• marka'nın 2005 yılında ürettiği oryantal baharatlı olarak sınıflandırdığı unisex parmüdür.

başlangıcı ıslak tütünle açılıyor, kısa süre sonra tütün ile tatlı baharatlar öne geçiyor. alt notalarına geçildiğinde muhtemelen hayatınızdaki en güzel vanilya kokusunu alacaksınız, son derece kaliteli memnun edici. farkedilirlik son derece iyi, kalıcılık olarak tenimde 8-10 saat kalıyor, kazağımda 3 gün kalıyor.

yabancı forumlarda çok övgüler alıyor, zengin ve standartlarınız yüksekse güzel bir kış kokusu olarak kullanabilirsiniz. size özgüven verecektir. 28-30 yaş üzerinde ve iyi geliriniz varsa hemen dolabınıza koyunuz. 50ml 600 lira 100ml 800 lira civarındadır.
  • içinde altın ve hatta elmas tozunun, ayrıca da sadece mars'ta bulunan çok özel bir sıvının olduğu parfüm. evet, fiyatını başka açıklayabilecek bir şey olduğunu sanmıyorum. bir de jean paul gaultier ile falan karşılaştırmışlar, hayretler içindeyim.
  • vanilyalı sigara ve kakao gibi kokan erkeksi parfüm. unisex dendiğine bakmayın baya baya takım elbiseyle kullanılacak ağır bir parfüm. yaz sıcağında, hele hele gündüz asla kullanmayın. yıkanana kadar vücudunuzdan gitmeyen bir kokusu var diyebilirim.
  • onunla sıkmayacaksın bununla sıkmayacaksın diyenlere bakmayın canınız isterse donla gezerken bile sıkabilirsiniz zira ben öyle yapıyorum. kokusunun kalma süresi duş yapmazsanız 2 günden az değil, bunun altında olan bütün parfümler sahtedir. bu parfümü black orchid ile eş tutanlar var tutmayın ikisi farklı kulvarlarda zaten fiyat performans açısından gözle görülür farklılıkları var. tabi burada sizin performansınız da önemli parfüm yapması gerekeni yapacak kadar güzel ve dikkat çekici.

soru cevap köşesi

soru: antik abi bu parfümü aldım yanında kız veriyorlar mı ?

cevap: vermiyorlar verseler parfümü almaz kızı alırdınız zaten.

soru: antik abi parfümü sıkıp toplu taşımaya binmeli miyim ?

cevap: binebilirsin parfümü 50 liraya internette satılan parfümlerden farkı bu zaten. eğer böyle bir fantezin varsa onların sloganı belli. 'bu koku rus kadınlarını azdırıyor' seni o parfüm standına alalım.

soru: antik abi 2 gün demişsin 4 olmaz mı ?

cevap: olur 4 gün duş almamaktan rahatsız olmuyorsan 5 bile olur.

soru: antik abi kredi kartına taksit var mı ?

cevap: siktir git tekin acara sor benim şahsi fikrim kredi kartınızla parfüm alacaksanız almayın. zira zevk meselesi bu zorunluluk değil mal mal işler yapmayın ağzınızı yüzünüzü kırdırmayın parfümle kadın kaldırılmaz.
  • başıma bir iş gelmeyecekse beğenmediğim kokudur. içindeki tütün notası çok acı geldi bana. sıktıktan 1-2 saat sonraki koku ise çekilebikir. bir bayana asla önermem ama hoş,klas bir erkek kokusu olabilir. o erkek 50 yaş üzerinde ise. yirmili yaşlarda asla kullanmayınız efendim.
  • doların aşırı yükselmesinden ötürü fiyatı accayip uçmuş parfümdür.

1,5-2 yıl önce duty free shop'tan 370 küsür euro para ödeyip (ki o zamanlar 1150 tl civarı bir şey yapıyordu) satın aldığım 250 ml'lik kokusu, an itibariyle 2000 liranın üzerinde fiyatlara satılıyor ve benim şişem bitmek üzere.*
    şimdi aynı paraya 50'lik tobacco vanille satıyorlar.
    zaten almaya param yok.
    o yüzden alma imkanı olan isteklilere faydası olur düşüncesiyle koku hakkında birkaç şey söylemek isterim;

öncelikle bilmelisiniz ki birkaç açık parfümcüde ve şu tester diye satılan yerlerdekileri denedim; orijinali ile yakından-uzaktan alakaları yok. sakın ola almayın.
    orijinalinin fiyatı da ne yazık ki çok yüksek. bu yüzden benim gibi düşünüp hesaplı olsun diye 250 ml'lik alıp bunu 50'lik yahut 100'lük şişelere bölmeniz en mantıklısı. zaten 250 ml'likler adından (decanter) da anlaşılacağı üzere cam kapaklı, sürahi tipi. yani fıs fısı yok. bu sayede enjektör yardımıyla rahatça şişeden çekip başka şişelere bölebilirsiniz. burada önemli bir detay vereyim; açık parfüm yada ucuz yollu parfümlerin fıs fıslarını kullanmayın. bunlar üreticinin arzu ettiği özgün fıslama oranından uzak olduğu için kokunun düzeyini ayarlamanız pek mümkün olmuyor. böylesine değerli bir kokuyu mutlaka olması gerektiği kadar fıslatmanız gerekir. mutlaka eski bir tom ford şişesi yahut bu tarz kokular için satılan kaliteli cep boy fıs fıslar bulmaya çalışın. hiçbiri olmadı, bir önceki kokusundan neredeyse arındırılmış başka bir markanın şişesi de olabilir. yeter ki fıs fısı kaliteli olsun.
    bu kısımı uzunca ve sıkıcı bulmuş olabilirsiniz ama iyi bir koku için oldukça önemli bir detaydır.

koku çok kalıcı. kış ve gece kullanımı için daha ideal olmasının yanı sıra, iyi ayarlayabilirseniz yaz akşamları da kullanabilirsiniz. ben 4 mevsim kullandım. sadece ilk zamanlar evden çıkıp hemen otobüse filan bindiğimde yanımdaki insanlar burunlarını kapatıyorlardı. cidden aşırı yoğun bir kokusu var. tek fıs bile fazla gelebiliyor kimi zaman. bu yüzden en iyi yöntem bileğinize sıkmak ve akabinde bilekleri ovuşturup boyna sürmek. bilek ve boyundan çok güzel yayılıyor koku.

daha detaylı ve profesyonel incelemesini şu adreste okuyabilirsiniz.

ben de aktif olarak bu kokuyu kullanan birisi olarak, hakkında soracağınız bir şeyler olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.
  • nargileci gibi kokmak isteyenlere özel üretilmiş parfüm.
  • bi avm de tester ile 2 fıs sıktım boynuma, tam 4 gün çıkmadı kokusu. her gün duş aldım tabi lan. 1000 tl lik fiyatı ile kafama bi pıtırak yapıştı şimdi a küü
  • 100 ml olanı 800 tl'ye satılan parfüm. evet.
  • hem yaza hem de kışa gidebileceğini düşündüğüm parfüm. fakat fiyatı aşırı uçuk tabii. en azından türkiye şartlarında. diğer birçok tom ford ürünü gibi ünisekstir. o tabakoyu nasıl öyle extract edip o vanilyayla birleştirip nasıl bu kadar sade ve güzel bir koku yaratmayı başardılar, pes doğrusu.

fakat zevk meselesi tabii.
hesabın var mı? giriş yap