• her açtığımda beni beynimden vurulmuşa çeviren kanal. içeriği, sunumu, görüntü kalitesi gerçekten harikulâde. spikerleri, sunucuları ve muhabirleri de son derece kalifiye. akp'nin dış politikasını meşrulaştırma gayesi güden popüler belgeseller vesaire de yayınladığı oluyor. izlemekten keyif alıyorum. aslen ingiliz olan spiker ''daesh'' falan dedikçe, kendimi lordlar kamarasındaki bir dük gibi hissediyorum.
  • linkedin üzerinde gördüğüm bütçe ve raporlama şefliği pozisyonu için başvurduktan sonra, telefonla geri dönüş yapmışlar ve sürece ilk önce telefonda 5 dk falan ingilizce mülakat ile başlayacaklarını belirtmişlerdir. bu bende ki beklentiyi daha da yükseltmiştir. neyse efenim telde ingilizce mülakatımızı yaptıktan sonra ben hışımla bu sayfaya gelmiş trt'nin şaşırtcı bir şekilde nasıl başarılı, prestijli ve dünya çapında işler yaptığını anlatan entryleri okumuştum. tabi beklentiler de buna göre yükselmiştir. ingilizce mülakattan sonra pazar günü ik'da çalışan stajyer arkadaş aramış bugün için görüşme organize etmiştir. buraya kadar gereksiz detaylarla belki laf kalabalığı yapmış olabilirim ancak olay bundan sonra başlıyor. görüşmeye ik'dan (önünde apple macbook pro olan tahminimce anti-amerikan malum partninin gençlik kolları başkanı veya üyesi 20'li yaşların ortası hafif sakallı) bir arkadaşımız katıldı, kısaca kendnizi anlatın faslından sonra kişisel ve siyasi sorular gelmeye başladı. amerikada okumuşsun nerde kaldın kimle kaldın, okul masrafların çok tutar nasıl ödedin, ülkenin gidişatı hakkında ne düşünüyorsun, hangi kanalları izliyorsun, tc kimlik no vb iş bilgisinden tamami ile bağımsız konular ile geçen bir görüşme ardından. benim söyleceklerim bu kadar var mı soracağınız birşey diye sonlandırdı bu kardeşimiz. en son benim burda bütçe departmanının yeri, önemi, görevleri ve yapısı nedir diye sordugumda arkadaş; ya burda bütçe departmanı muhasebe müdürüne bağlı diğer bütün şirketlerdeki süreçlerin yürüdüğü bir departman. zaten mesai olmaz bizde, yoğun çalışma temposuda. 9-5 arasında işler biter gibisinden birşeyler geveledi. kısacası trt world olarak bireysel yaşadığım tecrübe budur. uzun lafın kısası adamlar senin herhangi bir teknik veya kişisel yeteneğine bakmayıp anti-fetöcü ve kendi görüşlerine yakın olmana bakıyorlar. yaptığın iş içinse yaa yaparsın amk modundalar :). iş güç umrumda değilde şurda senin benim vergimle kesilen fonlardan ulus'un en baba yerine çök. eş dost yandaş kim varsa doldur. bizde burda yıllık maaşın üzerinden ortalama %50 kestiğin vergi sonrası elimizde kalan 3 kuruş helal parayı arttırmak için kıçımızı yırtalım.
  • işi liyakat sahibine verdiğimizde bu ülkede dünya standartlarının üzerinde işlerin yapılabileceğinin en güncel örneğidir.
  • "daesh" kelimesini hayatında ilk köz görmesini sağlayan kalabalıgı da mağaradan çıkarıp dünyada olan bitenle bilgilendirmesini umduğum kanaldır. gerçek bir haber kanalıdır. o yüzden ona yalakalık yaptı bunun götünü yaladı şeklinde ön yargılardan uzak değerlendirmek gerekir. google'a daesh yazınca 50 tane kaynak çıkıyor ama ben yine de buraya bırakayım;

http://www.bbc.com/news/world-middle-east-27994277
    "frankly, this evil death cult is neither a true representation of ıslam, nor is it a state," uk prime minister david cameron told parliament in december 2015 when announcing that his government would be joining france in calling the group "daesh" rather than "ısil".
  • ben bunu akp'nin 2002 de iktidara gelirken çizdiği demokrat, laik, reforme olmuş abci avrupacı imaj dönemine benzetiyorum. bakalım ne zaman parti büyüğünün eleştirisi sonucu, başına başka bir parti büyüğünün ingilizcesi iyi diye bilinen bir akrabası atanacak..
  • ku klux klanla ilgili çok güzel bir belgesel haber yayınladılar. geçen de kuzey kore ve gazze'den harika belgesel haberler yapmışlardı. oluyor lan burası. oh be.

https://m.youtube.com/watch?v=rkzs2bzohhm
  • bu kanala öyle bir kaynak ayrıldı ki....ve öyle isimleri transfer ediyorlar ki...

ama hala en büyük başarısı, ınstagram hesabından diriliş ertuğrul case studysi yapıp pakistanlı çomarlardan yorum almak...

basın özgürlüğü endeksinde 179 ülkeden 154. sırada olan ülkenin haber kanalından kim haber izler...
  • pakistan resmi haber ajansı gibi bir işlevi olmakla birlikte yukarıda bir arkadaşın belirttiği üzere tam anlamıyla kompleksli islamcıların hala 15 yıl öncenin batı eleştirileri arkasına saklandığı propaganda-rant aracı.

edit: yavaştan taliban resmi haber ajansına da dönüşüyor. en çok kliği pakistan'dan alıyorlar diye heralde komple pakistan kitlesine yönelik yayın yapıyorlar.
  • 30 ağustos zafer bayramında ekranının sağ ya da sol üst ya da alt köşesinde türk bayrağı ve atatürk logosu kullanmayan devletimizin kanalı.
  • çoğu kişinin beklediğinden daha başarılı bir iş çıkartıyor. yukarıda değinilmiş, trt bütçesindeki payı artırılmalı, katılıyorum. hatta trt avaz ve trt world dışındaki tüm kanallar kapatılmalı ve bütçesi bu iki kanala aktarılmalıdır.
hesabın var mı? giriş yap