• başlık yeşillendi ya, benim de dün akşam eve yürürken aklıma gelmişti. şimdi ben müthiş bir şey sallayacağım. bakın, peşin peşin söylüyorum, herhangi bir izlenimim yok, herhangi bir kaynağım da. hala da kaynak vs. diye ısrar ederseniz oturma organımı işaret ederim. o yüzden "ne diyor lan bu" diyebilirsiniz, kaale almayabilirsiniz, gayet de haklı olursunuz.

lakin bir dinleyin bu kardeşinizi, içime doğdu, hissettim.

şişko kindar...

her şey dizinin* 5. sezonu ile başladı. bu sezon dizi kronolojisinde çok önemli, çünkü o ikiz dingillerin* şişkonun yolundan saptığı, a song of ice and fire serisinin 4. kitabının* bir çok bölümünün (özellikle dorne ve iron islands bölümlerinin) çöpe atıldığı bir sezondu. itirazlarını dile getiren şişkoyu dingiller bu noktadan sonra yavaş yavaş projeden çıkarttılar. her sezon bir kez verdikleri bölüm yazarlığını koltuğunu bu sezon vermediler, hiçbir b.ku da kendisine danışmadılar. bu sıkıntısını takribi yıllarda birçok platformda anlatmışlığı da var. şişko resmen kendisinin ürettiği ustalık eserinden dışlanıyordu.

şişko kırgın...

sezon ilginç bir şekilde başarılı oldu. öylesine ki, şişkonun yaşadığı tüm bu olaylar ödüllendirilmeye başlandı. dizi 67. emmy ödüllerinde 24 dalda aday oldu, en iyi drama dahil 12 dalda ödül alarak rekor kırdı.

şişko şaşkın...

üstüne bir de dingillerin "outstanding writing for a drama series" dalında ödülü kapması bardağı taşıran son damlaydı. "en iyi yazar sen değilsin martiiiin, bak elimizdekine hele*" diyerek şişkoyu kızdırdılar.

şişko kızgın...

dedim ya, "ustalık eseri" diye. şişkonun ampuller birden yandı, "bu iki gerzek benim eserime çöktüler, kitabı da seriyi de ben yarattım, ekmeğini bunlar yiyorlar. o halde kalan kitapları nah bunlara veririm, spoiler vs. de yok, s.k gibi kalsınlar" dedi. aslında 2011'den beri yazımını yürüttüğü kitabını bu salaklardan gizledi. şişkonun verdiği konular ve çıkmış kitaplar bitti, dizi de 6. sezonda tökezlemeye başladı. şişkonun hodor ve jon snow spoilerları ile biraz ayakta durmayı başardı ama 7. sezon itibarı ile roket gibi yere çakıldı. şişko olmadan ikiz dingillerin ne kadar boş oldukları ortaya çıktı. lost'tan sonraki en rezil dizi finallerinden biri yapıldı. öyle ki herkes son 3 sezonu unutmaya, hiç yaşanmamış yapmaya hazırdı. dingiller linç edildi, star wars dahil tüm projelerinden atıldılar. artık gözler şişkoya çevrilmişti. hikayenin finali bizzat yaratıcısı tarafından yapılacaktı, tıpkı olması gerektiği gibi. şişkonun da istediği gibi.

şişko mutlu...

aynı zamanda da temkinli. halihazırda senarist, yapımcılar ve hbo ile yapılan yüklücene meblağlı anlaşmalar var. dizi başlarken hikayenin şişko tarafından bitirileceği umuluyordu. onun yerine asıl oyunu şişko oynamıştı. hbo burnunun ucundaki littlefinger'dan habersizdi. bu oyun asla ortaya çıkmamalıydı.

