• bir kaç ufak eleştirim olan havacılık gazetecisi.

ilk önce 22 mayıs 2020 pakistan yolcu uçağı kazası'nın ardından bağlandığı bir televizyon yayınında rast geldim. yayındaki kişi daha kazanın ne şekilde gerçekleştiği bile belli değilken, şöyle uçarız böyle aytım* yaparız deyince daha dikkatli baktım. tolga özbekmiş. yılların öğretmen kaptan pilotu, airbus uçaklarını yemiş bitirmiş gibi anlatıyor. ppl lisansı sahibiymiş, daha sonra cpl almış. havayolu pilotu olduğum halde airbus uçağını bilmediğim için yorum yapma yeterliliğini kendimde görmezken, bu arkadaş canlı yayına bağlanıp gayet kendinden emin bir şekilde yorum yaptı. neyse dedim geçtim.

kendisini takip etmem. hava kuvvetleri'nin ömrünü doldurmaya yaklaşan sf-260 uçakları yerine alacağı pakistan üretimi super mushshak uçakları hakkında yaptığı videoya youtube'da rastladım. bilmediğim bir şey öğrenirim diye izledim. bir kaç satır yazmak şart oldu.

tolga özbek videosunda uçağın kendini kanıtladığını, akrobasi özelliğinin çok yüksek olduğunu belirtip uçağı övmüş. ancak ya aerodinamiğin ne olduğundan haberi yok ya da haberi var ama işine gelmiyor. hava kuvvetleri'nin uçuşa başlayan pilot adayları için ihtiyaç duyduğu eğitim uçağının hangi özelliklere sahip olması gerektiğinden habersiz.

şeytan dürttü, iki uçağın teknik özelliklerini karşılaştırdım.

uçak hakkında şunları yazmıştım. (bkz: super mushshak/@vecihi hurkus) uçağın tasarımı aerodinamik olarak zayıf. en basitinden iniş takımı sabit. cpl aldığına göre drag diye bir şey duymuştur. iniş takımı içeri alınabilen, kanat uçlarındaki tip tanklar ile induced drag'ten daha az etkilenen sf-260'a göre bu uçak aerodinamik olarak daha mı iyi ? iniş takımları yerden yüksek. bu bile bir handikap, iniş takımı yerden yüksek uçaklar pistten çıkmaya daha meyillidir.

super mushshak'ta t kuyruk var. t kuyruk deep stall'a daha yatkındır ve bu anormal duruma girdiğinde t kuyruklu uçakları kurtarmak çoğunlukla mümkün değildir.

başlangıç uçuş eğitiminde kullanılacak uçağın iki temel özelliği olması gerekir: 1- kolay uçurulması 2- emniyetli olması.

açtım iki uçağın kaza istatistiklerine baktım. hava kuvvetleri sf-260 ile 1993'ten beri altı kaza yapmış, üç tanesi ölümlü. (askeri havacılıkta kazalar 100.000 uçuş saati üzerinden hesaplanır elimde o veri olmadığı için bunu kullandım.)

gelelim süper tayyareye. pakistan hava kuvvetleri'nde 1999'dan bu yana 25 kaza yapmış, bunların 15 tanesi ölümlü. pakistan havacılık konusunda sıkıntılı bir ülke, bakıyorum isveç ve norveç'te gerçekleşen kazalar var. ama biz pakistan'ın ürettiği modeli alacağız. o yüzden pakistan'la kıyaslıyorum ve gerçekten dehşet verici.

şimdi ben uçuşa yeni başlayan acemi pilot adaylarını güven içinde nasıl bu uçaklarda uçuracağım ? hava kuvvetleri'nin 15 temmuz sonrası durumu, öğretmen pilot açığı malum. 25 seneden fazla zamandır kullandığım, uçurmasından bakımına her şeyini bildiğim, şimdiye kadar senede 120 pilottan minimum 3000 pilot yetiştirdiğim uçağın yerine neden bu uçağı tercih edeyim ?

dash-1 dokümanını bulamadım o yüzden wikipedia'dan araştırdım. sf-260 daha fazla yakıt alıyor, daha hızlı, daha iyi tırmanıyor, seyir hızı daha yüksek, hizmet tavanı daha yüksek. yani her yönden mushsak'a üstün. en önemlisi de tasarım itibariyle bu uçaktan mezun olan pilotların gidecekleri uçak tipi kt-1/hürkuş'a daha uyumlu.

