• muhtemelen dünyanın en iyi muzik aletleri satan şirketi

şu über olaya dikkatinizi çekmek istiyorum: https://www.thomann.de/…tro_harmonix_soul_food.html

adamlar gitar pedallarını online olarak denemenizi sağlayan bir arayüz yapmışlar. bu emülasyon değil, efekt pedalı gerçekten bir arayüze bağlı, üzerindeki potanslar dijital olarak döndürülecek şekilde kurulu, siz ayarları istediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz.

isterseniz kendi kaydettiğiniz dosyayı yükleyebilirsiniz isterseniz canlı calabilirsiniz (200 milisaniyelik bir gecikme var)

onlarca değişik pedal :https://www.thomann.de/…tl/stompenberg_devices.html
  • geçen sene istanbul'a, bu siteden gitar sipariş ettim, kapıya kadar geldi.
    kapıya getiren ptt görevlisi çıkan gümrük vergisini (%20) kapıda nakit olarak tahsil ederek paketi teslim etti. standart shipping (30 euro civarıydı) gelmesi 3 hafta falan sürdü.

hatta paketi ben teslim almadım, ofisteki muhaberattaki arkadaşlar aldılar benim için.

"oha 20% gümrük mü ödeyecez" diye soracaksınız ama bir ürünü türkiye'ye yollattığınızda almanya (ya da ab ülkeleri) için geçerli olan 18%lik kdv'yi düşüyorlar.

özetle (ürün fiyatı + kargo) x 1.20 gibi bir maliyetle istediğiniz ürünü alabiliyorsunuz.

diğer taraftan, türkiye'deki satıcılardan ürünü kontrol etmenizi tavsiye ederim. bugüne kadar burada satılan ürünleri yurtdışından getirmekle uğraşmayacak fiyatlara bulabildim. max 5% oynamıştır yani.

burada distribütörü olmayan, yeni, distribütörün getirmediği şeyler için kullanılabilir.

hatta bir tüyo daha vereyim - avrupada x bir yere gideceksiniz, oteli arayıp "paket yollatsam kabul eder misiniz" diye teyit ettikten sonra otele gönderi de yapıyorlar. bir seferinde 3-4 parça bir şeyi italya'da otele göndertmiştim, tüm cihazları tek bir kocaman kutuya koymuşlar ufak bi buzdolabı gibi bi paketi otel almıştı benim için.

son olarak, vizeniz varsa, köln'e git gel ucuza bilet yakalayıp istanbul strasse'de bulunan 5 katlı musicstore da değerlendirilebilir, orada magazadan alırken "tax free form istiyorum" dediğiniz zaman size güzel bir form doldurup veriyorlar, havalimanında gümrük ofisinden onaylatıp global blue benzeri komisyoncularda verginin yarısını anında cash olarak geri alabiliyorsunuz. uçakla taşınabilecek şeyler için böylesi daha ucuza gelebiliyor.

(bkz: musicstore.de)

bu işin en ucuz , en fazla ticareti dönen yeri de amerika. hatta avrupada japonyada üretilen müzik aletlerinin, üretildikleri ülkedeki fiyatlarından daha ucuza satıldığını çok gördüm. özetle zaten gideceğiniz bir durum varsa, alacağınız bir alet varsa, bekleyin amerika'dan alın.

ama yine türkiye'deki satıcıları kontrol ederek alın - amerika'dan aldığım gold top gibson lespaul gitarı kavga dövüş kabine alıp geldikten sonra tünelde o zamanın parasıyla 200 tl daha ucuza görmüştüm. muhtemelen gitsem pazarlıkla indirim ya da hediye bişeyler vs alırdım yanında. (bkz: bu da böyle bi anımdır)
  • amerikan strat'lerin bünyesinde sadece 900 euro civarında satıldığı muazzam müzik mağazası (burda ortalama beş bin tl civarında).

euro ile kazandığınızı düşündüğünüzde, avrupalıların inanılmaz derecede bir alım gücüne sahip olduğunu bir başka açıdan yüzümüze vuran site aynı zamanda.

