• aylar önceki bir siparişimde anlaşmalı dükkanlarından birinin iademi kabul etmeyip para iademi yapmadığı alışveriş sitesi.

hakem heyetine başvurup paramın iadesi yönünde sonuç aldım ve akabinde bunların asistanına bağlanıp ilgili dükkanın telefon numarasını istedim. bilin bakalım ne oldu? tabi ki vermediler numarayı. "biz sizinle ilgileneceğiz" deyip geçiştirdiler...

15 gün sonra icraya başvuracağım mecburen. uğraştığım para da inanın bir günlük harçlıktan hallicedir... kazıklanmaya tahammülüm olmadığından uğraşıyorum sırf.

20 yıldır internetten onlarca firmadan yüzlerce ürün almışımdır, hayatımda bu kadar iğrenç çalışan, müşteriyi sürekli kazıklamaya çalışan bir firma görmedim. kapalıçarşı esnafı ile yarışırlar.

trendyol pişmanlıktır arkadaşlar.
  • piyasa değeri 8000 lira olan bir yazıcıyı burada 5300 liraya satan bir satıcı gördüm. siparişi geçtim. teslim tarihi 1 ay sonra yazıyor. dedim bunda bir iş var. birkaç hafta geçti, hareket yok. trendyol müşteri hizmetlerine yazdım. "mutlaka ürününüz gelecek, şu anda hazırlanma aşamasında, gelmezse bize yazın" gibi copy-paste cümleler gönderen bir temsilci ile yazıştım. 1 ay oldu hala yazıcı gelmiyor. tekrar yazdım. ne dese beğenirsin: "satıcının trendyol ile ilişkisi bitmiş, biz iptal edelim siparişinizi". aramasam iptal de etmeyecekler. bir satıcının sözleşmesi fesh olursa açık siparişler niye otomatik olarak kapatılmaz? bana sorarsanız tam bir rezalet ama diğerlerinin yanında ufak kalıyor, o yüzden gündeme getirmeye gerek yok. trendyol 1 ay paramı tuttu. olay bundan ibarettir.
  • sahte yollanan kulaklığı iade talebimi "kutusunun açıldığı" gerekçesiyle reddeden usulsüz firma. elektronik ürünler kutusu açıldığı anda ikinci el statüsüne düşüyormuş, bu sebeple satıcı da artık o ürünü satamıyormuş.

yani ben 1000 liraya airpods satın aldığımda evime 50 liralık sahte airpods gelirse bunu iade edemiyorum. kutusunu açtım ya bir kere, satıcı onu satamaz artık. yazık satıcıya.

sizin ben mantığınızı yolunuzu yordamınızı seveyim rezil herifler. aynı şey amazon'da olsa o satıcının ticaret hayatını bitirirler. bizimki hala müşteriyi nasıl silkeleyeceğinin hesabını yapıyor.

aklınız vicdanınız varsa bu siteden alışveriş yapmayın.
  • bugün itibariyle hesabım / kullanıcı bilgilerim sekmesini kullanarak hesabımı kapattığım; alışveriş sitesi olduğunu iddia edip, kullanıcısını dolandırıcı satıcılara yem eden internet sitesi.

oldum olası sözlükteki rezalet başlıklarından hazzetmem ama yaşadığım tam bir rezalet.

24 nisan'da bebek bezi aldım, üzerinde son tüketim tarihi üretim tarihinden itibaren 3 yıldır yazmakta ve tarihi 2019 aralık ayında bitmiş bir üründü. durumu anlatarak ve görselliştirip iade oluşturarak, iade ettim ancak ürün geri döndü. bakın ürünün üzerinde 3 yıldır yazıyor ve satıcı bana ürünü raf ömrü 10 yıldır diye geri gönderiyor trendyol bunu onaylıyor. trendyol bir de ambalajının açıldığını yazmış ancak ürünler hiç açılıp kullanılmadı bile ve bunun görsellerini atmama rağmen bu cevabı vermişler.

bebek bezinin üzerinde yazan: https://hizliresim.com/aiwlx9
    trendyolun cevabı: https://hizliresim.com/svob4d

defalarca yazsam da trendyol diretti ve kabul etmedi. aynı cevabı sürekli gönderdiler.

