• bir hikaye nasıl kurgulanır, nasıl okulunu okunmadan yönetmen olunur, bankadan aldığı krediyle nasıl ilk kısasını çeker sonra parayı bulur, kışuykusundakiler gibi bir filmi nasıl öyle finalleyip ürperti yayar ekran denilen günün bilmemkaç saati boş boş bakılan nesneden.... anlamaktan çok yapmak isteği uyandıran bir insandır. köle gibi 24 saat çalışsın istenen biridir. dünyanın en zengin 100 insanı arasına girersem, malvarlığımın yarısını, ekibiyle film üretimine harcaması için hediye ettiğimi kafadan taahhüt ettirecek kadar güzel ve etkili işler yapan insan yavrusu.
  • böyle bir yönetmen için bu kadar az sayıda entry girilmesi gerçekten şaşırtıcı. üstün zeka bir abimiz ve son olarak alman.
  • iyi bir yönetmen olmadığını düşünüyordum, ta ki paris, je t'aime'deki hikayesini izleyene kadar. kısacık bir hikayede bu kadar yoğun anlatım gücünü, harika bir şekilde yakalamış.
  • 1965 almanya doğumlu genç yönetmen

türk izleyicisi ile 1999 yılında istanbul film festivali ile tanıştı. sinema eğitimi almadan kendi kendini yetiştirmiştir. alman sinemasının otuz yıldır yeni yetenek çıkaramadığından yakınan uluslararası camianın dört elle sarıldığı bir yönetmendir
  • filmlerindeki görüntüsel zenginliği, 14 yaşında bir sinemada yer gösterici olarak çalışıp çok sayıda film izlemesine borçlu olan başarılı yönetmen.
  • franka potente'den epey bir sure once ayrilmis kisi.

kieszlowski'yle ortak temalari dusunulunce heaven'i yonetmek icin gercekten de en iyi secim. ama cikan sonuc kimin sucudur bilemiyorum.
  • das parfum gibi bir romanı sinemaya gayet de güzel kazandırmış biri olarak benim için en yetenekli yönetmenler listesinde ilk 5e oynayan insan. jean-baptiste grenouille için ben whishaw'ı seçerek nasıl yani dedirtmişti ama filmi izleyip gördük ki adamın bir bildiği varmış. varmış yani..

ayrıca bütün bunlar milattan önce gerçekleşti.*
  • kimse mi tanımıyor kendisini acaba? bu kadar üretken bir yonetmenin başlığına girip 1 sayfa bile entry olmamasına çok şaşırdım.
    (bkz: run lola run)
    (bkz: perfume the story of a murderer)
    (bkz: 3)
    (bkz: heaven)
    (bkz: true) (favorim ve kısa film)
    (bkz: paris je taime)
    (bkz: cloud atlas)
    (bkz: a hologram for the king)
    ...
  • sense8'in dört yönetmeninden bir tanesi.
hesabın var mı? giriş yap