1-2 aya strat sipariş ettiğimde bu yazı kendini otomatik olarak güncelleyecektir.

ek: edemedim, etmedim. gibson'ımla devam etme kararı aldık
  • yakın zamanda gitar siparişi verdiğim ve ürünü kusursuz şekilde teslim aldığım über firma.

yukarıda arkadaşların belirttiği gibi aldığınız ürünün fiyatı (nakliye ve diğer giderler dahil) 150 euro' yu geçtiği an ithalat beyannamesi düzenlemek artık zorunlu. gümrük memurunun inisiyatifinde olan bir konu değil. mayıs ayında kanun ne yazık ki değişti.

gelelim gitar için katlanılan maliyetlere. birinci husus, sizi ilk olarak gümrük müşavirlerine yönlendiriyorlar. haksız değiller çünkü prosedür gerçekten çok fazla. bu konulara yabancı birinin işi kendi kendine halletmesi neredeyse imkansız. gümrük müşaviri ile çalışacaksanız vekaletname+müşavirlik ücretini gözden çıkarmanız gerekiyor. bu rakam minimum 1.500 lira tutacaktır.

bu yolu izlemeyecek olanlar için tabi ki kendi beyannamelerini kendileri yapma hakkı kanunen var. size geçici şifre veriyorlar. o şifre ile beyannamenizi düzenlemeniz mümkün. lakin bu noktada ne yazık ki şifreni gir, beyannameni yap geç diye bir kolaylık yok. beyannameyi düzenlemeniz için yazılıma ihtiyacınız var. onaylamak için aldığınız geçici şifre yeterli değil. çünkü değişen bir kanun daha var. tek seferlik bireysel ithalat yapmış olsanız bile yükümlü kayıt ve takip sistemi (ykts)' ne bilgilerinizi girmeniz gerekiyor. bunun için de e-imza gerekiyor. eğer sahip değilseniz ve yine alıp kendiniz halletmek istiyorsanız 1.000 liranıza güle güle diyebilirsiniz. mesleğim gereği hem e-imza sahibi olduğum hem de beyanname düzenlemekten anladığım için bu süreci aşabildim. bu sürece yabancı olanlar kesinlikle gümrük müşaviri ile anlaşmalı.

gelelim işin vergi boyutuna. bu aşamaya kadar geldikten sonra iş, beyannamenin ptt gümrük müşaviri tarafından kapatılması ve sizin vergiyi ödeyip ürününüzü teslim almanıza kalıyor. kolay anlaşılsın diye yuvarlak rakam ele alacağım ;

gitarın satış fiyatı + nakliye : 10.000 lira varsayalım. bu durumda üzerine binecek vergiler aşağıdaki gibi olacaktır (herhangi bir sürprizle karşılaşmayacaksanız, alınacak vergi oranları net)

- % 3,7 gümrük vergisi : 370 tl
    - % 10 gitarın gümrük tarifesine göre ek vergi : 1.000 tl

ara toplam : 11.370 tl

- %18 kdv : 2.046,60 tl (kdv ne yazık ki diğer vergiler üzerine bindikten sonra hesaplanacak)
    - damga vergisi (% 09,8) : 176,70 tl

genel toplam : 13.593,30 tl (ürün fiyatına sonuç olarak %35 gibi ek maliyet bindi)

ben beyanname düzenleme işlerini kendim hallettiğim için sadece vergi maliyeti ile ürünümü aldım ve gayet de hesaplıya geldi. özetle süreci tek başına halledemeyecekler iki kere düşünsün.
  • 150 € üstünde alışveriş yapmayı aklınıza dahi getirmeyin. ürünün gümrükten dönmesi ve para iadesi ortalama 3 ay sürüyor.