tüketici hakem heyetine şikayet ettim ve sonuç lehime oldu.
    tekrar trendyol müşteri hizmetlerine bildirdim "bakın lehime sonuçlandı halen birşey yapmayacak mısınız?", "üst birimlerimiz size geri dönüş yapacak" cevabı standart haline geldiği için yine de bekledim. bilin bakalım ne oldu bu cevaptan tam bir ay sonra yine hiçbir cevap gelmedi. satıcının iletişim bilgilerinden satıcıya ulaşmaya çalıştım yine olmadı.

dolandırılmak, aldatılmak hiç hoş değil, bunu kabul etmek ise mümkün değil.
    bugün de icra dairesine gittim ve elimdeki thh sonucuna göre ilamlı icra takibi başlattım. icra takibi başlatmak için verdiğim harç miktarı geri alacağım miktarın %60ı olsa da bu gibi satıcıların yaptığının yanına kar kalmaması için sonuna kadar götürmeye kararlıyım.

bu arada resmi işlemler yönünden de tecrübelerimi aktarayım:
    tüketici hakem heyetine fatura, şikayet dilekçesi ve ürün resimleri ile https://www.turkiye.gov.tr/…ici-sikayeti-uygulamasi adresinden tamamen ücretsiz başvuru yapabilirsiniz. fatura satıcıyla aranızda olduğu için satıcıyı thhye veriyoruz, trendyol aradan çekiliyor yani.

thh'den elinize ulaşan sonuç belgesiyle (15gun sonra-saticinin itiraz hakkı var-) ilamli icra takibi başlatabilirsiniz, bunu bir avukat ile de yapabilirsiniz. kendim şu şekilde yaptim; sizden boş dava dosyasi, thh sonucu ve kimlik fotokopisi istiyorlar. iki kalem harc yatiriyorsunuz ve yatirdiginiz bu harc miktari da borclunun borcuna ekleniyor.

özet: trendyoldan alışveriş yapacaksanız eğer; dolandırılma riskinizi ve trendyolun böyle bir durumda sizi korumayacağını bilin.

edit: bazı eklemeler yapıldı. gelişmeler olursa eklerim.
    debe editi: mesaj atan herkese teşekkürler, umarım bu bilgiler hiçbir zaman işinize yaramaz.
  • aslında "19 ocak 2020 trendyol rezaleti" şeklinde bir başlığı hak ediyorlar ama ben eski bir sözlük kullanıcısı olarak başlıklarına yazmayı uygun buldum. bir de rezalet tam olarak hangi tarihte gerçekleşti ona karar veremedim aslında. tarih atamadım yani. devamlı bir rezalet içindeyiz çünkü.

ben alışveriş yapan bir kimse değilim çoğunlukla ama biliyorsunuz ki bütün işyerlerindeki kadınlar bu illete düşmüş ve devamlı bundan bahsediyor olmuşlar. o indirimlerin ertesi günü "trenyoldaaaa acayip indirim vıaaaaar" şeklinde daireye girmişliğim var hatta. sonra baya da bir şey aldım. omo deterjan aldım 1.5 ayda falan geldi mesela. ama geldi yani. bu sefer bambaşka bir şey yaşadım anlatayım.

yalnız yaşıyorum, bütün evi ısıtmakla baş edemicem dedim en azından yatağı ısıtayım. 7 ocak günü çift kişilik elektikli battaniye siparişi verdim bu arkadaşlardan. ürün şu:

https://www.trendyol.com/…k-kece-ebckkece-p-2304104

11 aralıkta gelmesi gereken ürün gelmedi. aras kargo daha önce de yaptığı istanbuldan izmir'e ürün geldikten sonra bir 5-10 gün bekletiyor depolarında. daha önce de bu durumu yaşadığım için aras kargo'yu sıkıştırmaya başladım. sıkıştırmaz olaydım. gereksiz stres yükledim adamlar herhalde. benim hatam kusura bakmayın. 9-10 ocak'ta vermeniz gereken kargoyu 14 ocakta vermeniz için aradım sordum. neyse 14 ocak günü dairede koridorda cep telefonu ile konuşurken güvenlik elime bir rolo tutuşturdu. başta anlam veremedim. sonra baktım aras kargo yazısı falan. aha dedim elektrikli battaniye geldi. koydum kenara.

