• prolog: (#147114832)

ajan var diye en azından homeland tadı alırım diye izlemeye başladım. bitirdim de.
    ama ben böyle gerizekalı bir şey izlemeyeli çok oldu.

bildiğin seyircinin zekasını hiçe sayan, amatör bile eğleyemeyecek, bok gibi bir iş.

sezar'a* yazık olmuş. daha doğrusu bu rolü nasıl kabul etmiş bir türlü anlamadım.

vaktinize yazık.
  • eski ingiliz hukuna (common law) göre büyük ve küçük ihanet olarak ikiye ayrılıyor. eğer krala ihanet kapsamındaysa suç, buna high treason deyip vatana ihanetle yargılayıp asıyorlar. petty treason denilen küçük ihanetse toplumsal hiyerarşide altta bulunanların üstlerine karşı işledikleri ihanet suçlarını kapsıyor. mesela çırağın ustaya, kölenin efendisine, kadının kocaya* yönelik suçları petty treason ve cezası kazığa bağlanarak canlı canlı yakılmak. bu cezanın hayli vahşi olduğunu düşündüklerinden olsa gerek ki idam mahkumuna alevler gelmeden önce cellat bir koşu gidip boğazlar ve böylece bir nebze olsun merhamet etmiş olurmuş.
    "ölüler sır sıklamaz-adli bilimler tarihi" adlı kitapta yazdığına göre ingilitere'de canlı canlı yakılan son kadın, kocasını öldürmesi suçuyla petty treason kapsamına alınıp 9 mayıs 1726'da tyburn'de, bugün marble arch'ın bulunduğu yerde yakılan catherine hayes imiş.** şu yukarıda bahsettiğim boğazlama merhameti, ne yazık ki catherine'e uygulanamamış. çünkü cellat boğazlama sırasında ellerini yakınca işi yarım bırakmak zorunda kalmış. anlatınlara göre uzun süre canlı canlı yanan catherine'nin çığlıkları londra'nın her yerinden duyulmuş.

* evet evet, kadın kocasının astı, koca da karısının üstü sayılıyormuş hukuken.
    ** her ne kadar canlı canlı yakılmak sona erse de, idam edildikten sonra cesedin yakılmasına 1790'a kadar devam edilmiş.
  • kadrosunda iyi isimler olmasina ragmen, dandikligin dibine vurmus bir yapim. oona chaplin, taboo'da tom hardy ile muthis bir performans sergilemisti. icinde oldugu yapimin, artik daha kaliteli olacagini sanmistim. izleniyor ama keyifsiz.

--- spoiler ---
    adam'in calisma odasindaki kitapligin ustunde bir kutu var. esi, icinde ne oldugunu hic merak etmemis. adam, istihbarat daire baskani oluyor. esi, yillardir gormedigi arkadasinin ani ziyaretine sasirmiyor. sasirmadigi gibi, kocasi hakkinda suphelerini eksiksiz paylasiyor. diziden cikan sonuc: 'adam, kara ile evlenmeliymis'
    --- spoiler ---
  • vergisini veren, gece 2'de boş yolda sinyal veren bir vatandaş bir kardeşiniz bir abiniz olarak söylüyorum bu diziyi izlemeyin.

dizinin özeti herkes ajan amk herkes onu bunu öldürebiliyor rahat rahat.
  • bana slow burner olacakmış hissiyatı veren bir espiyonaj dizisi, drama tadında olduğu için aksiyon arayanlar hoşlanmayacaktır. intro'su kaliteli yapıma her zaman şans veririm, zaten duru güzelliğinden hala bir şey kaybetmemiş olga* ablamız da işin içinde. bakalım nasıl çıkacak?

bu aralar spy thriller diziler akıyor maşallah, kaliteleri düşük ama olsun. uzun zamandır bu tür boşta kalmıştı, yani hoşnutum bu durumdan. nazar değmesin.
  • en fazla 2 haftada yapılacak dizi.
    o da en düşük çalışma temposunda
    senaryoyu yazmak 2 gün maksimum
    oyuncuları bulmak 1 hafta
    çekimler 4 gün
    afterwork party 1 gün
    2 haftada bitti.
  • uzun zamandır bu kadar dandik bu kadar maksat şu boş pikseller dolsun diye yapılmış dizi izlememiştim. dünyanın en köklü istihbarat örgütlerinin değil de mecidiyeköy gülbağı mahallesi muhtarlık taht kavgalarını izlettiler. dizinin bütçesi 25-30 tl civarında gibi.
  • bol bol mantık hatası içeren aşırı dandik netflix yapımı mini dizi. battal gazi filminde daha az mantık hatası olduğundan eminim.
  • ingiliz dedim, casusluk dedim, mini dizi dedim ve heyecanla başladım ama büyük hayal kırıklığı olan dizi.

--- spoiler ---

izlerken "böylesi üst düzey bir mi6'ci nasıl olur da bu kadar aptal bir kadınla evlenir" dedim. hadi o tamam! ama tutup ölmesi gereken kadını kahraman yaptılar.
    neyse, ilk bölümdeki ali ve nino göndermesi, romanı yakın zamanda okuduğumdan benim için güzel bir ayrıntı oldu. keşke bakü'de ne olup bittiğini flashback ile görseydik, çok daha izlenir olabilirdi.

--- spoiler ---

4/10
  • başlangıcı süper başlayıp, ahanda özlemişiz böyle şeyleri der demez, saniyesinde o kadar çok mantık ve akıl dışı hatalar yapmaya başladılar ki, en iyisi emily in paris ile devam etmemi sağlamış olan, aralık 2022 döneminde yayınlamış olan netflix dizisidir.
hesabın var mı? giriş yap