• hikaye anlatmak kolay iş değil. daha doğrusu, hikayeyi kafalarda soru işareti yaratacak, sorgulatacak, hislere dokunacak şekilde anlatmak kolay iş değil. ama ismiyle müsemma oyun firması telltale games, bu işi kafaya koymuş. sadece yaptırdığı seçimlerle bile ahlaki değerleri sorgulatabilen bir hikaye oluşturmuş. "katil kim?" kovalamacasından öteye geçip, "boşver şimdi katili, ben sana bir olay örgüsünden bahsediyorum, sen bu olayın içinde olsaydın ne yapardın?" derinliğine inebilmiş. kırmızı başlıklı kız'ı kurtarmaya gelen avcı gerçekten yardıma mı gelmişti, yoksa onun da amacı zavallı büyükanne'ye kötülük yapmak, onun değerli eşyalarını çalmak mıydı? belki de. bu ihtimali ele alan bir oyun işte bu. hayatta, hatta masallarda dahi, siyahla beyazın o kadar net ayrışmadığını bir kez daha hatırlatıyor. karakterlerin derinliği, dövüşlerde insanı gerçekten moda sokabilmesi, yaptığınız seçimlerin hakikaten oyunun seyrini etkilemesi de cabası. oyunların sanat eseri olarak kabul edilmesi gerekliliğinin bir diğer örneği.

--- spoiler ---

"you are not as bad as everyone says you are."

--- spoiler ---
  • kısa olmasına rağmen çok beğendiğim oyun oldu. uzun zamandır oyun piyasasında olmayan beni eğlendiren bir çalışmaydı. grafiği basıp konusu olmayan, kurgusu olmayan oyunları görmekten bıkmış vaziyette yıllardır adam gibi oyun oynamıyordum. harika bir ilaç olmadı belki ama yeterli hissi verdi.

--- spoiler ---

oyunda cemaat-akp savaşı başlamadan önceki oluşum var lan resmen. crooked man ve onun tayfası resmen garibanı gurabaya kullanıp, biz sizin yanınızdayız, asıl mağdur biziz, eski fabletown'da neler oluyordu, şimdi bak asıl mağdur biziz edebiyatı yapıyorlar.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

aman tanrım didim!

--- spoiler ---

birçok diziden daha eğlenceli, kaliteli oyun. izleyin, oynayın; 5 sezon!

--- edit spoiler'ı ---

5. sezonu da şimdi bitirdim. yalan yok; her seçim yapmam gerektiği noktada, pamuk'a çakmaya yönelik seçimler yaptım. ama guess what?
    oyun bitti, biz pamuk'a çakamadık arkadaş!
    yeri geldi pamuk'u destekledim; yeri geldi halka karşı korudum; yeri geldi saçma sapan kararlarına sırf yumuşasın diye uydum; yeri geldi, piç adam olmak adına tripler attım, çıkışlar yaptım. sırf sen ver diye kötü adamın kafasını koparmadım fabrikada, getirdim önüne attım yargıla diye. ı-ıh. vermedi arkadaş. zaten aklım hala faith'te...
    bi de son karelerde o keltoşbeard, pamuk'un ofise daldı kapıyı kapadı ya johnny sins edalarıyla... kıl oldum.
    hayalkırıklığımı tarif edemem sözlük... peh peh...

içinde seks olmaması dışında kurgu, grafik, seslendirme, basit dövüş teknikleri gibi yönlerden çok ama çok beğendim ben bu oyunu. iyi ki şans eseri bulmuşum.
    ısrarla tavsiye ederim.
    --- edit spoiler'ı ---
  • --- spoiler ---

oyunun en sonunda big bad wolf'luğum tuttu ve crooked man'in kafayı ikiye ayırdım. sikerler ulan kirli politikanızı. her ne kadar fabletown artık bigby'den korksa da yapacak bir şey yok. olması gereken bu.

