• 2019'da aldığımız biletle anca bu sene gidebildiğimiz festival. gitmek isteyip de not almak isteyen olursa diye bir kaç not yazmak isterim.

öncelikle dünyanın en iyi organize edilmiş festivaline gideceksiniz, hiçbir sorun yaşamayacaksınız. aklınıza gelebilecek her türlü olasılık mükemmel derecede çalışılmış, bunu gördüm.

top patlasa duymam derecesinde bir uyku ağırlığınız yoksa kampta kalma fikrinden vazgeçin. 100 metrekarede 200 çadır vardı sanırım, inanılmaz içi çe bir ortam. farklı tipleri var ama en rahatı bile bence tercih edilmemeli. biz kamp paketi almamıza rağmen antwerp'de kaldık. kalacak yer olarak belçika'daki çoğu yere çıkışta otobüs kaldırılıyor, bunları gitmeden önce rezerve etmeniz lazım. antwerp için ise tren gerekli. fakat çıkışta günün yorgunluğu üzerine 50-55 dakika daha yürüyeceksiniz. benim gibi yürümeyi sevmeyenler için hem geliş hem gidişte 1 saatlik yürüyüşler biraz zorlayıcı. 4 günde ortalama 50.000 adım atmışız, bunu düşünerek giyinin.

müzik konusunda olayı sadece ses olarak düşünmeyin, görsellikle birleştiğindeki olay burayı özel kılan nokta. kafayı yiyecek, etrafı izlemekten şoka gireceksiniz. incecik detaylar için yapılan masraflar gerçekten akıl alır gibi değil. müthiş. bu yüzden kafalar güzel girmemekte fayda var.

14 farklı stage vardı bu sene. favorim core oldu, the library ve the bud stage de fena değildi. main stage ise alesso, martin garrix, tiesto dışında pek tercih etmedik.

yeme içme konusunda ise bilekliğinizden okutmalı daha önce yüklediğiniz pearl ile (1 pearl 1.2euro) harcama yapabilirsiniz. çok inanılmaz sıralar görmedim birkaç stage dışında.

gelenlere baktığımızda ise yaş ortalamasının burdaki festivallerdeki gibi 20 olmadığını, daha çok bizim gibi 30'lu yaş grubundan hatta daha yaşlı insanlardan oluştuğunu söyleyebiliriz.

özet olarak dünyanın en iyi organize edilmiş, sadece eğlenme amaçlı orada bulunan 200.000 kişilik bir toplulukla 3 gün geçireceksiniz. tadını çıkarın.
  • çirkin insanların katılamadığı festival
  • 2012 aftermovie'yi izlerken bi ara ağlayacaktım. yuh diyorum, oha diyorum, hatta terbiyesizleşip hassktir lan diyorum.. zaten bu videonun amacının gidemeyenler izlesin, pişmanlıktan kendini siksin olduğuna artık eminim.

nitekim seneye bir şekilde bilet bulup gideceğim, bulamasam da en kötü bir beleştepe bulup izlemem gereken festival halini almıştır. bu yürek bir sene daha aftermovie ile yetinmeyi kaldırabilecek gibi değil.
  • lan bu filmin fragmanlarını kim hazırladıysa kulaklarını çok çınlattım bugün.

adam bildiğin nitelikli dolandırıcı amk.

lan mad max'den sonra tam da internet, torrent bir yere kadar yeniden sinemaya dönmenin vakti geldi derken beni bırak sinemadan hayattan soğuttular.

biraz bilim kurgu biraz fantezi beklerken 130 dakika boyunca ıkına sıkına bildiğin çocuk filmi izledik.

uzun zaman sonra filmin yarısında çıkmayı düşündüm ama mal bir ekşici olmadığım için sonuna kadar sabrettik, ömrümden ömür gitti amk.

hiç spoiler mevzularına girmicem.

ver arkaya hafif neşeli klasik müziği, dünyayı değiştirecek çocukların şirin sakarlıklarını,

ver sonuna dünyayı kurtarmak için kendini feda eden karakteri,

lan biz soyutlukla gerçeğin ne kadar ince bir çizgide olduğuyla ilgili birşeyler izleyelim dedik kendini başka bir ülkeye ışınladıktan sonra 2 şişe coca cola gömüp geğiren kızın hikayesini izledik amk.

lan kolay kolay böyle yazmam ama 15 yaş altında değilseniz sinemada izlemeye kalkmayın.
  • 2 senelik azmin sonunda bu sene gittiğim festival.

bir kere türkiye'deki dandik festivalimsilerden sonra gerçek bir festival havası solumak çok farklı bir his. 14 tane sahnesi, 100lerce dj'i bir yana house müziği ve eğlenmeyi gerçekten bilen dünyanın dört bir yanından gelmiş katılımcı kitlesiyle tam bir festival. gitmeden en iyisi diyordum, gittim, gördüm, rahatlıkla söyleyebilirim ki en iyi festival.

detaylara gelirsek. bir kere dj listesi bilindiği gibi müthiş. bazı saatler nereye gideceğimizi şaşırdık, genelde ana sahneyi terkedemedik ama dj listesi bu kadar doyurucu olabilirdi, daha iyisi olamazdı sanırım.