sonra servis beklerlen falan arkadaşlar diyor olum bu nasıl elektrikli battaniye. açsana şu roluyo bi. dedim siz ne anlıcaksınız amk teknoloji özürlüleri. sonra bir baktım biraz küçük gibi geldi. tek kişilik mi gönderdiler acaba dedim. bir şüpheye düştüm sonra hemen kendimi sakinleştirdim ama. eve gittim elektrikli battaniyemi denemek için açtım:

https://i.hizliresim.com/odbdg2.jpg

evet. rulonun üstünde adım soyadım telefonum adresim yazan paketin içinden bu çıktı. çıkabilir ben böyle şeylere kafayı takacak insan değilim bu yanlışlık bir yerlerde yaşanacaksa benim başıma gelir zaten. trendyol'a bu konuyu iletiyorum:

-elektrikli battaniye almıştım gelen bu
    +(1 dakikalık sessizlik) ahmet bey ilan mı gönderdiler size?

evet bacım ilan gönderdiler. kadın da şoka girdi. napayım yani. neyse daha sonra halledicez çözülecek falan günler geçiyor aradan hiçbir şey olduğu yok. sinirlenmeye başladım artık. adamın birinin satılık ilanı bende duruyor. benim battaniye nerde arkadaş. 50 tl lan. göndeersene benim battaniyemi. insan hobi için elektrikli battaniye alır mı. üşüyoruz ki aldık. göndermediler. her gün canlı yardıma bağlanıyorum. her gün benim çok haklı olduğumu söyleyip hiçbir şey yapmıyorlar. sonra kadın şey dedi, size mail atıcaz. bana mail atcaklarmış. bana neden mail atıyorsun arkadaşım.

ertesi gün başka birine bağlanıyorum konuşuyoruz konuşuyoruz. en son diyor ki mail atıcaz. lan bana neden mail atıyorsun. ya paramı ver ya battaniyeyi gönder. neyin mailini atıyorsun. bi sinirlendim. kadına en son dediğimi yazıyorum:

-çok iyi anlıyorum sizi çok haklısınız ama aksiyon alıcaz. mail'le bilgilendirileceksiniz
    -esra hanım
    -buyrun
    -umuyorum bir gün cep telefonu alırsınız da size terlik yollarlar. daha sonra da çözüm beklediğiniz kişi size mail atar. durmadan mail atar böyle.

buna cevap yazarken çıktım ne yazıyordu acaba ya. daha sonra gerçekten mail attılar attıkları mail'in bir kısmını da koyayım şuraya:

"öncelikle yaşanan durumdan dolayı özür dileriz. ekiplerimiz bilgilendirildi. en kısa süre içerisinde size bilgilendirme yapılacak. (can alıcı kısma geliyoruz dikkatli bakın) bizden bilgi gelene kadar elinizdeki ürünü kullanmamanızı rica ederiz."

hürriyet emlak ilanını kullanmamamı rica ediyorlar. napayım buna mı sarılıp yatayım. gerçi 5 6 tane göndermişler denenebilir. ya da kendi evime bunu yapıştırıp başkasının evini mi satayım napayım yani. taşak geçiyorlar olum benle işte. bundan 3 gün sonra da aynı mail'i bi daha yolladılar biliyor musun.

sağolsunlar mail'imi eksik etmiyorlar. böyle bir sorun yaşadığım zaman birinci önceliğim mail'dir. yaşamak için 3 şeye ihtiyaç duyarım. hava, su ve trendyol mail'i. ya bir insan 50 tl'lik mal için en fazla bu kadar sinirlendirilebilir. hayır ben şimdi dolandırıldım mı onu da anlamadım. dolandırılysam da 50 tl'lik mi dolandırıldım yani. bu mudur bizim değerimiz?

bu saatten sonra gönderirler mi bilmiyorum kış bitiyor. hürriyet emlak ilanını bir şekilde kullanmayı öğrenebilirsem daha faydalı olacak gibi. bunun üzerinde çalışıcam insanlık hiç yoktan ateşi bulmuş ben bu ilanla neden ısınmayı öğrenemiyim.

