• isminin bir kısım rakip taraftar ve aklı kıt galatasaraylı tarafından "götşov" şeklinde espri malzemesi yapılmasının tek sebebi, kendisinden daha önce takıma katılmış olan falco götz'den başkası değildir.

halihazırda "götz" soyadlı bir futbolcuyu kadronuzda bulundururken, tutup bir de "gutschow" diye bir adam getirirseniz, dönemin şartları dahilinde bu tarz can sıkıcı esprilere hedef olmanız kaçınılmazdır doğal olarak. "dönemin şartları" derken nejat uygur'un fırtına gibi estiği yıllardan bahsediyorum.

nitekim, galatasaray yönetimi de yaptığı hatayı anlamış, deve yüküyle gol atan bir insan olmasına falan bakmayarak hemen ertesi sene torsten abimizi sepetlemiş ve tarihi bir karar alarak bundan sonra yapılacak yabancı futbolcu transferlerine bir standart getirmiştir;

(bkz: galatasaray'ın türk isimli yabancı oyuncu sevdası)
  • feldkamp'ın cok dü$ük maliyetlerle takım kimyasını bozmadan maksimum etkiyi alabilecegi transferlerinden birisiydi bu.. dogu alman birisiydi. sezon ortasında falan gelmi$ti takıma. hatta o zaman bir kocaelispor fırtınası esiyordu (bkz: kocaelispor un 92 93 sezonu kadrosu) ve galatasaray ilk yarı sonu liderlik icin ali sami yen'de kocaelispor'la oynayacaktı.. ancak macın normal oynanması gereken tarihte gütschow galatasaray'da olmadıgı icin oynaması mümkün olmadı ve mac 1-1 berabere bitti. mac sonrası galatasaray'lılar gütschow olsaydı en az 5 olurdu diyerek bu alman tosununa ne kadar güvendiklerini acıkca belli etmi$lerdi.
    yakı$ıklı bir oglandı. saclar falan böyle tam santrafor sacı, golü kokluyo dedikleri türden birisiydi.

dogu alman dedik ya bu arkada$ icin biraz daha acalım. öyle normal hemen gecilecek bir olay degildi. cunki gütschow almanya'da duvar kalkınca bir dönem herkesin belası olan dogu alman gizli polis te$kilatı stasiler icin casusluk yaptıgını falan acıkladı. tabi gündem oldu. o zaman icin takım arkada$larının neler yaptıgına kadar her$eyi stasilere rapor ediyormu$. diger dogu alman kökenli oyuncuya da bakalım, nasıl kavga etmemi$ler $a$ıralım. hadi, (bkz: falko götz/#10120588)

kısa bir süre kaldı galatasaray'da oynadıgı mac/attıgı gol ortalamalarında kral oldu, cok sevdik amma velakin hollman'ın feldkamp kompleksi yüzünden istenmedi ve gerisin geriye gitti almanya'ya. santrafor sacını gururla ta$ıyanlardandır.
  • bir süre gol atamadığı için uğur deneyerek 2 numaralı forma ile çıktığı maç gaziantepspor maçıydı. sami yen'de kazanmıştı galatasaray, 2 numara uğur getirmiş gütschow gol atmıştı.
  • 90 - 91 sezonu şampiyon kulüpler kupasında beşiktaş'ı eleyen malmö takımını dresden forması ile bir sonraki turda tek başına eleyen adamdır. adam gibi adam torsten gütschow.
  • ah be abi... ben "tristan" diye hatırlıyodum, kesin yannıştır diye denemedim...

gutschow'a "götşov" diyen, bunu espri sanan gerzek de çoktu. yannız ensesine sarkan kıwırcık saçlarıyla; gerek sahada gezişi -ki ilerde yalnız kaldı bu adam hep- gerek topa vuruşu ile kaliteli bi adamdı, kısa boyluydu. rövaşata golü çoktur, 38 yaşında olmalı ve hala oynuyor adam... hiç beklenmedik anda uzaktan gol atardı. sewerdim, çok beğenirdim; mahalle maçlarında herkes "pele, maradona" olurken ben "götşov" olurdum ama koyardım rövaşatayı da adıma yakıştığı üzre.
  • doğu almanyalıydı sanırsam, hatta stasi ile ilişkisi olduğu filan söyleniyordu. o yüzden galatasaray'a gelmesi gündeme geldiğinde zamanın türkiye gazetesinde "sevimsiz alman" vb. tanımlamalarla anılmış, sözümona taraftarlarla yapılan görüşmelerde taraftarların tepkili olduğu, kimsenin bu adamı galatasaray'da görmek istemediği anlatılmıştı ballandıra ballandıra.
  • galatasaray tarihinde adı yüzünden mi oyunu yüzünden mi bilinmez, çoğu taraftarın gönlünde taht kurmuş ve çocukluk zamanlarımızda golden sonra adını söyleyerek bağırdığımı çok iyi hatırladığım usta golcü*..
  • zamanında iş yapmış bir oyuncuydu.
    feldkamp getirmişti bu adamı ve öküz gibi vururdu toplara.
    beşiktaşın 40 küsür maçlık namağlup ünvanını çimlere gömen adamların başındaydı bu.bi de 8-0 lık ankaragücü maçında sayamadığım kadar çok gol atmıştı.
  • maradona'lı sevilla ile yapılan ve 1-1 biten bir özel maçta sevilla defansının avanak geri pasını ofsaytta beklerken yakalayıp sevilla ağlarına yollamış bi abimizdi.. ben de o golle hatırlarım kendisini.. alabildiğine beleş bi goldü..

aha özetini buldum:
    http://www.artemiofranchi.net/…latasaraya-kars.html
  • berlin duvarı yıkılmazdan evvel stasi adına çalı$tığını daha doksanlarda açıklamı$. tarihi niteliği olan bi' haberi 10 yıl sonra magazin haberi olarak vermenin mantığını anlamı$ değilim. yakın tarihimizi tanıma açısından ilgimi çekti, çocukluğunuzu doğu almanya'da geçirmedi iseniz neyin tartı$ması / skandalı olacak yoksa.
hesabın var mı? giriş yap