şişko beklemeli, vakit geçirmeli. attığı kazık anlaşılmamalı. house of the dragon ile yapımcı ve hbo tarafı yatıştırılmış gözüküyor. hbo'nun seri evreni ile ilgili başka planları da var. e 2024 itibarı ile game of thrones'un finalinin üzerinden tam 5 yıl geçmiş oluyor. sanki artık bazı şeylerin ortaya çıkmasının zamanı geldi.

işte ben diyorum ki the winds of winter şişkonun* yazıp bitirdiği kitaptır. hem de yeni falan değil ha, çok öncesinden bitirdi kitabı şişko.

dahası şu anda ne yapıyor biliyor musunuz? a dream of spring'i yazıyor. 2-3 sene içerisinde bunu da çıkarıp spot ışıkların altında bir yıldız olarak veda edecek bize şişko. perdeler kapanırken de hepimiz tüm bu "oyunu" unutup kendisini ayakta alkışlayacağız.

dediğim gibi, bu da benim komplo teorim olsun. öyle fav'a falan atmayabilirsiniz, sadece paylaşmak istedim.

entry sahibi umutlu...
  • olur da çıkarsa, serinin en zayıf kitabı olacağına iyiden iyiye emin oldum.

öncelikle george r. r. martin bahçıvan işi (ben değil brandon sandersondiyor), önüne geldikçe plan yapan, o planları da çok dar bir görüşle, ötesini düşünmeden yapan bir yazar. zaten bu kitabı yazmaktan çok, yazdığını dönüp düzeltmeye vakit harcadı.

neden? çünkü hikaye arap saçına döndü. birsürü karakter, bazısı kendi pov'u olan, bazısı yanlarda kalan, bir o kadar plot ve subplot, martin'in kalemine ağır geldi, altından kalkamadı. önceden planlamadığı için de, bazen bu karakterlerin olması, bazen de ölmesi onu köşeye sıkıştırdı, hikayenin akışını tıkadı.

nitekim bu yüzden a dance with dragons ile the winds of winter arasında neredeyse 12 yıl var. taht savaşları o kadar karmakarışık, içinden çıkılamaz bir hal aldı ki, martin bir türlü dönüp toparlamak istemedi, belki de toparlayamıyor. onun yerine novellalar, ansiklopediler, uzun soluklu tarihçelerle yüzyıllarca geriye döndü, ilk insanları anlattı, targaryen hanesinin soy ağacıyla uğraştı, ama bir türlü asıl noktaya gelemedi.

nitekim oradan yamayla, buradan editle bu kitabı tamamlasa bile, kendisi de kendi materyaline uzaklaşmış oldu, çoğu şeyi unuttu. bu noktadan sonra, ite kaka bir şekilde en iyisi değil, ama elindeki imkanlarla yapabileceği en idare eder kitabı çıkarsa da, son kitap için tek kelime bile yazmayacak. haliyle bu kitap alelacele tamamlanmış, resmi olmayan bir son görevi görecek. bu yüzden de ilgi ve titizlik gereken bir çok karakter ve plot, bir anda oldu bittiye gelecek. ilk kitaptan beri birlikte olduğumuz karakterlerin sonu ise, sonsuza dek bizlerin hayal gücüne kalacak.

bir de şahsi görüşüm, inanıyorum ki yalnız değilim, sonu gelmeyecek bir serinin sondan bir önceki kitabına çok da coşku duyulmayacağı yönünde. evet, sonunda çıktı, evet diziden beri gelen ilk kitap, denilerek çok çok konuşulacak, incelenecek, ama devamı gelmeyecekse, günün sonunda ne anlamı var?
  • "aslında bitirdi ama yayınlamıyor" safsatasını ısıtıp buraya süren 1 milyonuncu yazara dream of spring'in imzalı bir kopyasını hediye edeceğim. "nasıl yapacaksın onu" diye soruyorsunuz ama bilmiyorsunuz ki, grrm, a dream of spring'i de bitirdi ve benim gibi hatırı sayılır müşterilerine birer kopya yolladı bile. hatta, aldığım duyumlara göre, george martin, the doors of stone'u da bitirmek üzereymiş ve ondan sonra da sagrada família'nın da son sıvasını atmak gibi bir planı varmış.

bu "aslında bitirdi" safsatasını çürütmek için onlarca argüman bulabilirim ama gelin size en pragmatik olanını anlatayım. kendinize şu soruyu sorun önce. "bir kitabın satışından en çok parayı kim kazanır?"

yazar? yayınevi? dağıtımcı? parakendeci?

