• adi birlikte anlamina gelen, cok seker bir film. komun halinde yasayan bir grup insani, hem makaraya alan, hem de onlara sempati duyan bir uslupla anlatiyor, oldukca eglenceli sahneleri var. film ev halkindan birinin telefonda franko'nun oldugu haberini alip, bunu sevincle bagirarak etrafa duyurmasiyla ve herkesin sevincle birbirine sarilmasiyla basliyor, o esnada ev halkindan ikisinin veletleri pinochetcilik oynuyor, sirayla birbirlerine -guya- iskence ediyorlar. neyse efendiiim, kahramanlarimiz birarada gul gibi yasayip giderlen, elemanlardan birinin ablasi, kocasiyla ciddi bir kavgaya tutusup, iki kucuk cocugunu da alip eve yerlesiyor. ev halki once bu davetsiz misafirden pek hoslanmiyor, aman burjuva sen de diye ablaya burun kiviriyorlar, ama ufak ufak iki taraf da birbirinden bir sekilde etkileniyor, karsilikli olarak birbirlerinin "huyunu bozuyorlar". eve et girmesi kesinlikle yasakken, ablanin iki cocugu ve evdekilerden birinin veledinin kazan kaldirip, sosis istiyoruz pankartlariyla dolasmaya baslamasi uzerine belli gunlerde et yenmeye basliyor, hatta evdekilerden birini isyan ettirip evden kacirmak pahasina televizyon bile aliniyor. eh, bu arada ablanin da dunya gorusu ufaktan degisiyor tabi, velhasil olaylar gelisiyor...firsatiniz olursa izleyiniz derim.
  • lukas moodysson'da süper sevimli bir film. aksiyon meraklısı değilseniz keyifle izleyebilirsiniz.

--- spoiler ---
    film "herkes futbol oynayabilir" mesajıyla, çok farklı insanların bile ortak yönleri olabileceğini ve hayattan birlikte zevk alınabileceğini vurgalayarak bitiyor sanki.
    --- spoiler ---

ben çok sevdim eet.
  • topluca oynanan futbol maçlarında göran'ın kendi kalesine atılan golden sonra bile neşe içinde havaya zıplaması ve golü atanı tebrik etmesi gibi, günlük yaşantımızda ayrıntı sayıp geçtiğimiz bir çok önemli nokta için göndermelerle örülmüş ve abba'yla insana bir gülümseme armağan edebilecek kadar güzel isveç filmi.
  • kuzeyin karanlik ve buzlu sokaklarindan bu kez gulec bir gunes isigi gelmis. seyredildikten sonra "birlikte ve baska" kitabi (bkz: ahmet soysal) da okunasi film.

--- spoiler ---
    final sahnesindeki futbol oyunu uzerinde ozellikle durulmali. hayatinda topa vurmamis bir ihtiyari zorla oyunlarina alip, keyfini keyiflerine kattiklari sahne hani. oyun ozudur hayatin. ve seyirci kalinamaz hayata. oyun sirasinda kimsenin skoru saydigini sanmiyorum. ortada hakem falan da goremedim. baska turlu bir macti bu, baska... (benzer bir tur futbol, bir zamanlar odtu 'de de oynanmisti yanlis animsamiyorsam)
    --- spoiler ---
  • ...tek başıma domuz pirzolası yiyeceğime, birlikte lapa yemeyi yeğlerim... filmin yalnızlıktan bilgeleşmiş ihtiyarı böyle itiraf etmiştir çaresizliğini...
  • farklılıklarıyla birlikte ortak huzursuzluklarına karşı mücadele edemeyen insanların filmidir. film sonunda herkes birbirine benzemeye başlar, direnenler elenir, sırf birbirlerine benzemek adına yanlış olduğunu düşündükleri şeyleri bile yapmaya başlarlar. mücadele sadece kim kime daha çok benzeyecek şeklinde verilir. kahramanlarımız farklılıklarla birlikte varolmayı öğrenemeyen kişilerdir. (hayat) komünümüz içine girecek insaları iyi seçmemiz gerektiğini suratımıza vuran, bir yandan eğlendirirken bir yandan da umutsuzluğa sürükleyen, yine de farklı bir hayat tarzı olabileceğini gösteren güzel bir film.
  • hayatımda izlediğim en eğlenceli, en güzel filmler arasında ilk üçtedir.
    diyaloglarına, aylarca derin derin gulmustuk.
    13 yil sonra hala düşünüyorsam demek...
  • aslinda filmdeki tiplemeler sosyalistlikten ziyade hippi yonleriyle one cikiyorlar. homofobik olmama ragmen begendim ben filmi. her ne kadar godo$luk, orospuluk, ibnelik, lezbiyenlik girla da olsa, akli ba$indaki tiplemeler cocuklardan ibaret de olsa "birakin herkes nasil mutlu oluyorsa oyle ya$asin" du$uncesi guzel aktarilmi$. ama bana fazla mesela bu kadari. ben o kadar ufku geni$ biri degilim. belki yanli$ tabi boyle olmak da inceden bi ta$ralilik var tabi icimizde. lise arkada$larimin yarisinin tesbih cektigi bi yerde buyudum neticede. kendimi hande yener kadar geli$tiremedim bu hayatta*.
    mesela benim kiz arkada$im, morali bozuk olan arkada$imla yatip onun moralini duzeltmek icin benden izin istese, arkada$im da onunla yatsa
    once kiza siktir cekerim, sonra arkada$imi vururum, sonra karagumruk'u yakarim. sonra da gider pa$$a pa$a yatarim. niye cunku o kadar geni$ bi insan degilim. sig bi insanim.
    ama bunlarin tamaminin yani sira bence gayet guzel film. gerek muzigi gerekse ruh hali ile finali de oldukca guzel.

boyle bir filmden $oyle bir yorum nasil cikar diye merak edilebilir ama bence filmin vermek istedigi mesaj ; futbol asla sadece futbol degildir. boyle de yuzeyselim ama inanin cok mutluyum.
  • izledikçe birlikteliklerine dahil olma isteği duyulası soğuk topraklardan gelen ılık,sıcak isveç filmi.
  • film ortak yaşamaya karar veren benzer fikirde insanları anlatan bir film gibi görünebilir özellikle aradaki farkı anlamadan karşısındakini komünist, anarşist diye yaftalayanlar tarafından. halbuki, birbirinden çok farklı karakterde ve fikirde insanın bir arada yaşama çabasını anlatmakta. hoş.
    (bkz: birarada yaşamı savunalım)
hesabın var mı? giriş yap