• kendisinin sözleşme yaptığı yazı hatırlıyorum, tristan "max. contract'tan aşağısını kabul etmem." derken, cavaliers yönetimi "ben sana max. contract vermem manyak mıyım?" diyordu. yemin ediyorum takip etmesi çok eğlenceliydi, o aralar kendisiyle birebir aynı görevi yapan bismack biyombo 2 milyona oynuyordu. 2015 playofflarında kendisini ve matthew dellavedova'yı abartan amerikan medyasının da süslemesiyle bir sürü takım thompson ile ilgilenmeye başlamıştı. bunlara bir de thompson'ın lebron'un menajerlik şirketiyle beraber çalıştığını eklediğimizde abzürt bir kontrat çıkacağı barizdi ve çıktı da. hep iddia ettim, hala da ederim. o dönem fıstık gibi oynayan timofey mozgov'un yanına kelepir bir stretch four çekilip, bu ribaund almak dışında hiç bir siki beceremeyen gerizekalı yollanmalıydı. mozgov içerde iki kişiyi vücüduyla bezdirirken zıplayıp ribaund ala ala adam milyoner oldu. ha tabii bir de şu var.

(bkz: al horford)

bu adam kazandığının onda birini fitre, zekat olarak horford'a vermeli. resmen kariyerini horford üzerinden ribaund alarak geliştirdi, 3 senedir mayıs ayını horford'a tecavüz ederek geçiriyor desem yeridir. burada defalarca kendisinin ofansif ribaund etkinliğinden söz edilmiş. bu oyuncunun ofansif ribaundları domine ettiği maçlar genelde undersized ya da aşırı uyuşuk, hareketsiz center oynatan takımlara karşı oluyor. thompson 2015 playofflar'ında kevin love'ın sakatlığı sonrası parladı, parladığı takımlar bulls, hawks. bulls'ta yaşından ötürü uyuşuk pau gasol*, undersized ve ölümüne formsuz joakim noah, hawks'ta hem undersized hem de en az gasol kadar uyuşuk al horford ve paul millsap ikilisi vardı. bu argümanıma karşı çıkmak isteyen, "ulan sen koskoca gasol'a nasıl uyuşuk dersin, noah'ın boyu 6'11'', horford'ın boyu 6'11'' ne biçim undersized olma kıstası bu?" diyebilir, cevaben pek bir şey diyemem. fakat 10 sene önce pivotların 7'1'' ya da 7'0''dan aşağı olmadığı lig kısa pivotlara yöneldikçe eskinin 2.05 civarı pivotları nba yüzü göremeden direk avrupa'ya postalanırken*, yeni dönemde biraz pohpohlamayla 80 milyon dolarlık kontrat sahibi oluyorlar.

bir kaç kez kullandığım uyuşuk kelimesini bir açıklayayım. uyuşukluktan kastım hücumda çok avantajlı bir pozisyon olmadıkça ribaundu denemeden kıçını dönüp savunmaya giden; savunmada ise üzerine geleni toplayan, sağa sola atak yapmayan, özetle yırtıcı olmayan adamlar. bu adamların topla arası iyi olduğu için (noah-gasol ve horford-millsap) bu tip şeylere çok zahmet etmiyorlar diyelim. tabiatları itibariyle yumuşak adamlar yani. anlattıklarıma destek olacak minik bir örnek vereyim, 15/16 normal sezonda oynanan cavs - raptors maçında raptors'un yedek pivotu as çıkmak zorunda kalmıştı ve o maç thompson birdenbire ortadan kaybolmuştu. o dönemler bismack biyombo'nun adını bilen bile yoktur neredeyse. biyombo da tıpkı thompson gibi 6'9'' ve yine tıpkı thompson gibi ribaund alabilmek için götünü yırttığından biyombo 33 dakikada 12 ribaund çekerken, thompson 37 dakikada 11 ribaund çekebilmişti. biz tristan thompson'ı ofansif ribaundları domine etmesiyle tanıdık değil mi? thompson koca maç sadece 3 tane ofansif ribaund alabilmişti.

