• "benim istikbalime benzin döksen parlamaz.." diyen yüce halk kahramanı
  • -viski alır mısınız beyfendi?
    -almak ne demek ulan, içicez içicez
  • hasta fenerbahçelidir.
  • amaneey
    turist ömer derler benim adımaa adımaa
    pişman olur bakmayanlar tadııma
    amaneey
    sabahları 1 kadeh, akşamları 5 kadeh
    mangırı da bulunca dalgama da bakarım
    amaneey

amaneey
    sokaklarda aylak aylak gezeriim gezeriim
    izmaritin kralını seçeriim
    amaneey
    trafikten de çakarım, kıyak oto yıkarım
    hiçbir işte tutunmam hepsinden de bıkarım
    amaneey

amaneey
    güzel kızlar hepsi benim peşimde peşimde
    tomar tomar paracıklar cebimde
    amaneey
    canım cicim diyorlar, birbirlerini yiyorlar
    turist ömer diyerek peşimden geliyorlar
    amaneey
  • hepsi televizyonda çıkmasa da serinin 7 filmi vardır:

1) turist ömer - 1964
    2) turist ömer dümenciler kralı - 1965
    3) turist ömer almanya'da - 1966
    4) turist ömer arabistan'da - 1969
    5) turist ömer yamyamlar arasında - 1970
    6) turist ömer boğa güreşçisi - 1971
    7) turist ömer uzay yolunda - 1973
  • - hadi giyin.
    - peki ama siz gözünüzü kapayın çünkü ben yarı çıplağım.
    - haaa sen yarı çıplaksan o zaman ben de tek gözümü kaparım.
  • sadri alışık bir söyleşide turist ömer fikrinin askerdeki arkadaşı, doğru dürüst künyesini okuyamayan, sürekli dayak yiyen, külhani yürüşlü er uyuz ahmet vesilesiyle ortaya çıktığını söylemiştir. meşhur selamın da uyuz ahmet'in hazırola geçtiği sırada verdiği garip selam ile ortaya çıktığını söylemiştir. kaynağımız agah özgüç'ün bir yazısıdır.
  • --- spoiler ---
    ulan surata bak memleket değiştir be!
    --- spoiler ---
  • hayat boyunca hep kendime örnek aldığım süper tiplemedir. etrafımda o kadar zengin insanı mutsuz gördükçe veyahut mutlu gibi görünmeye çalıştıklarını gördükçe; onun o beş parasız ama her şeye rağmen mutlu ve hayatı pek de takmayan görüntüsü hayat hakkındaki birçok şeyi tekrar tekrar gözden geçirmemi sağlamıştır.
  • türk sinemasında çizilmiş en başarılı karakterlerden biridir turist ömer fikrimce. sadri alışık öyle bir tip çizmiştir/yaratmıştır ki turist ömerle, her hareketi, söyleyeceği her sözü, lafı pat diye yapıştırıvermesi izleyiciyi hiç şaşırtmaz. çünkü ondan herşey beklenir. turist ömer karakteri muazzam bir özgünlük* ve şaşılası bir doğallığa* sahiptir. sadri alışık'ta vücuda öyle bir gelir ki turist ömer, yaptığı her harekete, verdiği her tepkiye gülünür. güldüğümüz pek çok şeyde tursit ömer'e duyulan şefkat yatar. biraz acırız galiba. aksilikler peşini bırakmaz. aslında sadri alışık'ın mizacında olan hüzünden nasibini almıştır o da.

ayrıca kendisinden ilham alanlar için (bkz: cem yılmaz li doritos a la turca reklamı)
hesabın var mı? giriş yap