uçağın üreticisi aermacchi'yi satın alan leonardo, italyan hava kuvvetleri için sf-260'ın turboprop motorlu, glass cockpit'li modelini geliştirmiş. bu uçaktan mezun olacak pilotlar f-35'te uçacak.

amerika'da özel bir şirket sf uçakları ile ücreti karşılığında dogfight uçuşu yaptırıyor. bu da super mushshak'ın gösteri uçuşu https://youtu.be/utdrvfrm9eq?t=53.

sıfırdan alınan mushshak için uçak maliyeti, yedek parça, öğretmen eğitimi, bakımcı eğitimi bir ton masraf, üstelik ne çıkacağını da bilmiyoruz. her şeyini bildiğim sf'nin biraz pazarlıkla lisansını alıp motorundan aviyoniğine istediğim gibi üretemez miydim ?

ya da diyelim ki artık kendi uçağımızı üretmeye başladık, usaf'ın yaptığı gibi t-41'den gelen öğrenciyi onlar t-6'da uçuruyor, biz kt-1/hürkuş'ta uçuramaz mıydık ?

türk hava kuvvetleri'nin eskiden şöyle bir sloganı vardı: çağıyla yarışıyor. ekonomik ömrünü tamamlaması ve artan kazalarından sonra t-37 uçaklarımızı hibe ettiğimiz pakistan'dan uçak alıyoruz.

ama entrym'de yazdığım gibi bu kararlar havacılar değil siyasetçiler tarafından alınıyor. videosunda onlar bizden helikopter alacak (abd kongresi izin verirse satacağız) karşılığında onlardan bu uçağı alacağız diyemiyor, onun yerine laf salatası yapıyor.

biraz fazla eleştirmiş olabilirim. sürç-ü lisan ettiysek affola tolga bey...

edit: kt-1 yerine t-41 yazmışım.

edit-2 : bu entry üzerine tolga bey ile twitter'da mesajlaştık. pakistan kazası konusunda katıldığı yayında kaza incelemesi tamamlanmadan yorum yapmanın doğru olmadığını ifade etmiş. super mushshak konusunda da açık kaynaklardan elde ettiği veriyi yorumladığını paylaştı. nazik geri dönüşü için tekrar teşekkür ederim.
  • sabah akşam iktidar öven boş insan. o kadar leş ki ürettiği içerik midem bulanıyor. umarım kısa zamanda youtube'dan yok olup gider.

"f-35 tazminatı yerine parça imalatı." diye bir başlık attığı videosu var akıllara zarar. özet: f35'ten çıkarıldık ve tazminat alamadık. "bunu telafi etmek için tazminat yerine parça ürettireceklermiş bize." demeye getiriyor. zaten o parçaları biz üretiyorduk, zaten karşılığında ödeme alacaktık. yeni bir şey değil bu. uçan tazminat, diplomatik başarısızlığın üzerini örtmek için yalan söylüyor.

ak parti denilen örgütün yüzünden 2000 tarihinde (ak parti öncesinde) dahil olduğumuz top class belli ülkelerin yer aldığı f-35 yeni nesil savaş uçağı projesinden çıkarıldık, ödediğimiz paralar buhar oldu. bu adam iktidarı öveceğim diye insanları yanlış yönlendiren içerikler üretiyor.

sabah akşam bunu yaptık, şunu yaptık, şöyle yaptılar dediği araçların hemen hepsi. türk silahlı kuvvetleri güçlendirme vakfı tarafından ve ak parti'nin öncesinde kurulan kuruluşlar tarafından ve üretiliyor. (aselsan, roketsan, tusaş, havelsan vb.)

ak parti'nin para bastığı damada verilen destek üstte saydığım kuruluşlardan birine verilseydi aynı maliyetle çok daha iyi araçlar ortaya çıkardı.
  • yav he he deyip geçiniz.. sanki ssb bu adama her projenin detaylarını raporluyomuş gibi her boku biliyor havalarında beyefendi.. bizim milletin de hoşuna gidiyo bu konularda her türlü sallamasyon bilgi.. kafana göre uydur gitsin anasını satim.. alıcısı var zaten.. yorumları da görmeniz lazım :) çok iyisin harikasın ülkemiz uçuyo kaçıyo süper zart zurt..