bir örnek daha. heat - cavs maçı. karşıda hassan whiteside var, 7'0'' ve gayet atletik, kesinlikle uyuşuk bir pivot değil. thompson o maç allahını şaşırdı desem yeridir. 2-3 tane beynine tertemiz blok yedi, 26 dakikada sadece 9 ribaund aldı, bunların 2 tanesi ofansif. bu anlatmaya çalıştıklarım stat sheet'ten tam görülmüyor aslında, 9 ve 11 ribaund tu kaka istatistikler değil fakat oyunu izleyen thompson'daki oyun kalitesinin düşüşünü anında görürdü. şu örnek verdiğim maçlarda herhangi bir cavs oyuncusunun zoraki bir şut atıp isabet bulamadığında topun cavs'e geri gelme oranı sıfıra yakınsıyordu. halbuki 2015 playoffları boyunca lebron james kaçırdıkça ya mozgov ya da thompson topu geri alıyordu ve bu döngü maç içerisinde sürekli yaşandığı için cavs anormal bir avantajla oynuyordu. ribaund alınamadığında bile bu saydığım ikili rakibe sürekli olarak faul aldırıyordu. o sene cavs finale sadece lebron ile değil, biraz da böyle böyle gelmişti aslında.

thompson'ı bana özetle deseler, şunu derim heralde.

"6'9'' bir pivot ve post oyunu yok."

bitti. adamın sayı atabilmesinin tek yolu birinin alley-oop atması ya da hücum ribaundu çekip bitirebilmesi. karşısında kendi gibi atletik bir oyuncuyu görünce o meşhur hücum ribaundları 1-2'lere düşüyor. alley-oop işi de kendisine bağlı değil, maç boyunca 1-2 tane ya alıyor ya da almıyor. bu kadar ofansif açıdan kısır bir adama 80 küsür milyon doları bağlamak phil jackson öncesindeki knicks yönetimine yakışırdı aslında. 2015'te hem thompson hem de mozgov inanılmaz hype gördü, halbuki ikisinin de tek olayı karşılarındaki uzunların undersized statik tipler olmasıydı. mozgov - thompson ikilisini counter'lamak için acayip bir pivota gerek yok aslında, undersized olsa da (6'11'') ribaundu savunmaya uğraşan bir marcin gortat normal sezondaki wizards - cavs maçında hem mozgov'u hem de thompson'ı mala çevirmişti mesela.

bu adama 80 milyon giderken kimlere ne paralar aktı gitti çok merak ediyorum. geçen sezon tristan'ın açık ara en fazla ribaund yaptığı maç hangisi biliyor musunuz? hawks maçı, 16 ribaund almış. playofflar'da cavs'in karşısına celtics, hawks gibi takımlar geldikçe yine burada övgüler yağacak, koskoca nba editörleri, eski nba oyuncuları thompson'ın ne kadar özel bir oyuncu olduğunu anlatacak, öyle yuvarlanıp gideceğiz. biraz lebron'un menajerlik oyunları, biraz da allah'ın "yürü ya kulum!" demesiyle şu özelliksiz herif bu kadar para kazanıyor ya, gerçekten sinirlerim bozuluyor. warriors'taki guardları çok iyi durdurmuş deniliyor. e adam forvet boyutunda zaten, bir zahmet ayakları 7'0'' pivotlardan daha hızlı olsun. lebron james'ten 3 cm uzun, kevin durant'ten 3 cm kısa bu adam. small ball oynayan warriors, geçen sene bogut'un sakatlığının etkisiyle bu adama istese bile bulamayacağı bir fırsat vermiş oldu ama bu sene gördüğümüz üzere birilerinin balonu patlıyor. hiç bana chloe kardashian'larla, koko çekmişlerle gelmeyin. kuru gürültü, boş bahane hepsi. cavs'ten ayrılıp 64 milyonluk kontrata yatan mozgov'a ne diyorsanız, eğer bir gün cavs'ten ayrılırsa thompson'a da onu diyeceksiniz. sene 2017, salt ribaund çekiyor diye bir adam yıldız muamelesi görüyor. vay anasını ya.
  • hücum ribaundu konusunda özel bir yetenek. sonradan kazanılmayacak bir sezgisi var. charles barkley içinde benzer şeyler söylenirdi undersized bir uzun forvet olmasına rağmen çemberden dönen topların hep en yakınında olurdu.