--- spoiler ---
  • fazla abartıldığını düşünmeme rağmen (overrated) oynamaya başladım.

yahu cidden çok güzel oyunmuş. karakterleri, müzikleri, grafikleri, aksiyon sahneleri, diyaloglar, senaryo, son... her şeyiyle harika bir oyun olmuş. kısa olmasına üzüldüm bir tek, 6-7 saatte bitiyor çünkü. keşke devamı gelse de oynasak, ancak böyle bir finalden sonra devamının gelmemesi daha iyi olur.

oyun boyunca snow'a yazdım bi de wolf'la. birleşsinler n'olur.
  • şu an yükleme aşamasındayım ve heyecandan çıldırmış durumdayım. yine umutluyum telltale games ekibinden. oynayan bazı arkadaşlarım the walking dead the game'den daha iyi diyor ama bakacağız.

-oynadıktan sonra gelen edit-

kesinlikle harika bir hikayesi var. sonunda ağzım açık kaldı. bu tip oyunlara değer gösterin.
  • telltale nin hikaye kurgusu ve atmosferi muhteşem yaptığını söylebiliriz. lakin ben artık bu episode olaylarından çok sıkıldım, para kazanmak istiyorlar tamam fakat 1-2 saatte biten bir episode tan sonra insan isyan ediyor. ve yine ve yine verilen kararların aslında hiçbir şeyi değiştirmemesi mevzusu gerçekten can sıkıyor. walking dead the game den beri üstüne koydukları tek bir şey yok diyebilirim (aksiyon sahnelerinde o tuşa bas bu tuşa bas olayı dışında, ki hiçte bir yenilik sayılmaz bence).

lakin atmosfer ve hikaye, tekrar ediyorum, çok güzel. ah biraz daha hikayede kimliğimizi koyma şansı olsaydı keşke, korkuluk gibiyiz.
  • ilk bölümü faith'i kendimden geçerek iki buçuk saatte bitirdiğim oyun serisi. en az telltale games'in bir önceki serisi the walking dead the game kadar güzel olmuş. 'heavy rain' tarzı, hikayeyi kararlarınızın şekillendirdiği oyunları sevenler kaçırmamalı.
  • bir dizisi çıksa on numero olurdu dedirten oyun. gerçi oyunun kendisi dizi gibi ama olsun, şöyle uzun soluklu bir dizisi olsa fena mı olurdu be..
  • sezon finalini az evvel bitirdiğim.

--- spoiler ---

aksiyon yüklü bir bölümdü ve aksiyona doyurdu. zaten anlatıma, hikayenin güzelliğine diyecek sözüm yok ...
    bloody mary'li kapışma sahnesini gece oynamanızı tavsiye ederim. ortam karanlık olunca daha bir sarıyor.
    çarpık adamın beni tutukla tercihini ilk anda reddedip, sonra kabul ettim, daha sonra kafasını kopardım. son ana kadar kuyuya atmayı düşünüyordum ama kurt gibi empati yapıp, adaletin ancak böyle tecelli edeceğine karar verdim.

nerissa'yla geçen muhabbette biraz kafa karıştırıcı.
    şimdi olayın merkezinde 3 kız var.
    nerissa, parasını verdiğim kız, lilynin kardeşi.
    benim anladığım şu; nerissa nerissa değil. şu oduncuyla kavga edip parasını benim verdiğim( yada sizin vermediğiniz ) kız. kendine büyü yapıp nerissa gibi dolanıyor ortalarda.

sebebi de muhabbette yatıyor aslında; bunlar bir şekilde kurtulmak istiyorlar fakat biri yan çiziyor, olayları georgia'ya anlatıyor ( ya da o anlıyor ) sonra georgia bunu çarpık adam'a söylüyor. bu sırada benim parasını verdiğim ( yada vermediğiniz asdasda ) kız öldürüleceğini anlayıp büyüyle kendini nerissa şekline sokuyor tabii diğeri de parasını verdiğim kız gibi görünüyor. georgia onu öldürüyor. yada böyle bişey. çok karışık olmadı dimi lan.

neyse emin olduğum şey; çarpık adamın ölüm emrini verdiği. onun kızlara yapmayacağını yapıp dost meclisine çıkardım, suçlu bulundu. kafa keserek öldürülen kızlara karşı ben de kafasını kestim.
    adalet !

not: doğru anlamış mıyım amına koyim kafak allak bullak oldu, yardım etmek, konuşmak isteyen varsa yesillendirsin...
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap