• cehennemle korkutulamayacak insan. yanan vücudunun acılarını yok sayan bir bilinç seviyesi, bu bilinci cennetle ödüllendiremez, cehennemle cezalandıramazsınız.
  • bir insanin inanci adina yapabilecegi en buyuk fedakarligi yapmis, bunu celik gibi bir irade ile birlestirmis ve sonunda da bir diktatorlugun yikilmasini saglamis.

hikaye su sekilde. kambocya elciliginin onunde bir gosteri yapilacagi ilgililere soylenir. yapilan zulmu protesto etmek icin 100 kadar kesis gelir. baska bir kesisin daha istemesine ragmen thich quang duc daha kidemli oldugu icin ben yapicam sen otur der. yavasca lotus pozisyonuna coker. son olarak, gozlerimi kapatip budha nin benligine dogru ilerlemeden once, vietnam baskanindan (ismi lazim degil) halkima adalet ve merhamet dilerim. bu ugurda butun sangha nin budhist lerinin dayanisma icinde budizmi korumak icin fedakarlik yapmalarini diliyorum der. ardindan da benzin dokulur ve thich quang duc hicbir aci belirtisi gostermeden herkesin gozu onunde yanar.

beni buyuleyen kismi ise bu kesisin, nasil insanustu bir dayaniklilik gosterebildigidir. sabahtan beri bunu dusunuyorum. bir insan nasil olur da fiziksel algilarin dunyasindan siyrilip aciyi hissetmez. olume giderken de kendisi icin hic endiselenmeyip sadece diger aci ceken insanlar icin uzuldugunu dusunuyorum. sanki dunyaya sunu soyluyor adam. bakin bizim boyle guclerimiz var, sizden de farkli bir algi duzeyinizdeyiz. neden bir seyler ogrenmeye calismiyorsunuz da bizi yok etmeye calisiyorsunuz?

acaba yaptigi fedakarligin ise yarayacagini bilerek mi gitti o meydana yoksa sadece bir seyleri degistirmesini umdu mu?
  • aslında bu rahibin yaktığı kendi değil etraftaki her türlü yasağa, ızdıraba, haksızlığa uğrayıp ses çıkaramayan bizleriz. en sessiz şekilde ama koca koca alevleri gözümüze soka soka gösteriyor adam önemli olan boş boş konuşman değil ne olursa olsun harekete geçmen.
  • tek bir hareketiyle, koyu bir katolik olan, diktator tavirli ngo dinh diem in sarsilmaz sandigi statusunu temelinden oynatan budisttir. budha nin dogum gununde budha bayraklarinin asilmasini yasaklayan rejime karsi kendini yakan duc, bir insan mesalesi seklinde cayir cayir yanarken, diem in baldizi pek ince bir mizah yaptigini dusunerek yanmakta olan insana bakip gulerek barbeku demistir. ( hos gerci mutlak ve korkunc bir sonla tarihe gecmistir diem diktasi)
  • kendisinin varlığından ikisinin de ödül almış fotoğrafları olduğundan salvador allende hakkında araştırma yaparken haberdar oldum. yaptığı şeye büyük saygı duymakla beraber bunu yapmasına nasıl izin verildiğini anlayamıyorum. videoyu izleyenler görecektir; askerler resmen adam işini(kendini yakmak) rahat rahat yapsın diye çevredekileri engelliyor. her yönüyle şaşırtıcı bir olay ve baş rolde budist rahip duc.
  • tarihte ilk defa üzerine benzin döküp yakan budist rahip kişi.
  • "non-resistance means that the battle of souls is won."
    ölüme direnmeyen bir adam, "sen yanmasan, ben yanmasam" diyor, inandığı yol uğruna kendinden geçiyor.
    alevlerin kalbini yakamadığı bu adam ne zaman aklıma gelse kalbimi yakıp gözlerimi dolduruyor.
    oysa kalp "bir etten organ sadece".
  • rivayet o'dur ki; kendini ateşe verdikten sonra son nefesine kadar kıpırdamadan durmuştur.
  • vietnamdaki rejimi protesto etmek için 1963 yılında kendini yakan budist keşiş.
  • vietman hükümetinin din adamlarına yaptığı baskı ve eziyetleri protesto etmek için kendini yakan budist rahip. ölürken ne hareket etmiş, ne de bir ses çıkarmıştır.

son anları için http://www.youtube.com/watch?v=d-mbhe5wac8
hesabın var mı? giriş yap