edit: tabi bunun thomann ile alakası yok. bu limiti koyan zihniyeti seveyim
  • az önce ilk defa thomanndan alışverişimi yaptım. uzun süredir elektro gitar çalıyorum bir de akustik gitar alayım diye sitelerde dolanırken thomanna girdim cort ad810 modelini gördüm. kargo parası vermişken yanına da bir kaç şey alıyım diye uzun süredir ihtiyacım olan ıvır zıvır şeyler ekliyordum ki gözüme ordan harley benton pb-20 bass gitar ilişti sonra neden bass gitarım da olmasın diye düşünüp akustik, bass ve 4 tane harley benton'ın en ucuz gitar tellerinden 4 tane aldım 147 € tuttu. gitarlar b-stock iade ürünler oluyormuş biraz riske girdim ama en kötü iade ederim. hesaplamama göre vergiler ve kargo dahil 6400 tl filan ödüyorum. türkiyeden sadece bass gitar almaya kalksam en ucuzu zaten 6 bin tl. ürünler gelince tekrar edit yaparım.

edit: ürünler iki hafta sonra sorunsuz bir şekilde geldi.
  • paketleme konusunda çok başarılı firma. siparişim olan gitarı öyle güzel paketlemişler ki çatıdan atsan muhtemelen bir şey olmaz. kargo konusunda da çok hızlılar. 3 günde türkiye'ye ulaştırdıkları gitarı ptt kargo 8 günde teslim edebildi. iki arkadaşım b-stock ürün aldılar ve çok memnun kaldılar. siparişleriniz 150 euroyu geçmiyorsa sadece %18 vergi ödüyorsunuz ve bunu da teslimata gelen ptt görevlisi alıyor. kargo ücreti sabit olarak 30 euro. siparişiniz 150 euroyu bulmuyorsa gitar kullananlar mutlaka tel de eklesinler çünkü buraya göre oldukça ucuza geliyor.

faydalı olması açısından link bırakıyorum ;

https://ticaret.gov.tr/…%20tan%c4%b1nmaktad%c4%b1r.
  • karışmaması için ayrı bir entry olarak yazayım. 420 liralık ürün için 90 lira gümrük vergisi çıkarttılar, normalde %18 olması, yani 75 lira civarı olması gerekiyordu. 90 lirayı nasıl bulduklarını açıkçası anlayamadım. vat eklenince sadece 90 lira çıkıyor. vat ile birlikte mi hesapladılar, ne yaptılar bilmiyorum. allahtan kargo ücretini dahil edip hesaplamamışlar. bu yönden sevindirici.

ürünü ise ayın 29'unda sipariş verdim, ayın 30'unda almanya'dan kargoya verildi. ayın 7'sinde de, yani kabaca 7 gün sonra da istanbul'a ulaştı. ayın 8'inde de, yani bugün vergileri hesaplanıp ptt'ye teslim edilmiş. bundan sonraki süreçte muhtemelen normal bir kargo sürecindeki gibi gelir. ürün teslim edilince kaç gün sonra geldiğini belirtirim. tahminen en fazla 5 gün içinde elime ulaşır gibi duruyor şu aşamada.

bu arada gümrük vergisi + posta pulu + gümrüğe sunma ücretiyle 98 lira gibi bir şeye denk geliyor. yani düz hesap 100 lira. kabaca ben 420 liralık bir ürüne 100 lira vergi ödemiş oldum.

edit: bugün itibariyle elime ulaştı. türkiye'ye geldiğinde istanbul'a geliyor, orada vergilendirildikten sonra bulunduğunuz ile göre dağıtıma çıkıyor. yani türkiye'ye geldikten 6 gün sonra elime ulaştı. toplamda sipariş verdiğim günle birlikte 15 gün sürmüş oldu.