bu sorunun tabi ki tek bir cevabı yok. yazarın şöhreti, ticari başarısı gibi faktörler kitabın yarattığı ekonomiden kimin ne kadar pay alacağını direk olarak etkiler. eğer söz konusu yazar, george martin gibi dünyanın en ünlü yazarlarından birisi ise, tabi ki onun alacağı pay haliyle oldukça yüksektir. ama yazarın şöhreti ne olursa olsun, bu tip global kitleye ulaşacak kitapların hemen hemen hepsinde, satıştan aslan payını yayıncı (publisher) alacaktır.

bunun sebebi de sizin yazdığınız kitabın iyi olmasının, onu global bir satış başarısı yakalaması için yeterli olmamasıdır. yani, george martin yarın kitabı bitirip, hiç bir yayıncı ile çalışmayıp, kitabı direk apple, google, amazon'a koysa satıştan aslan payı alabilir ama pastanın tamamı çok daha küçük kalacaktır. bunun yerine, ünlü yazarlar, global yayıncılar ile çalışırlar ve gelirlerinin asıl kaynağı bu yapımcılarla yaptığı sözleşmelerdir. yazarın, bir kitabın global olarak satılması için gerekli satış, pazarlama, lojistik gibi işlerle uğraşacak vakti ve kaynağı yoktur. random house gibi bir yayınevi, george martin'e gider x milyon dolar verir ve o kitabın yayın haklarını alır. bunun bir kısmı avanstır yani daha kitap ortada yokken bile yazar para kazanmaya başlar. aynı inşaat sözleşmesi gibi, kitap tamamlandıkça, yazara "progress payment" denilen ödemeler yapılır ve sözleşmenin büyük bölümü de iş bittiğinde yazara ödenir. kitap çıktıktan sonra yazara kar payı ödemesi de yapılır (sözleşmede varsa) ama bu nispeten daha düşük bir mebladır çünkü bu sözleşmede kitabın satmamasının riskini yayıncı üstlenmektedir.

winds of winter denilen kitabın sözleşmesi çoktan yapıldı. george martin, 4-5 global şirketle anlaştı ve kitabın kimin yayınlayacağı, kimin dağıtacağı, kimin pazarlayacağı belli. martin'in ihtiyacı olmasa da bu şirketler ona avans da ödüyor. yayıncılarla yapılan anlaşmalarda, kitabın bitirilememesi durumunda kimin kime ne tazminat ödeyeceğine kadar bütün senaryoların bir maddesi var. dünyanın en ünlü yazarlarından birisi olduğu için yayıncılar george martin'in bitmek bilmeyen ertelemelerine göz yumuyorlar ancak martin'in kitabı bitirip yayınlamaması gibi bir saçmalığa göz yumacaklarını iddia etmek düpedüz salaklıktır.

game of thrones, televizyon tarihinin en çok izlenen dizisiydi. belki şimdi biraz unuttuk ama dizinin 4. 5. sezonu civarı ulaştığı popülarite ve popüler kültürde edindiği yer star wars, batman gibi markaların seviyesine ulaşmıştı. george martin ile anlaşma yapan bütün kitap yayıncıları için winds of winter'ın ideal çıkış tarihi de, o popülaritenin zirve yaptığı yıllardı. bu kitabın, 4. ve 5. sezonun arasında çıktığını düşünsenize bir? sadece winds of winter değil, diğer 5 kitap birden en çok satan kitaplar listesinin ilk 10'una girerdi heralde.

game of thrones'un zirve yaptığı yıllardan bugüne kadar geçen her geçen gün george martin'in yayıncılarının kazanacağı paranın potansiyeli düşüyor. hbo'nun diziyi rezil bir şekilde bitirmesi, bu düşüşü hayvan gibi de hızlandırdı. asoiaf serisinin popülaritesi, fantezi okuyucusunu aşıp, altın günü yapan teyzelere kadar ulaşmıştı ve son 5 senede tekrar fantezi edebiyatı meraklılarına kadar indi. elimde bilimsel bir veri yok ama winds of winter 2015'te çıksaydı kimlere ulaşacaktı, yarın çıksa kime ulaşacaktı diye bir düşünün. bu gecikmenin yayıncıların elinden aldığı kar payı yüz milyonlarca doların üzerindedir.

