• film boyunca bir yaban domuzu tarafından tırtıklana tırtıklana yenen (evet basbayaa yiyor hayvan) otomobil için:

(bkz: trabant)
  • bir avrupalı, amerikalı veya ne biliyim bir uzaylıya ilginç gelebilecek bir yaşam tarzını anlatan fakat bir türk için değişik bir anlam ifade etmediğini düşündüğüm film.
  • içindeki "rahatına düşkün" karakterine hasta olduğum ve öyle hatırlayacağım film. "eğlence" deyince bu film aklıma geliyor, böyle bir hayatım, yaşantım olsun isterdim. "ölüm"le bile eğlenebiliyorlar ve onların ölümü bile sahici değil zaten. holywwodvari bir sondan bile keyif aldırıyorlar insana.. kötü adamlarına kazla bok temizletiyorlar. şaka mısınız lan siz? haydi müzik hopppaa...
  • --- spoiler ---
    grga pitic sürekli videodan başa sarıp sarıp casablanca'nın sonunu seyreder ve filmin mutlu sonunda da lafı yapıştırır:
    (bkz: this is the beginning of a beautiful friendship)

ayrıca kusturica'nın görsel yaratıcılık konusunda şov yaptığı filmdir, her karede birbirinden absürd detaylar gizlidir. şahsen dadan'ın kızkardeşlerinden birinin elinde jilet bıyıklarını traş etmesine gülmekten öldüm, bunun gibi binlerce ayrıntı mevcuttur.
    --- spoiler ---
  • absürd komedinin en şahane örneklerinden karman çorman bir balkan filmi. bu akşam 23.30'da yeniden trt 2'de, hem de altyazılı.

"daha önce hiç bu kadar gülmemiştim" -harro-

"zuahahaha olm kazla götünü siliyo lan adam" -bir arkadaş-
  • dünya'nın açık ara en çirkin adamlarının oynadığı eğlenceli film. arkadaş bu çingeneler çok süfer adamlar yahu ! :)
  • irkcilik ve her turlu ayrimcilga karsi olundugu mesaji verilen emir kusturica filmi, gorsel bir curcuna.
  • bir karakter çözümlemesi ödevi için gidip de, filmin onuncu dakikasında kalemi-kağıdı elimden bıraktığım filmdir. o karakterler çözümlenemez, yenir ancak.*
  • emir kusturica din ayrımcılığına karşımı yoksa bir zamanlar yugoslavya da 3 büyük dinden insanların beraber yaşadığını belirtmek için mi yapmıştır bilinmez -belki her ikisi birden- fakat filmde ayrıca grga pitic karakterinin boynundaki altın kolyesinde üç büyük dinin sembolleri göze çarpmaktadır.
  • dunyanin en absurt, en eglenceli ve en sevimli mutlu sonlarindan birine sahip film. sadece sonu degil, filmin kendisi de, en azindan benim icin, inanilmaz eglenceliydi. muzikler, karakterler, tipler, onlarin sacma sapan yasam sekilleri, daimi bir kaos, herkesin herkese bagirmasi, kazlar, film boyunca araba yiyen domuz, nikah sahidi kediler, dugununden kacan gelin, piti piti yuruyen kutuk, kazlarla ustunu temizleyen insanlar... bunca unutulmaz ogesiyle bence klasikler arasinda yerini almis bir film.
hesabın var mı? giriş yap