• sabahtan beri boğazımda bir yumru var ve geçmiyor. bugün birçok insanın yuvası yıkıldı. çok yakın arkadaşımın ablasının yıllarca emek verip birikim yapıp aldığı toki binası adıyaman'da yıkıldı. canlarını kurtardılar ama tüm varlıkları gitti. zaten fakir bir aileydiler iyice çöktüler.
    devlete güvenip devletten ev alıyorsun daha 6 yaşındayken depreme dayanamayıp dakikalar içinde yıkılıyor. müteahhite kızan devlete sesleniyorum!
    önce kendi yaptığın işi düzelt sonra çevrene ayar çek!
    devletin yakıtı vatandaşıdır sözünü lütfen haklı çıkarma artık!

güncelleme: benim bu yazımdan sonra birçok kişi toki hakkında pozitif entryler girmiş. kimseyi suçlamak istemiyorum ama bana bizzat toki'yi kötülediğime dair mesajlar aldım. toki ile derdim yok. benim derdim işini düzgün yapmayanlarla.
    şimdi size yukarıda bahsettiğim olayın detaylarını aktarıyorum. bana inanmayan gider konuma bakar!
    arkadaşımın ablasının evi adıyaman merkezdeydi. konumu musalla mahallesi atatürk caddesi 11 katlı toki binalarıydı. bu binalar yıkıldı. hatta bugün bu binalara devlet yetkilileri gelmiş. yıkılanları not almışlar. yıkılmayanların içine girmeyip dışarıdan bakarak not alıp gitmişler. halk bizzat sormuş sonucu merak etmişler. herkese 2-3 gün içinde e-devletten görebilirsiniz demişler.
    beni yalancılıkla suçlayanlara söylüyorum. inanmayan gider bakar görür. şehir zaten kötü haldeymiş. gidip görmek belkide bazı insanların vicdanına dokunur!
  • o çirkinlik abidesi konutlarının bir sebebi var. tünel kalıp sistemi. bu sistemde kolon kiriş yoktur, bir tünel kalıp ile 3 cepheli duvar örülür tüm bina taşıyıcı olur. işte bunun sonucu olarak da kutu kutu odaları olan, çirkin fakat çok sağlam yapılar ortaya çıkar.

tünel kalıp konut için en güvenli sistemdir. pek fazla tasarım odaklı değildir. bir de ses yalıtımı zayıftır fakat 8.0 - 8.5 büyüklüğündeki depremlerde dahi ayakta kalır.

tüm toki konutları statik projeleri ve zemin etüdleri olan konutlardır. genellikle c25 veya c30 diye bilinen yüksek standartlı brüt beton kullanırlar. bu nedenle depremde yıkılmazlar.

ama evet çirkindirler.
  • bünyesinde barındırdığı uzmanlarının bir kısmında vicdanın zerresi, insafın gramı, insanlığın milimi yok.
    ya arkadaş, evinizin tadilatını ama öyle ama böyle yapıyoruz.
    tadilatta kullanılan malzemenin parasını istemiyoruz,
    tadilatta kullanılan işin/emeğin parasını istemiyoruz,
    yol parası istemiyoruz,
    hazır sizin evinizi tamire gelmişken komşunuzun/akrabanızın/tanıdığınızın evini tamir ettiriyorsunuz ona da ses çıkar-a-mıyoruz,
    evinize gelen ustalara/işçilere cüzzamlı gibi bakmanıza, köle gibi davranmanıza da ses çıkar-a-mıyoruz.

lan, sadece evinize gelen çalışan için "bu adam, buranın yabancısı, burada yemeği nereden bulacak, yanında para var mı?" diye düşünüp yemek saatinde bir yemek verin. bu çalışan ustalar/işçiler sizden tereyağlı iskender ya da tas kebabı istemiyor, evde ne yiyorsanız, önceki akşamdan ne kaldıysa ısıtıp getirin, yeterli.

kitapsız herifler! sorsak alayınız dindar geçinirsiniz, dini konularda mangalda kül bırakmazsınız. pintiliğin, cimriliğin kitabını yazıyorsunuz haberiniz yok.
  • daha iyi anlatılamazdı herhalde:
    https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/…00687_n.jpg
  • misyonunu amblemine kazımış kuruluş.
    bir ağaç etrafına 11 bina dikeceğiz diyorlar ve yapıyorlar.
    amblem
  • yaratıcılıkta sınırları zorlayan kuruluş.
  • 450 tl ile başlayan taksitler 59 ayın sonunda 722 tl ye yükseldi.başlangıçta 20 bin peşin vermeme rağmen 59 ayda ortalama 550 tl den 32500 ödemiş olsam 25500 borcum kalması gerekir mantık olarak..ama bankaya gittiğim de 44100 tl olduğunu öğrendim.
    yaptığım hesaba göre 40 bin liraya mal edip 78 bin liraya sattıkları dandik daire 120 ayın sonunda bana yaklaşık 110 bin tl mal olacak..satıyım desen satılmıyor.kiraya versem getirisi normal dairelerden daha düşük.aldığıma çok pişmanım.kesinlikle böyle bir niyetiniz varsa vazgeçin.
  • deprem bölgesindeki konutlarında tek bir camın dahi çatlamadığı toplu konut oluşumu.
  • umarım bundan sonra bu kuruma yapılan ahmakça tenkitler artık bir nebze de olsa son bulur.

toki 20 yılda sanırım 1 milyon civarı konut üretti. bu neden 5 milyon değil diye soracağımıza yok rant, yok şehir estetiği, yok deprem toplanma arazisi diye boş boş konularla, yani deprem gündemiyle alâkası olmayan meselelerle ömür tüketip "toki 1 milyon tane konut yapmış 20 senede, dönen ranta baksana... kim bilir kime peşkeş çektiler ne arazileri..." diye konuşup durduk.

şimdi, gerçek ise çırılçıplak önümüzde duruyor. umarım birileri bir şeyleri anlamıştır.
  • fakir ev sahibi olsun diye yapılan toki'leri zenginlere veriyorlar, zenginler de alıp fakire kiraya veriyor. fakirden aldığı kira ile de taksitini ödüyor.
    ev sahibi oluyor.
hesabın var mı? giriş yap