• bir tür rüya takım oluşumu.

bir basket takımı kadrosu düşünün ki sahaya michael jordan - karl malone - magic johnson - lebron james - sabonis kadrosuyla çıksın.

bir futbol takımı düşünün ki sahaya ronaldinho - maradona - zidane - thiery henry dizilişiyle çıksın.

bir film düşünün ki robert de niro - al pacino - anthony hopkins - laurence olivier - michael caine karşılıklı döktürsün.

ve bir grup düşünün, ismi traveling wilburys olsun.
  • traveling wilburys volume 3 adlı albümlerini roy orbison'a adak adamışlardır ayrıca..

"this album is dedicated to the memory of lefty wilbury"
  • roy orbison'ın ilk albümlerinin çıkışını göremeden kalp krizi geçirip ölmesiyle bütün bu insanların hayranlarının önlerinde kısacık ömürleri kaldığını idrak etmelerine sebep olan, süper 2 albüm doldurup dağılmış grup.
    ilk albümleri daha iyidir kanımca.
    (bkz: last night)
  • vol.3 un acilis parcasinda gitar cayirdatan sahsiyet gary moore'un ta kendisidir. bir aralar paul mccartney'i gruba alip tekrar canlanacaklar seklinde soylentiler cikmisti, ancak bi bok olmadi.
  • (bkz: george harrison) cloud nine albümünü yapıyor 12" single'da, avrupada da o zamanlar ekstra şarkı konurmuş bu 12" singlelara, george harrison'a ekstra şarkıyı kaydetmesini söylüyor plak şirketi, harrison'da yarın stüdyoya girer hemen bir şarkı yazar kaydederim diyor. akşam (bkz: jeff lynne) ile yemekte buluşuyorlar (çok yakın arkadaşlar ingiltereden) şans eseri jeff lynne'de (bkz: roy orbison) ile beraber katılıyor. tansiyonlarınız şimdiden düştü farkındayım, ama daha da iyiye gidiyor. yemekte harrison diyor ki yarın stüdyoya girip bir şarkı kaydedicem jeff sende katılsana! orbison bende katılıp dinlemek isterim diyor. fakat bu kadar kısa sürede stüdyo ve mühendisi bulmak pekte kolay değil. aklına (bkz: bob dylan) geliyor, garajında stüdyosu olan dylan tabi ki gelebilirsiniz diyor hemen. bir problem daha var, harrison'un gitarı (bkz: tom petty)'nin evinde, ona da uğrayıp gitarı alması gerekiyor. petty'yide alıp ertesi gün gidiyorlar stüdyoya. roy orbison içlerindeki, belkide dünya da yaşamış en iyi vokallerden olduğu için, harrison sen varken burda şarkı söyleyemem deyip roy'u hemen çekiyor yanına. handle with care adlı parçayı jeff lynne ile yazıp kaydederken, bob dylan, roy orbison ve tom petty de nakarata eşlik ediyor. ertesi gün parçayı plak şirketine götürüyor, parça o kadar beğeniliyor ki bunu ekstra şarkı olarak koyamayız albüm yapmamız lazım diyorlar. böylece yaşamış en süper supergroup ortaya çıkıyor. albümü sadece 9 günde sıfırdan yazıp, çalıp, söyleyip kaydetmeleri ayrı bir mükemmellik.
  • senelerce çevremde kimsenin müzik zevkimi paylaşmaması nedeni ile yalnız dinlemek zorunda kaldığım albümleri çıkaran grup. aslında onların bir müzik grubu olduğu hiç bir zaman düşünmedim. efsane isimlerin bir araya gelip haydi kafamıza göre takılalım. özgürce bir şeyler yapalım. eğlenelim, eğlendirelim dediklerini düşündüm.
  • efendim traveling tamam da bu willburys'deki willbury ne olaki diyenler için, jeff lyne ile george harrison george'un cloud nine albümü için stüdyoda çalışırlarken kayıt sırasında çıkan hataları george jeff'e hep "we'll bury 'em in the mix" (bunları miksde saklarız) diye şaka yapıyormuş, sonra bu lafı konser performanslarında da kullanmaya başlamışlar, oradan da grup oluşturulurken akıllarına gelmiş, ondan sonra da fiktif karakterlerinin soyadı olmuş bu laf,
  • traveling wilburys hakkinda sehir efsanesi tadinda bir hikaye anlatilirdi zamaninda bilmiyorum ne kadar dogru. ama dogru olmasa da bence her sehir efsanesi gibi bir cekici tarafi var, ben inanmak istiyorum. neyse, hikaye soyle, ilk albumlerini veya demolarini diyelim hazirlamislar ve takma isimleri ile bircok muzik sirketine gondermisler, ama bir sirket disinda her yerden olumsuz cevap almislar, ve kendilerine album yapmayi kabul eden sirketle albumlerini yapip kimliklerini aciklamislar, diger sirketlerde boyle unlu muzisyenlerin albumunu yapma firsatini kacirdiklari icin saclarini baslarini yolmuslar.

onlar ermis muradlarina, biz cikalim kerevete.
  • vol 2 çıkarılmaksızın vol 3'ün çıkarılmasının nedeni george harrison imiş. dinleyicilerin kafasını karıştırmak istemiş. ne mutlu ki günümüzde sadece kısa bir süre için kafa karışıyor ve bilgiye pek çabuk ulaşılıyor. tabi vol 2'yi aramadım değil.
  • süper müzisyenlerle çalışmış inanılmaz iyi besteleri olan rock,country falan çalan bi grup ... volume 1 & 3 diye iki albümü var. ama volume 2 neden yok anlamadım ...
hesabın var mı? giriş yap