edit: bu yaziyla ilgisi var yok bilmiyorum ücret iadem yapıldı sonunda bugün. 50 tl üstü alışverişte 10 tl indirim kuponu tanımlamislar bir de. yeniden elektrikli battaniye alıp emlak ilanı zinciri kurmamak için kendimi zor tutuyorum. napsam bilemedim teşekkürler trendyol ama paramı verdi sonunda biz neyse onu söyleriz.
  • birkaç hafta önce bir mutfak eşyasını favorime almıştım ürünün fiyatı 249 tl.

geçen hafta 229 tl'ye düştü!

trendyol'un milyonlarca lira harcayarak süper indirim diye başımızın etini yediği süper indirim sonrası ne oldu dersiniz;

tam yüzde 47 indirim geldi!

küçük bir farkla o ürün her ne olduysa 659 tl olmuş sonra da “trendyol süper indirim”
    sayesinde aldığı yüzde 47 indirimle 345 tl!

ürünün kendi sitesi karaca'da ise hâlâ şu saniye itibarıyla bile 229 tl…

helal olsun ben hayatımda böyle güzel keriz silkeleme görmedim!
  • temel parmağını camla kesmiş.telaşla, yeni kurulan aile hekimliği merkezlerinden birine gitmiş. içeri girince, malum iki kapı çıkmış karşısına:
    birinde “hastalıklar”, diğerinde “yaralanmalar” yazıyormuş.
    durumuna uyan “yaralanmalar” kapısından içeri girmiş.
    önünde yine iki kapı belirmiş: birinde “kanamalı” diğerinde “kanamasız” yazıyor. “kanamalı” kapıdan girince iki kapı daha: “hayati önemde olan” ve “hayati önemde olmayan”.
    hayati önemde olmayan yazılı kapıdan girince kendini sokakta bulmuş.
    evde sormuşlar:
    -temel sana iyi baktılar mı?
    -hiç bakmadilar ama organizasyon müthiş!
    işte bir sorunla karşılaştığınızda trendyol'un çözüm stratejisi de aynı bu fıkradaki gibi... canlı yardımdan, trendyol asistandan elli yere bağlanıyorsunuz ama çözüm yok.
  • öncelikle yazdığım bu entryi sikiyim.

sanırım bu marka başlangıçta "trendy ol" şeklinde bir slogandan yola çıkarak oluştu ancak halkımız inatla ve anlamsızca "trend yol" diye vurguladığı için onlar da reklamlarında bu şekilde vurgulamaya başladılar. halka karşı, talepleri saçma da olsa, direnilemeyeceğini gösteren ilginç bir örnek olduğu için değinmek istedim.
  • •reklama verdiğiniz paraları kupon yapıp üyelerinize dağıttın.
    •satıcılardan aldığınız komisyon oranlarını düşürün.
    •sepetteki ürünleri 9 dk ile güvenli hale getirin.
    •ürünlerin açıklama kısmına hangi kargo şirketi ile gönderileceği bilgisini ekleyin
    •çağrı/müşteri hizmetleri personeliniz olumlu/olumsuz iki cevap verip müşterileri yanıltıyor.
    filtrelemeyi düzeltin. yanlış kategoriye ürün yerleştiren satıcıları uyarın. temel gıda ürünlerinde sütyenin ne işi var.
    •çakal satıcıları uyarın adidas adı altında lotto kakalayan arkadaşı özellikle uyarın.
    •bankalarla daha fazla çalışın. bonus/taksit imkânlar yaratın.
    •üyelik hesaplarının güvenliği çok yetersiz iki adımlı dogrulama gibi ek önlemler getirin.
    •reklamlar milletin canını sıkıyor bu uyarıyı dikkate alın artık. millet reklam istemiyor icraat istiyor. kupon dağıtın.

sk: yeni talepler eklendi.
  • anırarak, böğürerek para kaldıran iki tane keko youtuber'a reklam parası ödeyene kadar adam gibi indirim yapsaydınız keşke.
hesabın var mı? giriş yap