uzun uzun anlattım çünkü george martin'in kitabı yazıp bitirip de yayınlamama kararı alması gibi bir ihtimalin ne kadar saçma olduğunu anlamanızı istiyorum. böyle bir şey yapsa ve bu ortaya çıksa, anlaşma yaptığı yayıncıların açacağı tazminat davalarında geçer ömrünün geri kalanı. zaten, martin 30 senedir bu konuda dürüst davranan bir yazardır. burdaki ergenler hatırlamaz ama 4. ve 5. kitabı yazarken düzenli olarak haber verirdi ne kadarını tamamladığına dair. bunu, winds için de yapmaya çalıyordu ama her ağzını açtığında ortaya çıkan "nerd-rage" yüzünden artık yapmıyor.
  • asoiaf serisinin 6. kitabı. kendisinden beklentilerim çok büyük, beklediğimi bulamazsam ya kendimi sikecem ya da bizim kıçının kılı kadayıf olmuş koca götlüyü kesecem.

5. kitap ile ilgili ufak bir değerlendirme ile bereaber 6. kitaptan beklentimi yazdım. biraz küfürlü ve ağır spoiler içerikli olabilir. beğenmiyorsan okuma amk.

her şeyden george martin'e sesleniyorum ; bu seriyi bitirmeden ölme aga. ölürsen seni öldürürüz. ağzımıza balı çaldın, ölüp gidersen mahalle maçında topun sahibinin annesi çağırdı diye maçı yarıda kalan çocuklar gibi hissedecez.

--- spoiler ---

1.arya

braavos'ta neler oluyor abi, ne bok yiyorsunuz burada ? kesik insan suratları, insanı kör, sağır, topal bırakan kelimeler falan. bu çok yüzlü tanrı olayı hakikaten çok merak uyandırıcı, okurken kendimi o mahzenlerde hissetmediysem şerefsizim. nasıl devam edecek, kader arya ile jagen'ı karşılaştıracak mı merak içerisindeyim.

-kimsin sen ?
    +hiç kimse.
    -koca bir yalan.

2. deanerys

tebrikler. el birliğiyle meereen'in anasını siktiniz anasını. hırpani, rüzgarla savruanlar, fırtına kargaları, yunkaililer, pentoslular, meereen'liler, köle tacirleri falan derken kim kimi sikiyor idrak edemedik. 6.kitapta bu iş artık çözülür umarım. meereen hikayesi iyice can sıkmaya ve rutine bağlamaya başladı. zaten ishal milletin paçasından akıyor, topuklayıp westeros'a yol alacağınıza burada takılmanın anlamı ne abi ? çekirge yiyen ruh hastalarıyla uğraşacağınıza efendi gibi demir tahtınıza koşsanıza olum.

bu arada 5. kitap dany'nin bölümü drogon ile istemsiz olarak meereen'den ayrıldıktan 5-6 gün sonra adet kanaması yaşadığı sırada jhogo tarafından bulunduğu yerde bitmişti. inşallah " her yerim şiş benim " diye trip yapıp kovmaz herifi. şaka bir yana devamı nasıl olacak, şehre dönene kadar barış bozulacak mı merak içindeyiz.

artık dany'nin arkasında missandei, sağında jorah, solunda selmy, tepesinde drogon, viserion ve rhaegal ile westeros'a yürürken görmek istiyoruz ama george martin her seferinde hayallerimizi sikmeyi bi şekilde başarıyor.

- " arkama bakarsam kaybolurum. "

3. tyrion

keskin zeka dedikleri bu olsa gerek. herif king's landing'de boklu bir bidondan başladı, önce aegon targaryen'ın aklına girdi, sonra jorah'ın belasını sikti, şimdi de ikinc oğullar'a katıldı. tüm kitap boyunca dany ile bir şekilde yolları kesişsin diye bekledim ama olmadı. 6. kitapta hem kendisi ikinci oğullar'a katılarak meereen'de kalmayı garantiledi hem de dany tekrar meereen'e dönüyor. yani yollarının savaş sonrası kesişmesi mümkün. dany her ne kadar lannister'ları düşmanı olarak görse de tyrion dany'e cercei'nin kiloduna kadar anlatacağı için işler biraz yumuşar diye düşünüyorum.

ayrıca kevan lannister'ın ölümü, varys'in tekrar ortaya çıkması ve cercei'nin yaşadıklarından sonra güdük kardeşimize kral topraklarının yolu açılacaktır diye düşünüyorum.

son olarak tyrion, penny'e kaysın mı diye anket açsam %90 evet oranını yakalarım gibi geliyor ama hadi hayırlısı.

