• şaşırtıcı bir şekilde, ikinci dünya savaşı'nda alman uçakları tarafından yön bulmak amacıyla kullanıldığı için zarar görmemiştir.
  • londra' da, thames nehri üzerindeki köprüdür. yapımı sekiz yıl sürmüş 1894' te tamamlanmıştır.
    bugün 4,5 sterlin karşılığında gezilebilmekte olan köprünün, iki kulesinin içinde bulunan asansörlerle üzerine çıkılabilirsiniz. iki kulede de bulunan projektör sistemi ile köprü tarihçesi, yapımı ve işleyişi hakkındaki filmleri izleyebilir, iki kuleyi birbirine bağlayan camlı üst köprülerde her iki manzara yönünde de yürüyebilir, küçücük kayar pencerelerden nefis manzaranın resimleri çekilebilirsiniz. ayrıca burada bulunan dokunmatik ekranlardan her iki yönde gördüğünüz manzaradaki önemli binalara ait bilgilere birkaç dilde ulaşabilirsiniz. buradan köprünün ayaklarından birinin altında bulunan victorian engine rooms' a yönelip, köprünün açılıp - kapanma sistemi inceleyebilir, maketler ve sesli sistemlerle aklınızdaki sorulara yanıt bulabilirsiniz.

ancak içinizden bu manzarayı nasıl söküp atabileceksiniz? gece manzarasını içerdeki fotograflardan görmekle yetinemeyen gözlerinize nasıl "bir dur" diyebileceksiniz? yürek buralara geri dönmek, o köprünün eteklerinde bir bira daha içmek istemeyecek mi? sorularının cevabını oralarda bulamazsınız...

edit: ayrıntılı bilgi için http://www.towerbridge.org.uk/
  • üzerinde her daim çilginca rüzgar eser... (bkz: rüzgarin oglu arif)
  • thames üzerinde bulunuyo olsa gerek. başka nehir mi var ki.
  • londra'daki turistlerin yarisi bunu london bridge saniyor, kaynagim instagram tagleri.

buradan yapmayin kardeslerim diye sesleniyorum, buradan, uludag sozluk'ten.
  • insanin her gün ise, okula giderken yürüyerek gectigi bir köprü olunca hakkinda biraz hoyratca düsünülebiliniyor ama güzel bir aksam hele de biraz cakir keyifken london bridge den söyle okkali bir bakis atildiginda nazli bir gelin gibi süzülen ve isildayan o tarihi yapinin gizemine kapilmamak elde degildir.

insan ankara da büyüyünce suya sahip bir cok yer oldugundan daha güzel görünür insanoglunun gözüne :-)
  • fahiheşelere ve hırsızlara ev sahipliği yapıyor diye 1900 lerin başında kullanıma kapatılmış köprü.
  • isminin kimilerince 'london bridge' olduğu sanılan.

söylentilere göre zamanında amerikalılar tarafından satın alınmak istenmiş. amerikalılar tarafından 'london bridge' olarak tanımlanınca, uyanıklık yapan ingilizler, işi kuralına uygun yapıp bu köprüyü değil, pek de bir özelliği olmaya gerçek 'london bridge'i satmışlar amerikalılara. ben de bana bu hikayeyi anlatanların yalancısıyım.
  • "haydi bana bir londra manzarasi cizin cocuklar" denince telefon kulubeleri ve taksilerden sonra ciziktirilecek ilk sey.
  • (bkz: old city)
hesabın var mı? giriş yap