bir mühendis olarak kendisini takibi bırakalı baya oldu..
  • takipçilerinden birine göre ekşi sözlük'te aklı başında adam yokmuş. buradaki herkes boş ve cahilmiş.youtube yorumu
  • eskiden severdim kendisini. izlerdim. ancak son zamanlardaki videolarında fazlaca hükümete yanladığını düşündüğüm için izlemeyi bıraktım. haberi olsun.
  • t629 ile ilgili youtube videosunda inanılmaz bilgi yanlışları ile birlikte süper sallamasyon bilgiler içeren kişi. bu kadar da sallanmaz be kardeşim. sırf tık almak için böyle video hazırlanmaz.. güvenilirliği benim için bitmiş kişidir.. umarım yakın zamanda utanır ve kaldırır videoyu..

edit: videoyu kaldırmış.. kendisi biliyor ne yanlış, ne sallamasyon bilgiler içerdiğini.. ahahahahahah...
  • başlık: yunan hava kuvvetleri pilotlarını israil şirketi eğitecek

thumbnail: "yunan pilotlarını israil şirketi eğitecek" görsel

içerik: yunan hava kuvvetleri eskiden olduğu gibi kendi personel ve müfredatı ile pilot eğitmeye devam edecek, sadece eğitim uçağı olarak israilli şirketin bakım ve işletmesini yaptığı uçakları kullanacak.

youtube üzerinden takip ettiğim eski gazeteci ve yayıncı. kendisi, artstation'dan bulduğu resimleri thumbnail'e koyup "işte türkiye'nin yeni muhteşem silahı" şeklinde saçma sapan videolar yapan tiplerin arasından sıyrılmak istiyor olabilir ama bunun yolu clickbait olmamalı.
  • bazı insanlar vardır, az imkana sahip olduğu halde çok şeyler öğrenip yapabilen;
    bazı diğerleri de, çok imkanı olduğu halde bir halt öğrenemeyen.

arkadaş ikinciler safında.
    göründüğüne göre iletişimi iyi, ilgili çevrelerden destek alabiliyor.
    teknik bilgisi idare eder.
    ama konuların asıl "core" kısmına nüfuz etmekte yetersiz, bu iş tanrı vergisidir, yetenekleriniz zayıfsa olmaz.

kısacası, arkadaş çok uğraşıyor, çalışıyor; ama hep "primitif" kalmaya mahkum.

kanımca, pazarlama gibi daha çok laf kalabalığı ile götürülebilecek alanlara kayması daha iyi olur.
  • nevsin mengu: aya sert inis yapacaktik, ona ne oldu?
    tolga ozbek: bunlar uzun vadeli vesaire vesaire, adim adim

basimiza ne geldiyse bu ben tarafsizim ayagina takilip surekli akp’yi enable eden (bkz: gulucuge odaklan) kadro yuzunden geldi. basini sonunu dusunmeden her olayi onceki yasananlardan bagimsiz yepyeni bir sayfa gibi degerlendirmeye doymadiniz.

asla tutturulamayacak sert inis hedeflerini tutturamayinca dur sunu yapalim bari diye yapildigi belli bir olayi sanki sistematik ve uzun bir planin parcasi olabilirmis gibi lanse edecek tolga ozbek gibi yuzbinler var ülkede. dolayisiyla degil 10, 10000 secim olsa akp milleti kandiracak bir oyuncak bulur suphem yok.
  • yiğidi öldür hakkını yeme demişler.

son zamanlarda yaptığı yayınlarla türk askeri havacılığının tarihin tozlu sayfalarında kalmış olaylarına ışık tutmayı başarmış havacılık sevdalısı gazeteci.

- ismet tayyaresi.

- bir avcı tayyaresi yapmaya karar verdim kitabının yazarı emin öngüner ile yaptığı yayın.

- hava muharebesi eğitiminde f-4 ile f-14 vuran pilotumuz ile yaptığı söyleşi.

- tango-1 never dies.

- kıbrıs barış harekâtı sırasında 22 temmuz 1974'te ege'de gerçekleşen ve yunan tarafının iki türk f-102 uçağını düşürdüğünü iddia ettiği ama aslında bizim bir yunan f-5 uçağını düşürüdüğümüz hava muharebesi ile ilgili olarak f-102 üzerine kitap yazmış olan araştırmacı levent başara ile yaptığı yayın.

emekleriniz için teşekkürler tolga bey.
hesabın var mı? giriş yap