- " lannister hanedanı'ndan tyrion, casterly kayası'nın meşru lordu, seni sümüklü solucan. "

4. jamie

delikanlılığın kitabını yazıyor. tamam ablasını falan sikiyor ona kesinlikle onayımız yok ama bu adam batıdiyar'ın gördüğü en onurlu şovalyelerden. iş görürken kendisini gören bran'ı mazgaldan aşağı ittiğinde hepimiz anasına sövdük ama brienne'e olan tutumu ve kral katili olayının aslından sonra nehirova'daki babacan hareketleri ile kendisini affettirdi.

kitapın son jamie bölümünde cercei'den mektubu aldıktan sonra brynden'ı ararken brienne ile karşılaşıp tongaya düştü sanırım. ablasının yardımına gitmek yerine brienne'in peşinden sürüklenmek kendisine pahalıya mal olacak mı acaba. lady oakheart adının hakkını verip jamie'nin götünden kan da alabilir, olay çok farklı yerlere de gidebilir.

" gitmeli miyim ? ' lancel'le, osmund karakazan'la ve ihtimal ay oğlan'la yatıyordu... ' "

5. cercei

alma mazlumun ahını demişler cercei hanım. sen mazlumun ahını aldın ama senden de şırıngayla kan aldılar. hakikaten cercei bölümleri çok iyiydi. zaten a feast for crows'da da çok başarılı cercei chapter'ları vardı. özellikle 5. kitabın sonlarına doğru işlediği günahlar yüzünden yanında rahibelerle bealor septinden kızıl kale'ye kadar çırılçıplak yürüdüğü bölümün anlatımı müthişti.

kevan lannister öldüğüne ve jamie bok yoluna gittiğine göre ortalık yine cercei'ye kalacakmış gibi dursa da mace tyrell ibnesi demir tahta ipotek koymuş durumda. cercei artık eski cercei değil. ama belki de o buhrandan daha güçlenerek çıkmıştır.

umarım 6. kitap bize bununla ilgili ipuçları verebilir. cercei'nin bizi delirtmesi de, delirdiğini okumakta hakikaten baya eğlenceli.

- " kelimeler beni incitemez, ben güzelim. batıdiyar'ın en güzeliyim. "

6. jon

bu devirde babana bile güvenmeyeceksin arkadaş. sur sur diye kıçını yırtar, " sur için " diye bıçağı yersin. zamanında nasıl arda turan için " kaptanlığı kaldıramadı " diye dedikodu çıkardılarsa senin de arkandan " lord kumandan olunca götü kalktı " lafları dolandı.

hakikaten 3-4 chapter'da surda çok fazla şey oldu. yabanılları silahlı bir şekilde surdan geçirmek, onlara lutüfun fazlasında nüfus ve yerleşke vermek, aynı zamanda sur'un ötesindeki kral'ı kardeşini kurtarmaya yollamak, elindeki en güvendiğin adam ile en bilge adamı surdan göndermek gibi büyük kararlar aldıktan sonra jon'un sonu kaçınılmazdı.

kitapta jon'un ölüp ölmediğini merak etmiyorum, zira büyük ihtimal ölmeyecektir. benim merak ettiğim tormund ya da melisandre tarafından ihanete uğrayacak mı ? stannis ile durumu ne olacak ?

bi de bu çocuğun annesi kim arkadaş. ? en son bir bölümde davos seaworth, wyman manderly' ile konuşurken jon'un annesinin konusu geçmişti. eddard stark'ın balıkçı bir kadınla yattığı, bir piç peydahlayıp kışyarına götürdüğünü falan diyordu. bu çocuğun annesi balıkçı falan değil abi. bence bu çocuk piçse bile soylu bi piç.

