• çevirmen notları sıkıcı ve komik olmayan bunlara ragmen gayet güzel anime. kesinlikle ingilizce izlemenizi öneririm en azından cevirmen komiklik yapmıyor. anam çoşmuş lan bu :dddd bu ne amk!!!! böyle cevirmen notu mu olur her bir muhabbette salak sacma fikirler.
  • izlemek için tamamlanmasını bekleyip izlediğim anime. gerçekten mükemmel bitirdiler, 3 5 gün etkisinden çıkamam ben şimdi bunun. mangasına saldırmaya başlamayı düşünüyorum.*

--- spoiler ---

kaneki yavrum, ezik bir tip olduğun için ettiğim tüm lafları bana tek tek son bölümde yedirdin. senden çok özür diliyorum. azılı bir sayko olarak kalbimdeki* yerini aldın. umarım daha da sayko olur ve hunharca ghoul yersin, düşmanlarına korku dostlarına da güven* verirsin.

başına gelen tüm o işkenceler için geçmiş olsun demem bir işe yaramaz ama diyeyim yine de. bu arada maske acayip yakışıyor sana.
    --- spoiler ---

not: touka'nın kanatları, bir tek bana nemo'yu* hatırlatmış olamaz.*
  • valla orgazm yasatan bir sezon finali yapmis olan animedir. sezon finali oldugunu bilmeden izledim, ve 12 bolum ne haci yaaaaa diye galeyana geldim. gercekten acayip dolu bir sezon finaliydi. uzun zamandir boyle anime finali gormedim arkadas. yapanlarin emegine saglik diyor ve siradaki animeye geciyorum...
  • --- final spoiler soslu ---

yılların animecisiyim, final sezonu izlediğim en berbat sezon.
    tarantino, başrolünde recep ivedik ile matrix çekiyormuş gibi bir şey olmuş son sezon.
    final belki iyiydi, konu sağlam, sonuçta mangakanın elinden çıkan iş fakat anime resmen sıçmış.
    kafayı yedim yahu, güzelim anime bir bok anlamadan bitti.
    bir sürü cool karakter adeta şamar oğlanına döndü.
    kötüler kimdi, washu clanının amacı neydi, anasını satayım animedeki karakterlerin yarısı washu clanındaymış da son bölümde anlıyoruz bunu. oğlum paranız mı yoktu 12 bölüm ile sınırlandırıyorsunuz animeyi, narutonun stüdyosu ile anlaşsa 150 bölüm olacak seriyi oldu bittiye getirdiler resmen. arima, furuta, eto, donato porpora sss elemanların hepsi bok yoluna gitti. hele tatara gibi ss elemanlar adeta tek yiyerek gitti.
    yapacağınız işe sokayım gece gece delirdim yahu, piç oldu güzelim seri.

edit: benim gibi animeden bir bok anlamayanlar için mangayı güzel bir şekilde okuyup, analizini yapan bir türkanime üyesinin özetini direk kopyalıyorum ayrıca fazlasını isteyenler için linki de bırakıyorum.
    https://disqus.com/…bolum_final/#comment-4256956747

sevgili animeciler. mangasını okumuş biri olarak size neden hiçbir şey anlamadığınızı özetleyeyim ve kaneki, rize, arima, eto,juuzo ve furuta ile ilgili bilmediklerinizi yazayım:
    1- ilk sezondan sonraki tüm sezonlar yani en az 100-150 bölümlük hikaye toplam 50 bölüme sıkıştırılmış.
    2- sizin önünüze 50 tane karakter attılar 12 bölümde, kim kimdir daha anlamadan animeniz bitti.
    şimdi size şok olacağınız ayrıntılar;

