• vay amk adam sahil yolunda 90'la makas atıp utanmadan yediği cezaya isyan ediyor. sol şeritte 40'la gitmek diye bir kural ihlali yok. ama aşırı hız yapmak diye bir kural ihlali var bildin mi?
  • tatlı sürprizler yapan ceza türü.
    2012 model arabayla 2003 yılında 129tl ceza yemişim.
    araba diye aldım zaman makinesi çıktı.
  • 436 tl'lik ceza, emniyet kemeri takmama, takip mesafesine uymama ya da trafik sigortası olmadan araç kullanma nedeniyle kesilir. diğer ihtimalleri geçip, emniyet kemeri takılmadığı için kesildiğinden yana kullanıyorum oyumu.

951 tl'lik ceza, hız sınırını %10/%30 aşma, kırmızı ışıkta geçme, seyir halinde cep telefonu kullanma ya da hatalı sollama için kesilir. bu üçünün hız sınırından kesildiğine eminim.

1979 tl'lik ceza da hız sınırını %30/%50 aşmaktan kesilmiş.

ben bir soygun göremedim...

edit: nazik olun suser'a yine de. ben şahsen kızamadım zira canı oldukça yanmıştır. cezalar, insanları yanlış yapmaktan caydırmaya yaramalı. belki ilk ceza zamanında tebliğ edilse, bu kişi de daha dikkatli araç sürecekti. bu haliyle pusuda bekleyip, biriktirip yollanmış gibi gözüküyor.

e-devlet'ten default olarak bildirimlerin açık olması lazım ve ceza kesildiği an sisteme girmesi lazım. bildiğim kadarıyla bu bildirimi siz açmazsanız, gelmiyor mesajlar. ilk cezadan sonra kişinin yanlış yapmasını önlemek yerine, 5-6 hata daha yapması beklenmiş. bu hatalardan biri, bir başkasının canına ya da malına zarar gelmesine neden olabilirdi. burada devlet işini yapamamış ya da yapmamıştır. ilk ceza sonrasındaki kusurlarda en az sürücü kadar devlet de hatalıdır.
  • sol şeritten 40 km/s ile gideni 70 km/s ile de geçebilirsin diye uyarsa idi halbuki böyle bir isyan gerçekleşmeyecekti.
    gerçekten hakedenlere kesilirse 5 yılda devletin dış borcunun kalmayacağı aşikar olan uygulama.
  • doblocu, dolmuşçular, özel halk otobüsleri ile taksicilerin bir kısmına hakettiği uygulansa, dış, iç borç kalmaz, süper güç olur dediğim ceza çeşidi.
  • trafikte emniyet kemeri gibi birinci koşulu yerine getirmeyen birinin daha başka hangi kuralları ihlal ettiğini düşünemiyorum.
  • taş çatlasa 10.000 lira edecek arabamla toplamda 3.000 liralık yemeyi başarmışım bundan. af dediniz, borç yapılandırma dediniz geldik, lakin gördük ki siz beni kaç yıldan beri yapılandırıyormuşsunuz olm zaten. tek kalemde 290 lira ceza mı olur vicdansızlar, kira gibi lan, içimi şişirdiniz sabah sabah ya. vay benim canım, bir hoşum bugün.
  • eskişehir'e giderken 157 ile radara girmişim. ceza geldi.
    mecidyeköy büyük otobüs durağından araçla geçtim. ceza geldi.

hepsinde kural ihlali yaptım. cezaları paşa paşa ödedim. kurallar açık arkadaşım. çiğniyorsan ödeyeceksin. ağlamayacaksın.

edit: 3 gün cezayı ödedim. faiziyle birlikte. bir borçtan daha kurtulmanın ferahlığıyla yoluma devam ediyorum.
  • hız sınırı var.
    kırmızı ışıkta geçme var.
    seyir halinde cep telefonu kullanma var.

yanına günah keçisi arıyor.
  • özellikle istanbulda bu cezaların nasıl olup da dolmuş, belediye otobüsü ve taksicilere düzgün bir şekilde kesilemediğinin araştırılması gerekiyor.
hesabın var mı? giriş yap