ses sistemi inanılmaz. yok house müzik kapalı ortam müziği, açık havada aynı tadı vermiyor filan tamamen hikaye. ana sahnenin en uzağındayken bile bangır bangır koptuk. yere ininceki hissi tarif etmem ise gerçekten zor. sürekli zıplayan, dans eden, tüm sözlere eşlik eden süper bir kitle, kalbi sarsan bir müzik ve müthiş bir sahne.. kapalı sahneler ayrı bir atmosfer, suyun üstündeki butik sahneler, alternatif sahneler.. hepsinin yaşanması gerekli.

hava konusu biraz sıkıntı. 3 günün 2sinde yağmur yağdı. özellikle cumartesi gecesi armin şov yaparken durmak bilmeyen yağmurdan dolayı çıkmak zorunda kalmak baya koydu. sırılsıklam olup o kadar yolu dreamville'e kadar yürümek de çok yorucu. ben baya gündüzleri hasta, akşam ve gece iyileşmiş modda takıldım bu yüzden. dreamville'e yürümesi yaklaşık 30dk. su ve çamur içerisindeki yol baya bezdirici. üstüne ıslak çimlerde ufacık çadırda ısınmaya çalışmak biraz moral bozabiliyor. o yüzden kesinlikle hazırlı gelmek gerekli, biz biraz allah allah modunda pek hazırlanmadan gittiğimiz için acısını çektik ama hazırlıklı gidilse bu kadar etkilemeyecektir. eloğlu yardır yardır takıldı 3 gün..

dreamville ve havanın muhalefeti dışındaysa birşey eksik dersem çarpılırım. house müziğe resmen doydum, 3 gün boyunca hasta olmama rağmen durmadan dans ettim, eğlendim, özellikle izlemek istediğim dj'lere bir kez daha saygı duydum. armin, alesso, hardwell, guetta vs. nicky romero vs. afrojack, sebastian ingrosso ve daha nicesi..

kısaca bu müziği biraz olsun dinlemeyi seven herkesin bir kez tatması gereken bir atmosfer. kesin gidin görün.
  • bu filme çocuk filmi diyen, pedofil filmi diyen 21.yy'dan habersiz cahil bir köylüdür net. dünyada neler oluyor, bilim dünyasında neler oluyor, neler gelişiyor bilmeyenlerin çocuk filmi deyip geçeceği film. bana göre ise günümüzü ve senelerdir dünya gündemini meşgul eden sorunlarını müthiş bir samimiyetle ve özeleştiri ile ele alan son derece başarılı film.

--- spoiler ---

adamlar diyor ki dünya yarrağı yiyor, küresel ısınma, savaşlar, açlık, kimsenin sikinde değil ve buna dair ağlayıp sızlamaktan başka bir sik yapmıyoruz. sonra diyor ki böyle olacağına, umutsuz olup "aman nasılsa siki tuttuk koy gitsin" zihniyetine sarılacağımıza umut edip bir şeyleri değiştirmeye kendimizden ve çevremizden başlamalıyız. ve diyor ki ırkımızın büyük çoğunluğu bu umuttan vazgeçmiş, geri kalan yaratıcı beyinler ve bir şeyleri değiştirmek isteyen zihniyetler ise politikacıların para için yaptıkları kötülüklerin ve yarattıkları engellerin kurbanı oluyorlar. gelin birlik olalım bu kitleye ulaşalım ve bu ümitvar kitle üzerinden dünyamızı güzelleştirelim diyor. ben böyle çocuk filminin bokunu yerim mına kodumunun duyarsız cahil götverenleri sizi pmfkfmfkmf.

bu filmin bir mad max kadar tutmamasının, reklamının yapılmamasının sebebi de bu içerik olsa gerek. kim ister hayal kuran, hayalinin peşinde koşup dünyayı güzelleştirmeye çabalayan bir nesil yetişsin.

he çocuk filmi he.
    --- spoiler ---
  • 2014 aftermovie'si çıksada ; izlerken, adamlar yaşıyor amk desek dediğim organizasyon.
  • yeni nesle pompalanan "you are special" adlı saçmalığın bir ürünü daha olan film.

ciddi anlamda bu gibi filmlerle büyüyen çocukların ergenliklerinde aşırı düzeyde ben merkezli olacakları ve reşitliklerinde üretmekten ziyade tüketmeye yönelecek olmaları herhalde bir sır değil. sürekli "you are special" vb. pompalanarak büyüyen bir çocuğun gerçekten de o kadar "special" olmadığını gördüğü ya da anlamaya başladığı zaman yaşayacağı sıkıntılara ne demeli? ya da kütük gelip kütük gidecek cinderella kompleksli bir birey daha olmayacağı da şüpheli.

demem odur ki eskiden led zeppelin, pink floyd, iron maiden, ac/dc dinlenirken şu an justin bieber, ariana grande ve ismini bilmediğim tonla gerzek "şarkıcı"nın popüler olması gayet mantıklı.
  • üstünden edm kültürü gösterilen etkinlik.

-ben 19 yaşımdan beri her sene seneye kesin tomorrowlande gidiyorum.
    -aaa ben daha bu sene keşfettim. bu sene ilk kez seneye kesin tomorrowlande gideceğim.
  • david guetta'ya horon teptiren festival.

ekleme: o burundan anladıydım ben onda bi lazlık olduğunu. tip zaten direk rizeli.

(bkz: rizeli detected)
hesabın var mı? giriş yap