---------
    - sondan başlarsam animede anlatılmayan ayrıntılardan biri 6 yıl sonra ghouller için ''sentetik yiyecekler/organlar'' yapılmış olması ve ghoullerin artık insan eti yeme zorunluluklarının kalmamış olmasıdır.
    - bu yüzden 6 yıl sonra ghouller ve insanlar arasındaki savaş bitmiştir.
    - ken kaneki ağır bir psikolojik hastadır. çoklu kişilik bozukluğu var. babasına ne olduğu bilinmiyor ama çocukken annesi tarafından işkence edilmiştir.
    o yediği dayakların birinde ilk kişilik bölünmesini yaşıyor ve aynı anda ''marie antoniette sendromu''na maruz kalıyor.
    - marie antoniette sendromu kısaca ağır bir travma veya strese maruz kaldıktan sonra saçların bir anda beyazlamasıdır (evet türk filmlerindeki gibi). kalıcı değildir. ve bu gerçektir.
    - kaneki bu travmadan sonra kafasında sahte bir geçmiş yaratır, annesinin kendisini çok sevdiği, yakınları için ölene kadar kendini feda ettiğini kurgular ve annesi gibi olmak ister.
    - 2.travmayı jason'da yaşar ve rize kişiliğini jason'un işkencelerinden sonra ortaya çıkarır.
    - animede yok ama arima ile kaneki ikinci sezon sonunda dövüşmüştür.
    - kaneki, arima ile dövüşmeden önce ölmek üzeredir. hide de (kaneki'nin arkdaşı) orada yaralıdır ve o da ölmek üzeredir. hide kanekiden kendisini yemesini, yaşamasını ister. hide'nin yüzünün o hale gelmesinin sebebi kaneki'dir.
    - arima dövüşte kanekiye o kadar çok hasar verir ki kaneki bilincini ve hafızasını kaybeder.
    - arima kaneki'yi yetiştirir, kaneki hep hayal ettiği yeni bir kişilik edinir ve beyaz olan saçları yavaşça yenilenen siyah saça dönüşür.
    - kaneki'nin siyah saçlı halinde ccg'yi kandırmak için rol yapmaktadır.
    - eto bir owl'dur (baykuş'tur). baykuşlar normal ghoullerden çok daha güçlüdür. baykuşlar sadece ghoul ve insan'dan olan nadir çocuklardır. yarı insan yarı ghoul olduklarından insan yemeği de yiyebiliyorlar. fakat baykuşların doğabilmesi için hamile olan insansa (müdürün karısı), insan eti de yemeli; ghoulsa (touka) insan yemeği de yemeli.
    - arima eto'yu yakalayıp öldürmek üzereyken eto ile diyaloğa girerler ve eto'nun fikirlerini doğru bulur. arima ve eto beraber bir plan yaparlar. tek gözlü kral karakterini oluşturur ve yayarlar.
    - arima yarı insan yarı ghouldur. fakat kagunesi yoktur. bu türk ghouller insan üstü güce sahiptirler fakat güçlerini (rc hücrelerini) fazla kullandıkları için çabuk yaşlanırlar ve 20 yaşlarında yaşlılıktan ölürler.
    - arima yaşının sınırında olduğundan saçları beyazlamış ve 1 gözü kör olmuştur. bu yüzden tek gözlü kral lakabını almıştır. bunu da sadece eto bilmektedir.
    - kaneki ve sachi, arima'ya karşı olan son dövüşlerinde aslında arima'nın sağ gözünün kör olduğunu ve tek gözlü kral olduğunu anlarlar. çünkü arima sağ taraftan gelen ataklara karşı zaaf göstermekteydi.
    - eto, kaneki'den tek gözlü kralı (arimayı) öldürmesini isteyip ünvanı kendisine almasını ister ki ghouller için bir yaşama umudu olsun.
