• yurtdışına gelişmiş ülkelere ve büyük şehirlere gidince (bkz: google maps')deki yol tarifi yaya ve arabalı olduğu kadar toplu taşıma ile de yol gösterir, o şehrin toplu taşımasını yöneten bilişim sistemlerine entegre olmuş demek ki, metro-otobüs-vapur hatlarını kaç dakika sonra gelecek, kaç dakika sonra nerde inip hangi aktarmayı yapacaksın tarifi verir ama bu hizmet ankara istanbul türkiye'nin en büyük şehirlerinde bile yok maalesef.

zaten kendi memleketimiz diye ihtiyaç da duymuyoruz diyordum ancak geçen bir arkadaşım telefonuma zorla bunu kurdu, (bkz: trafi) evet (bkz: trafi) ulan bu ne diye kalakaldım, 89'dan beri yaşadığım, 15-20 yıllık ankara hayatımda da akbilimi eksik etmediğim istanbul'da benim aklıma gelmeyen toplu taşıma rotaları çiziyor, aktarmalı ulaşımlar öneriyor. ankara'da da aynen çalışıyor. otobüs minibüs hatları komple mevcut. ankara'da bazı al bilinen minibüs hatları eksik o kadar. bu kadar bilgiyi nerden topladın, nasıl mantıklı şekilde bir veri tabanına girdin gerçekten helal olsun. ve hatta tebrik ederim. direk kurun gençler.
  • bu arada dünyada en sık kullanılan uygulamalardan biri olan trafi şu an sadece letonya ve litvanya'da çalışıyor. bu iki ülkenin toplam nüfusu: 5 milyon. teşekkürler trafi!
  • yeni taşındığım ve haliyle ulaşımını hemen hemen hiç bilmediğim istanbul'da hayat kurtarıcısı oluyor. ekşiduyuru sayesinde haberdar oldum kendisinden, bilmeyenler varsa akılda olsun. yatırımcıları litvanyalı sanırım, enteresan.
  • çevrim dışı çalışma özelliği gelen telefon uygulaması. çevrim dışı özelliğini kullanabilmek için bir kişiyi uygulamaya davet etmeniz gerekiyor.
  • güncellemeler sonrası bombok bir hal almıştır. illa otobüse bindiriyor efendim, durduramıyoruz. bazen de kısa bir şehir turu attırıyor. sonra canı sıkılıyor, örneğin metro hattına o hat ile de gidebilecekken hop bir aktarma yaptırıyor. aranızda ibb ile anlaşma mı var lan? gerçekten sağlam sıçmışlar. hayır yani bu teknoloji dünyasındaki "iyi giden şeyi kurcalayarak sıçma" adeti nedir ya? patron gelip "gençler bir iki program yazın da ekleyek, böyle boş oturmak olmaz eheh" mi diyor? yapmışsın programını, parayı ne yapacağını falan düşün.
  • sadece facebook ta dolanırken görülmüş bir reklamın, milletin işine yarayabilir diye düşünülerekten sözlükte paylaşılması ile hakkında söz ettirmeye başlamış aplikasyondur.

keşke benim olsa.

https://www.facebook.com/…turkiye?sk=timeline&ft[tn
  • istanbul airport için havaist seferlerini ve duraklarını henüz eklememiş olan uygulama. yakında ekleyeceklerini umuyorum.
  • ibb trafik ve bitaksi ile istanbul için hayat kurtaran uygulamaları oluşturuyor.
  • istanbul'da önerilerine minibüsleri de eklemiştir.
  • yarın bilmediğim bir rotada toplu taşıma kullanacağımdan indireceğim uygulama. berlin'de neredeyse bakkala bile bu tarz bir uygulama kullanarak ulaşıyordum. istanbul için çalışan bir versiyonunun olması çok güzel olmuş, performansını göreceğiz yarın..

adit: denedim, güvenip yola çıkmaya değer
hesabın var mı? giriş yap