklı olur. gündem bu konuya evrilmeli ve türk lirasının değer kaybı üzerinden yürünmeli.
  • baya bildiğin bunun iyi olduğunu savundu bir arkadaşım, öyle tırı vırı biri de değil, istanbul hukuk bitirmiş, torpili malum kanallardan sağlam, bakanlıkta çalışan ama torpilin haricinde kafası da zehir gibi çalışan bir çocuk, geldi yeri hak etmiyor dersek biraz hakkını yemiş oluruz. neyse efendim dolar yükselirse iphone alamazmış millet, cari açık oluşmazmış, ülkenin dışa borçlanmasını önlemek için yapılıyormuş, ötv yükseltmesi boşuna değilmiş araba satışı azalacakmış ki borçlanma azalacakmış. bak bak bak fikirlere bak yaban çakalları. peki kardeşim yıllardır niye doları düşük tutmakla övünüyor bu hükümet??? ki bunu yapmak için koca memleketin 100 yıllık birikimini özelleştirdi, 100 yıldır dişimizle tırnağımızla kazandığımız şeyleri bir gece de gözünü kırpmadan özelleştirdiler, son çare milletin yastık aştına göz dikti o da tutmadı aha şimdi bağıra bağıra geldi kriz, evet bunun adı krizdir sevgili uyanık arkadaşım ya da uyanık olan mehmet şimşek siz saf saf onun dediklerine inanan bir sürüsünüz. al sana burdan cevap veriyorum millet araba almasın iphone almasın diyosun, cari açık olmasın diyosun, ekonomi politikası diyosun ya, bunun adı politika değil krizdir, bunun adı dolar yükselmesi değil türk lirasının değer kaybetmesidir, bunun adı cari açık olmaması değil alım gücünün düşmesidir. istediğine inan güzel kardeşim, o kriz 2011 den beri frenleniyor frenleniyor derken artık patladı, bütün o savunduğunuz özelleştirmelerden geriye bi bok kalmadı, elektrik yabancıda doğalgaz yabancıda, tv izleme ocakta yemek yapma cari açık olmasın hadi anam hadi gülüm.
  • fetöcülerin goygoyudur. dünden beri cebimde 50 tl var. bakıyorum 49 tl'ye hiç düşmedi. yani bir kayıp yok.
  • tarih itibariyle bir türk lirasıyla yalnızca 0.128216 dolar alabiliyoruz. doların 10 kuruşu gibi yani. hani markette fiyatı 19.90 olana 20 uzatıp da değeri olmadığı için üstünü almadığımız para. işte türk lirasının hali bu durumdadır. değerli olan dolar değil, değersiz olan türk lirasıdır.

akp döneminde, siyasal islamcılar yönetiminde gerçekleşmiştir, gerçekleşmeye devam edecektir.
  • işin uzmanı değilim ama şu aralar sosyal medya ve ekşi sözlükte yaygın olarak kullanılan bir hatalı bilgiyi düzeltmek istiyorum.

sanırım son günlerde ve aylarda "tl sadece usd ye karşı değil tüm para birimlerine karşı değer kaybediyor" ibaresini sıkça görmüşsünüzdür. bu aslında doğru bir bilgi olmakla birlikte kastedilen anlamda yani tl nin örneğin hint rupisine karşı doğrudan değer kaybı söz konusu değil.

birkaç istisnası olmakla birlikte dünya üzerindeki tek asli parite usd vs xxx yani herhangi bir diğer para birimidir. şöyle söyleyeyim aslında euro try kuru tek başına gelişen bir kur değildir. usdtry ve eurusd kurlarının çarpımından oluşur. dolayısıyla yukarıdaki hint rupisi örneğine geri dönecek olursak, 1 usd 6 try diyelim ve aynı zamanda 1 usd 60 inr olsun. bu durumda 1try=10inr olur. hindistan piyasasında anormal bir oynama olmadığını varsayarsak, bir anda 1 usd 7,5 try olsun ama 1 usd hala 60 inr ise 1 try=8inr olur. evet try inr ye göre dolaylı olarak değer kaybetti ama bu sadece ve sadecd try nin usd ye değer kaybetmesinin bir sonucudur.

dünyada doların bu kadar güçlü olmasının ve abd nin sırf bu sebeple savaşı bile göze almasının altında yatan sebep de budur. bu yüzden kendi para birimimizle ticaret yapalım önerileri sıklıkla duyulmakla birlikte gerçekleştirilmesi oldukça zor bir kavramdır.

özetle türk lirasının doğrudan hint rupisine karşı değer kaybetmesi için arada yerel para birimiyle güçlü bir ticari ilişki olması lazım ki zaten bu ilişki kurulursa bu sefer usdtry ve usdinr pariteleri tryinr paritesinden türetilmek (ya da etkilenmek) durumunda kalır.

özet: türk lirası aslen sadece abd dolarına karşı değer kaybetmektedir ve bu sebepten dolayı diğer para birimlerine karşı da değer kaybı vardır.
  • sene 2007. yolda yürürken iki adamın tartıştığını gördüm. iri yarı olan diğerine "ulan sen 1000 liralık adam mısın" dedi. zayıf olan da korkup "değilim" dedi. şimdi olsa 1000 lira için tartışmazlar bile!
  • türk ve türklükle ilgili her şey değersizleşti. türk'ün dili tevhid-i tedrisat'ın çiğnenmesiyle değersizleştirildi, önce dile ve kültüre özgüvensizlikle başladı.
    bu yıkım için yeterli zaten. sonra herhalde türk parası da değersizleşir, türk canı da.
  • ülkeyi düşman yönetse bu kadar değersizleşemezdi. yazık geleceğimiz karardı.
hesabın var mı? giriş yap