    - arima öldükten sonra, furuta neredeyse tüm ghoulleri öldürmüştür, geriye sadece krallığa (goat) bağlı kanekinin etrafındaki ghouller kalmıştır ve tür yok olmak üzeredir.
    - kaneki kral olduğunda insan öldürmeyi, yemeyi yasaklamıştır. bu yüzden açlık ve zorluk çekmekteler.
    - kaneki'nin dragon formuna dönüşmesinin sebebi etraftaki tüm ''orphans'' türü quinx ghoulleri yediği için rc hücreleri aşırı bölünüp kakuja formunun üstüne çıkar ve devasa bir kaguneye dönüşür.
    - kaneki rc hücrelerini aşırı böldüğünden arima gibi yaşlanmıştır. dikkat ederseniz saçları uzamıştır ve animede gösterilmemiş olsa da bedeni ve kolları boynuna kadar sadece et ve kaguneden ibarettir. gözlerinin altı da yaşlılıktan deforme olmuştur.
    - furuta da arima gibi washuu klanının ''bahçe''sinde yetişmiştir. kagunesiz yarı ghoul'dür. kagunesini rize'den alır.
    - çocukken rize'ye aşıktır, sevgilidirler. birazcık karşılıksız. tek hayali rize ile beraber normal bir hayat yaşayıp yaşlanmaktır.
    - rize ''bahçe''nin ideolijilerini öğrenir, beğenmez ve ordan kaçar.
    - sokak kızı olarak yaşar.
    - sachi (keçi sakallı, kaslı, hapisanedeki güçlü ghoul) onu sahiplenir. bir kaç bölgenin şefi olur.
    - rize başına buyruk davranır, aşırı insan öldürür, hatta bu baba dediği sachi'nin yakalanmasına sebep bile olur.
    - sachi, yoshimura (kahveci müdür)'den rize'ye bakmasını ister.
    - rize bu yüzden sürekli yoshi'nin kahve dükkanına gelir ve kaneki ile orda karşılaşır.
    - furuta ise rize'yi unutamaz ve takip eder. washuu klanı rize'nin peşindedir ve öldürecektir. furuta ise rize'nin üstüne o ''kaza'' ile boruları atarak öldürür. böylece washuu'lar rize'nin peşini öldü diye bırakır.
    - rize'nin bir kaç organı kaneki'ye nakledilmiş olsa da rize aşırı güçlü bir ghoul'dür ve kendini iyileştirebilme özelliği sayesinde hayatta kalmıştır.
    - dr kanou, furuta ile takım olarak rize'yi gizler karşılığında deneylerinde kullanmaya devam eder ve yapma owl (quinx) deneyleri yapar.
    - juuzo ise yetimdir, yetim çocuklar ya ccg'ye ya da ghoullere yemek olarak satılır. çocukken ''madam'' denilen bir ghoul tarafından köle/evlat edinilidi.
    - madam bir transeksüeldir. kadın gibi davranır. juuzo'yu da kız gibi giydirir.
    - bildiğimiz horoz dövüşlerindeki gibi juuzo'yu ghoullere ve insanlara karşı bıçakla ölümüne dövüştürür.
    - juuzo'ya sürekli sadistik acılar çektirir (derisine dikiş desenler atmak gibi) ve juuzo bir süre sonra acı hissini kaybeder ve bu kişiliğine yansır.
    - madam'ın juuzo'nun kızı gibi olmasını ister ve arada tek bir engelin olduğunu söyler ve juuzo'nun evet cinsel organlarını çekiçle....evet..
    - juuzo hem sadist hem mazoşist görünümü altında madam'dan ayrıldıktan sonra yetimhanede kalır. kedi/hayvan öldürme şüphesiyle sürekli işkenceci, sadist olarak lekelenir. aslında öyle birşey yapmamıştır. suç onun üstüne kalmıştır.
    - ilk defa dedektif ustası shinohara ile bağ kurmuştur ve onun öldürülmesine üzülmüştür.