biraz da nasıl geldiğinden bahsedeyim, zira karton kutunun dili olsaydı başına gelenleri uzun uzun anlatırdı garibim. bir zamanlar dört köşeli olan kutu eciş bücüş şekilde geldi ama kartonun içinde yine kartonlardan oluşan, içinde hava boşlukları bulunan bir malzeme kaplıydı. yani ürünün sallanma ihtimali bile yoktu. o derece iyi kaplamışlar. buna ek olarak ürünün kendi kutusu vardı ve buna hiçbir zeval gelmemişti. bu koruyucular sayesinde sapasağlam duruyordu. ayrıca benim aldığım ürünün, yani mikrofonun zaten kendi kutusu (hard case) da bulunuyordu. ama kendi kutusu olmasaydı da sağlam bir şekilde gelirmiş. zaten çok kırılma ihtimali yüksek ürünleri ona göre paketliyorlardır. dünyanın neredeyse her yerine ürün yollayan bir firma.

hatta kutunun içinin nasıl olduğunu göstereyim, demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır: görsel

görüldüğü gibi iç kutunun olduğu bölümün altı ve kenarı bu malzemeyle kaplı. tabi her yerini kaplamamışlar ama zaten kendi kutusu da bulunduğu için bu şekilde yapmışlardır. bu karton malzeme de sert ve kalın bir yapıda. ürünü de test ettim, hiçbir sıkıntısı yoktu.

ben biraz da deneme amaçlı böyle bir sipariş verdim açıkçası. ürün gelir mi, sağlam mı gelir, gümrüğe mi takılır hiç fikrim yoktu. yine konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için bir fikir verecektir.
  • thomann'dan ilk sipariş maceramı kazasız, belasız, gerilimsiz atlattım.
    17 mayısta verdiğim sipariş 8 haziran sabahı elime ulaştı. ben 1 ay sürer diye hazırlamıştım kendimi ama kargo türkiye sınırlarına girdikten sonra ptt tarafından bütün işlemler beklenmedik bir şekilde 1 günde çabucak halledildi ve ertesi sabah teslim edildi.

sipariş - teslimat sürecini özetle anlatayım.

17 mayıs sabahı siparişi girdikten yaklaşık 1 saat sonra thomann peş peşe 2 mail attı. birinde tc kimlik numaramı istediler, diğerinde ise ödeme bilgilerini gönderdiler.

ödemeyi swift döviz transferi yoluyla gerçekleştirdim. ödeme thomann hesabına ancak 21 mayısta geçebildi. normalde 2 gün sürüyormuş ama sanıyorum arada 19 mayıs resmi tatil denk geldiği için 1 gün gecikti. 120 tl masraf aldılar. sonraki siparişimde western union deneyeceğim, bakalım o ne kadar sürede gönderecek parayı...

thomann aynı gün paketi dhl kargoya teslim etti.

paketin ipz frankfurt posta merkezine kadarki hareketleri şu şekilde:
    görsel

3. günün şafağında dhl kargoya mail attım.

ben: "benim paket 22. mayısta size ulaştı. yorumlarda hakkınızda hiç hoş şeyler söylenmiyor, endişelenmeli miyim?"
    dhl: merak etme, biz bu işe yıllarımızı verdik. 5-15 gün içinde bekleyebilirsin paketi.

türkiye'ye girdikten sonraki hareket de şu şekilde:
    görsel

ptt'ye teslimatta elden ödediğim gümrük vergisi:
    görsel

kargo, havale ücretleri ve vergilere rağmen 4000tl daha uygun fiyata almış oldum.
  • bir gitaristin sitesinin forumunda, bir üyenin, adamın imzalı gitar modelleri arasında ne gibi bir fark olduğunu ve kendi çin malı gitarı yerine bunlardan hangisini, nasıl polonyaya getirtebileceği hakkındaki kısa bir iki post arasında denk geldiğim site. sağ olsun ekşide bu sitede ss geçilmemiş ki gene bilgilendik. ben alışveriş yapmayacağım belki tr ile fiyat farkına falan bakarım. benim asıl merak ettiğim mesela ben burdan harbi bir gitar alacak olsam, sapasağlam gelebilir mi. bu kargo meselesi hassas ekipmanlarda nasıl işliyor. deneyimli olanlar beni bir aydınlatır mı?
hesabın var mı? giriş yap