• bunu şehir içinde kullanan metropol insanları mevcut. hem de prado olanını değil, hayvani boyuttaki v8 motorlu olanını. ulan migros alışverişinden sonra paris-dakar rallisine mi katılacaksın, antarktika'ya mı gideceksin, kenya'da safariye mi çıkacaksın? ne yapacaksın arkadaş?
  • rivayete gore bir amerikan jip ureticisi land cruiser'in arap ulkelerinde hayvani bir pazar payi oldugunu gorunce benzer teknik ozelliklere sahip bir model uretir. fakat bu yeni model iyi satmaz. bunun uzerine amerikan muhendisler toyota'yi karis karis inceleyip aracin basarisinin nedenini bulmaya calisirlar. aslinda neden cok basittir, land cruiser'in direksiyonunun altinda -cok afedersiniz- tassaklari hedefleyen bir klima cikisi vardir.
    (bkz: col iklimi)
  • -" if you want to go into the desert, take a land rover, if you want to come back out, take a land cruiser"
  • asfaltta bastın mı gitsin, ama arazide de çok iyi gitsin, dudak bükmesin; çok heybetli olsun ama haramzade jipi gibi de gözükmesin diyenlerin tercihi.

kısaca lc derler.
  • gözümde 4x4 lerin feriştahı olan alet. bu tip yerden yüksek hiç bir aracı sevmem normalde.

yolda karşılaştığım bir land cruiser bu araçlara bakışımı değiştirdi.

yer tam olarak susurluk yörsan önü. ben 110 km hızla filan ilerliyorum. baktım önümde bayağı büyük bir yat gidiyor. ne la bu böyle dedim. büyüklüğünü de 200 metreden kestiremiyorum. aracı çeken de bir suv ama ben başta suzuki jimmy filan sandım yat o kadar büyük ki lc ufacık kalıyor. yörsan önündeki ışıklara gelince ben buna yaklaştım. dedim bu duramaz ben de yanından geçerim ışkları pas geçeriz. kırmızı yanar yanmaz frene bir asıldı ki zank diye durduç muhtemelen romörk üzerinde de fren vardı. durunca fark ettim ki sim siyah bir land cruiser. hollanda plakalıydı. ışık yanınca biraz deparlı kalkayım da önümde gitmesin dedim. adam kalkışta da benden hızlı kalktı. kullandığım araç da seriliği ile bilinen japon arabası. adam arkada dev gibi yat ile benden hızlı kalktı. bu nasıl olur yaw filan derken adam 110 a sabitledi ben öyle geçtim. o yat en az 1.5 ton olması lazım. böyle hayvan bir makinaya saygı duyulmaz mı?
  • ilk kez 1951 senesinde japonların jeep benzeri araç üretmek istemesi sonucunda toyota jeep bj koduyla üretilmiş.
    land cruiser adı ise land rover ile rekabet için hanji umehara tarafından 1954 yılında konulmuş.
    günümüze kadar konfor ve off-road olmak üzere iki koldan üretimi devam edilen land cruiser serisinin bazı modelleri hiç bir değişikliğe gidilmeden lexus markasıyla da pazarlanmış. bazı ülkelerde ise land cruiser adının yerine machito, samurai, zo reken, macho, bandeirante isimleri de kullanılmış.

kasa kodlarıyla land cruiser serileri ve üretim yılları:

off-road temelli modeller:

1 toyota land cruiser bj ve toyota land cruiser fj (1951–1955)
    2 toyota land cruiser j20, toyota land cruiser j30 (1955–1960)
    3 toyota land cruiser j40 (1960–1984)
    4 toyota land cruiser j70 (1984–?)

konfor temelli modeller:

1 toyota land cruiser j50 (1967–1980)
    2 toyota land cruiser j60 (1980–1989)
    3 toyota land cruiser j80 (1990–1997)
    4 toyota land cruiser j100 (1998–2007)
    5 toyota land cruiser j200 (2007–?)

http://www.toyota-global.com/…ndcruiser/collection/

toyota land cruiser j70, üretilmesinin 30. yılı şerefine japonya'da sadece 1 sene boyunca tekrar pazarda yerbulacak.

http://newsroom.toyota.co.jp/en/detail/3821341
    http://www.carscoops.com/…riginal-land-cruiser.html
  • arazi aracında son noktadır evet. sadece arazide değil cüzdanda da son noktadır kendisi...
    misal land rover defender'in debriyaj baskı balata seti 350-450tl arasında iken iş bu rakam konu toyota olunca "benim babam toyota gibi adam" cümlesinin gazıyla 1.450tl olmaktadır, üstelik işçilik hariç.

ha land cruiser'ın sadece bakımını yap (yağ değişimi-filtrelerin değişimi,rutin kontroller ve km miadlı parçaların değişimini yap) 1milyon km bin sorunsuzca, ama ingiliz tayı, kraliyetin makam otosu land rover defender'ın bakım harici zamanla orasından burasında yağ damlasın, motoru çekmesin falan uğraş dur, 300bin km görürsen öp her yerini göstergenin de capsini al sakla...

özetle; taş gibi araba, taş gibi parça, cüzdanı sömürüsü de taş gibidir...
  • motor gücü ne olursa olsun, yol tutuş ve off-road kabiliyetinin lastiğe bağımlılığını ispat etmeye çalışır gibi;
    fabrika çıkışı lastiklerle kum ve çamurlu arazide pek şansı bulunmayan güçlü ve gözalıcı araç.
  • (bkz: as 950)
  • toyota yöneticileri 1950'lerde bu araca ismini verirken, diğer üreticiler kadar ciddi bir isme sahip olmasını istemiş ve land rover'a özenerek isim vermişler.

land cruiser'lar şu an land rover'ları servise çekmek için kullanılıyorlar. bu araçların sunduğu yegane hizmet, bozulmanın bir seçenek olmadığı ortamlarda kullanılıyor olmaları.
hesabın var mı? giriş yap