bu arada serinin yaratıcısı ve çizeri sui ıshida 7 yıl boyunca bu manga ile her gün ilgilendiği için ağır bir bunalım geçirmiştir.
    neredeyse bir robot gibi her gün seçeneksiz sadece tg çalışmış ve dünyadan soğumuştur.
    bu arada kendi kişiliğini kaneki'de çok yerde yansıtmıştır. (yalnızlık, sevilme isteği, sürekli başarısızlık vs)
    en sevdiği seksi karakter pembe saçlı dedektifimiz (sanırım ismi) hariu.
    manganın sonunu aceleye getirmiş eğer getirmese hastanelik olacağını belirtmiştir.
    mangayı bitirdikten sonra sudan çıkmış balık gibi hissettiğini söylemiş.
    anime için bütün şarkıları kendisi seçmiştir, birçok müzisyenle şahsen görüşüp tg animesi için müzik ayarlamıştır.

--- final spoiler soslu ---
  • bu serinin bir çevirmeni var; tanıyan varsa bir uyarsın yüzünü yıkatsın.

senin kişisel şovunu okumak zorunda mıyız hacı? kendi görüşlerini kendine sakla zırt pırt çıkıyosun animenin arasından.

bıkkınlık geldi.
  • ilk iki bölümünü izlediğim ve beş yıldızını şimdiden verdiğim anime. bana mı öyle geliyor yoksa müzikleri çok mu iyi?

http://www.youtube.com/watch?v=3c-k_3dcfny
  • animesini henüz izlemedim. çünkü böyle seriler genellikle televizyonda yayınlandığı zaman fena sansürlü oluyor o yüzden blueray yani sansürsüz versiyonlarını bekleyip, seriyi toptan izlemen en iyisi.

asıl gelelim kötü habere. serinin yaratıcısı sui ishida bu ay sonu mangasını, 143. bölüm itibari ile sonlandıracağını duyurdu. mangasını gayet severek okuyorum ama böyle animden bitişinin duyrulması gerçekten üzdü beni. umarım güzel bir son ile bitirirler. sen güzel bir dünya kurgula, hikayeyi güzelce genişletebilecekken çat diye bitir. ulan oluyor mu böyle işte anlamıyorum ki manga dünyasını. çok acımasızlar gerçekten. animesiyle zaten popüler olmuş iyice, böyle manganın sonu geldi diye haberi okuyunca insan kalbinden ok yemiş gibi oluyor. eğer biterse de umarım devamı gelir. gelmesse de ağızda çok kötü tat bırakacak eğer güzel bir son ile bitmezse. ama yinede güzel seri. kendisini okutan nadiden serilerden birisi. r.i.p

edit: manganın bitişini duyduğumda aynen şöyle tepki vermiştim:

http://i.imgur.com/ga4okcg.gif
    http://i.imgur.com/xkhh6af.gif
  • --- spoiler ---

sezon finaliyle bir insanın yaşadığı psikolojik baskı ile kişiliğinin 180 derece nasıl değişebildiğini gözler önüne seren anime.

önceki bölümler ghoul olmasına rağmen beslenmek için insan öldürmeyi reddeden hatta bir müfettişe 'katil olmama izin verme' diyerek müfettişten kaçmasını isteyen kaneki son bölümde sadist bir katile dönüştü.
    --- spoiler ---
  • bitişi ile okuyucularını piç gibi bırakmış manga. üstte de denmiş zaten, gerçekten jenerasyonların falan bir sürü hikâyeleri varken; hiçbir şey bitmedi, hikâye daha yeni başlıyor ama siz asla okuyamayacaksınız, öğrenemeyeceksiniz gibi bitirmek nedir lan, o renkli touka sayfaları nedir lan?!
  • animesi ikinci sezon için onay almıştır, ilk başta aralık deniliyordu, ama ocak ayında başlayacağı kesinleşti. mangası * re: toukyou kushu adı ile 16 ekim'de tekrardan başlayacak ve cevaplanmamış 2 önemli soru orada cevap bulacak deniyor.
hesabın var mı? giriş yap