cavs hücumlarını dikkatle izleyen birisi çemberden seken topların mutlaka thompson'ın civarına düştüğünü fark edecektir. alamasa da çeliyor topları. bu iyi box out'dan ziyade topun nereye sekeceğini kestirmesi ile alakalı bir durum.
  • kevin love'ın sakatlığını, kendi adına yıllık minimum +3-5 milyon dolar nakite çeviren oyuncu.

evine kelly olynyk'ın balmumundan heykelini yaptırsa kim ne diyebilir.
  • aldığı kontrata bakınca, bu devirde yaşasa al capone'un, para aklamak için kesin bir nba takımı alacağına inancım artıyor.
  • kardashian curse'ün son kurbanı olan basketbolcu. o salaklığına rağmen süper kontratla oynasa da khloe kardashian bu gerizekalıyı da eski kocası lamar odom'ı da parasıyla döver olayın prenup ile alakalı olacağını sanmıyorum yani. zaten ablada kodu mu oturtacak tip var bende o cüsse olsa volkan demirel'in bile üzerine yürürdüm sjsksjdlsjdlskd.
  • tam bir lale. sanıyorum ki kendisinin yerine cavs pota altında bir anderson varejao heykeli bile olsa bu laleden daha fazla ribaund çekerdi. hücumda zaten bir karadelik, kısa savunması final serisinde kötü. en rezil ribaund istatistiklerini de yakaladı. bu çöküşün sonu nereye varacak merak ediyorum. `7 haziran 2017 clevelan cavaliers golden state warriors maçı`nın ilk yarısında sayısı yok ve sadece üç ribaund çekebildi. şahsen lebron james bu adama kontrat verdirerek büyük hata etti.
  • tragic bronson alert

salak yemin ediyorum geri zekalı bu çocuk ya. topu boştaki arkadaşlarından birine atsa belki de philadelphia’dan galibiyetle döneceklerdi.
  • birazcık kevin garnett ile özel çalışsa mükemmel seviyeye gelecek gibi. ayrıca bu aksam oynanan okc maçında, 19 sayı 12 rb 4 blok 4 top calma ve 5/5 serbest atış ile oynadı. 2. çeyreğin bitimine 3 saniye kala westbrook'u öyle bir tokatladı ki akıllara zarar. bu akşam oynadığı oyun bana 2016 finalleri 6. maç performansını hatırlattı. karakter koyduğu her maç gayet güzel fakat acilen khloe kardashian'ı düzmeyi bırakmalı. khloe'ye protein fışkırtmaktan dermanı kalmıyor maç içinde. yazık oğlum yapma. bak, lebron abin de ayrıl demiş. biliyor ki konuşuyor işte aq. harden'dan ibret al biraz. bak karıdan ayrıldı bu sene goat seviyesinde oynuyor sakal, sen de ayrıl.
  • curry'e hücum ribaundu veren dingil. yegane işi ribaund almak onu da beceremiyor. lebron ya bunu ya kardashian'ı öpecek süpürülürse.
  • kendisi son iki yıldır abd'de ve özellikle black twitter'da kelimenin tam anlamıyla bir taşak oğlanı haline gelmiştir. burda genel olarak basketbolculuğu ile ilgili entry'ler görünce bir elit ortam hissi geldi içime. düşürelim madem hahah.

kendisi sevgililerini hamile bıraktıktan sonra doğuma yakın bir süre kala onları başka birileriyle aldatıp, bu kişileri de hamile bırakması ile ünlüdür. bu sebeple kendisine "trimester tristan" denmektedir. hayatımda duyduğum en komik lakap olabilir.
hesabın var mı? giriş yap