• bi ara aidata sattığı bilgisayarların yanında trackball veriyordu... kimse becerememişti idaresini, ters çevirenleri, iki kişi idare etmeye çalışanları, iki avcunun arasında kurcalayanları izlemek büyük keyifti. mouse ile değişmiştik bütün sattıklarımızı, nerden baksan 4 senedir duruyodu aletler, geçen hafta telekom'dan iki adam geldi "trackball" lazım bize dediler, "abi yannışınız olmasın... bundan dii mi [tozlu-pisliq bi haldeydi aletler]", "hah evet ondan, ne kadar"... kardeşim 17 milyona sattım tanesini, aldılar we geri gelmediler... helal...
  • turk dil kurumunun sozlugu, "iztopu" diyor. sacma bir isim olmus. ben "tepeden toplu" diyorum.

kensington'un su modeliyle:
    http://www.amazon.co.uk/…_rd_r=195bycktp6zhq66vwbn2

birkac gundur hasir nesiriz, fare kullanirken insanin elinde olusan o agriyi gideriyor. kullanmasi biraz garip, o yuzden alismak gerekiyor gerci, orasi kesin.
  • mouseun topunun tepede olan versiyonu..
    alisana kadar bi ay gecti baslangicta kullanimi cok zor.. ve cok yavas.. ama artik mouse ile oynadigim hizda dune2000 c&c oyniyabildigim , grafiklerle ugarisrkene mutis hassaslik sagliyan , bana mouse kullanirkene koluma giren agrilari unutturan alet..
  • ekrandaki ufacik mosue ibaresine vucudun kocaman kolunu esir etmemenizi ogreten, parmak kontrolunu kazandiktan sonrada normal mouse kullandirmayan teknoloci harikasi.

x: abi sende butun gun bilgisayarin ba$indasin hic konun agrimiyo mu?
    y: ben trackball kullaniyorum.

dedirten alet.
  • home office'cilik sagolsun mouse'dan elim kolum agrıdığı zaman trackball'a geçiyorum bir süreliğine.

mouse'um logitech mx master 2s - trackball yine logitech mx ergo - başparmakla topu kontrol ettiğimiz model.

günlük kullanım için gayet kolay ikisi arasında git gel yapılabiliyor. mx master'ın güzelliği, hem bluetooth hem dongle ile çalıştığı için hem pc hem mac'e tek tuşla geçiş yapabiliyor olması - ergo sadece dongle ile calısıyor o yüzden mac'e tek tuşla geçiş yapamıyoruz. ya da 2nci bir dongle takacağız iki dongle arası geçiş yapacak.

onun haricinde daha az yere ihtiyaç duyduğu için (aleti koyduğumuz yerden kıpırdatmaya gerek yok kullanırken) masayı daha efektif kullanabiliyorum (efektif dediğim de kahve fincanını daha yakına koyuyorum yoksa efektiflik deyince bişey sanmayın :p)

bir diğer avantajı mesela koltukta vs çalışırken mouse için yüzey gerektirmiyor, koltuk minderine koyarak oturduğum yerden çalışabiliyorum icabında.

parmak ucuyla kullanılan modelleri denemedim ama sürükle bırak gibi işlemlerde zorlar gibi geliyor, zira sol tık sağ tık davranışı değişmiyor, normal mouse'ta atıl duran başparmak devreye giriyor sadece. o yüzden çok aşırı bir alışma evresi gerektirmiyor.

bilgisayarda nadiren oyun oynuyorum, oynarsam da city builder vs tarzı casual oyunlar (evet amca modu), onlarda hiç bir sıkıntı yaşamıyorum. tahminim shooter tarzı oyunlarda yoracaktır.

ofis işleri için zaten rahat, ama non linear editing programlarında (daw, video editörler vs) gayet rahat çalışabiliyorum.
  • tr: iztopu
  • hic gerek yok hic.. yuksek sensitivity'ye ihtiyac duyar bu da hassasiyeti azaltir.. dune ve c&c mouse hassasiyeti isteyen oyunlar degildir.. quake3'te railgun alip eline dola$masi lazim insanin..
  • buraya mouse kullanımına bağlı bilek ağrısı için çözüm olur düşüncesiyle gelenleri şuraya alalım:
    (bkz: vertical mouse)
  • bence basparmakla idare edilenleri en guzel olan, mouse yerini alan alet. bide arkadaslarinizin uzun uzun bilgisayarinizi kurcalayamamasini sagliyan alet. (bkz: logitech)
  • eski blackberrylerde ve de samsung i550de olan cici hede.
hesabın var mı? giriş yap