• izlerken en çok ağladığım filmler listesine schindler's list'in arkasından hızlı bir giriş yaptı orospu çocuğu.
  • devrecilik üzerine yapılmış en iyi film.
  • kendini oyuncak zanneden arkadaşları rahatsız etmiş :/
  • haberler doğru: yere göğe sığımıyor. uzun zamandır bir filmde bir sahneye sinir krizine girmiş gibi gülündüğüne denk gelmemiştim. sahne bitti, film devam ediyor, seyirci hala çok net bir şekilde 5 dakika önceki sahneye gülmeye devam ediyor. bir ara herkesi sinemadan atacaklar diye korkmaya başladım, o süre boyunca ne izlediğimi ise hatırlamıyorum. bir filmi tekrar izlemek için hiç böyle bir gerekçem olmamıştı, çok mutluyum.
  • konusuyla, karakterleriyle, müzikleriyle birçok filmi ezen animasyondur.

--- spoiler ---

eritme kazanına giden oyuncakların el ele tutuşma sahnesi enfestir.

--- spoiler ---
  • agladim...
    sonunda bildigin agladim, bunu da yaptim ya artik ben ne diyeyim.*

--- spoiler ---

tamam buzz ispanyol moda gecince ayila bayila guldum, kacis sahnelerine hasta oldum, patates kafalarla nostalji yaptim falan ama;

o tam bunlar artik cop ogutucusunun sonuna gelip de alev topuna yaklastilar ya, bi anlamli anlamli bakismalar, elele tutusmalar, birimiz hepimiz icin ayaklari... ooof! hele o son artik andy onlari emin ellere birakirken, o kucuk kiz cocuguna bittim, onlarla ayri ayri vedalasmasi, kizla beraber oynamaya baslamasi, yeni bir hayata baslarken ardinda biraktiklari, cocuklugu...

--- spoiler ---

tutamadim, akti gitti sicim gibi...

o degil de birlikte gittigim erkek kardesime 158 yil dalga konusu olucam, yanarim yanarim ona yanarim. ulan pixar! ayrica 3d cekmeye ne gerek varmis? cevab vereyim hic mi hic gerek yokmus! dublajsiz orjinal siddetle tavsiye ederim, dublajliya niye gider yetiskin bir insan onu da anlamam ya, neyse. yetiskin bir insanin cizgi filmde aglamasini hele hic anlamam, ustume gelmeyin.
  • bu filmde oyuncak köpek, ayı veya domuz konuşabiliyorken neden oyuncak eşek konuşamıyor anlamış değilim.
  • 11 yıl sonra dönmüş ve muhteşem dönmüş olan harika çizgi film. son yarım saatinde bariz hüngür hüngür ağladım. dolaba kaldırdığım, atmaya kıyamadığım oyuncaklarımı ve ne kadar büyüdüğümü düşünerek. eve gelince, dolaptan çıkardım onları güzel bi selamladım.
    mükemmel filmdi, mükemmel.

(bkz: doksanlarda çocuk olmak)
  • --- spoiler ---

andy'nin başta woody'yle ve diğer oyuncaklarla vedalaşma sahnesi en kral dramaya bile şapka çıkartır cinsten duygusaldır. 30'una merdiven dayamış benim gibi bir adamın bile gözlerini yaşartmış bir finali vardır bu filmin.

--- spoiler ---

keza animasyon deyip geçmeyin. sadece animasyon değildir bu film. başka bir şeydir.
  • buzz'ın ispanyol moduna geçmesi harikaydı ama daha da ilginci geçenlerde tesadüf ettiğim bir bilgi: ispanya'nın şiarı (mottosu) "plus ultra" yani "ötenin ötesi!" imiş! bilerek de yapmışlarda bilmeden de yapmışlarsa helal olsun. süper yakıştırmışlar.
hesabın var mı? giriş yap