- " ormanda ölü şeyler var. denizde ölü şeyler var. gece çöküyor. ve benim savaşım başlıyor. "

7. theon

ramsey adını duyunca korkudan altına sıçan adam, 5. kitapta yürek yiyor resmen. jeyne'i kaçırmalar, siper'den atlamalar, stannis'in safına geçmeler falan. hayır yakalansa dökülecek dişi kalmamış, hala macera peşinde koşuyor zibidi.

theon'un asha'ya ulaşmasından anlıyoruz ki ramsay'in jon'a yazdığı mektup yalan. karısını istiyor ama stannis'i ve ordusunu kırıp geçirse karısını orada bulacaktı zaten. braavos'lu lavuğun oraya gidip öylece öleceğini zannetmiyorum. adam sikke desteğini bildirmek için oraya gitti sonuçta, stannis akıllı bi adamsa son nefesini ölmek için harcamaz.

6. kitapta theon'u bran ve rickon ile ilgili sırrını birilerine söylemesini bekliyorum. yazık lan bu adama da. pyke'a geri dönse euron bunu götünden sikip boğulmuş tanrıya kurban eder. sura gitse jon bran ve rickon'a yaptıkları için hayalete yemek diye verir. ramsey'e geri dönse ramsey taşaklarından çorba yapar. bakalım 6. kitapta ne olacak, yazarın theon'u bu kadar sündürmesinin bir sebebi elbet olmalı.

- " benim adım leş. kalleşle kafiyeli. "

aslında sorulacak çok soru var.

-victarion meereen'e vardığında avcunu mu yalayacak yoksa dany'i mi ? ejderha prensesini mi öpecek yoksa selmy'nin beyaz pelerinini mi ? victarion'un denizde bulduğu rhollor büyücüsü ne ayak ?

-euron, victarion'u dany'nin kucağına yok olacağını bilerek kasti mi gönderdi. kendi niye gitmedi ?

-varys cercei'nin karşısına nasıl çıkacak ? yine mi saklanacak yoksa başından beri tyrell'lerle iş birliğinde miydi ? daha önemlisi varys tyrion'a niye yardım etti ? para için olamaz. jamie ile böyle bi gönül bağı varsa lannister'ların tek çıkış yolu olan kevan lannister'ı niye öldürdü ?

-jorah savaştan sağ çıkar mı ? çıkarsa kendini dany'e affettirmek için bir şey yapacak mı ?

-drogondan sonra viserion ve rhaegal'de kaçtı. bunları durdurmak için dany ne yapacak ? bir an önce westeros'a yürüme kararı alacak mı ?

- meereen, pentos, volantis, yunkai'deki son gelişmeler ne olacak ?

-stannis harbiden öldü mü ?

-seride en kuvvetli tanrı olarak gözümüze rhollor sokuldu. peki bu rhollor bu kadar güçlüyse stannis niye öldü ? ordusu niye açlıktan kırıldı, soğuktan dondu.

-roose bolton jon'un eline düşecek mi ? jon lord kumandan ünvanını bi kenara bırakıp robb'un intikamını alır mı ? daha da önemlisi hayaletle arasındaki telepatik bağı ne zaman anlayacak ?

-bran'ın " asla yürüyemeyeceksin ama uçacaksın " olayı netleşecek mi ? uçmaktan kasıt kuzgunlar mı, kartallar mı yoksa ejderhalar mı ?

- quentiyn'i öğrenen doran martell ne yapacak ? dorne aegon ya da deanerys ile başka bir ittifak planı yapacak mı ? yoksa dorne ejderha yüzünden olan quentyn için targeryan'lara trip mi yapacak.

-jon connington, ergen aegon'ı dizginleyebilecek mi ?

`tespit ve tahminler :`

-victarion meereen'e varacak kadar yaşar ama sonu quentyn'den farklı olmaz.

-aegon başarısız bir sefer sonucu bir musibetin bin nasihatten yeğ olduğunu anlar. büyük ihtimal daha ihtiyatlı davranıp halası deanerys'ı aramaya koyulur.

-dany hizdahr'ın hain olduğunu tespit edip cezalandırır. meereen'i bir süre tek başına yönetir. ejderhaları dizginleyemese de artık onlardan korkmayacağını anlar. jorah'ı affeder ve batı diyar hazırlıklarına inceden başlar.

-jon ölmez. büyük ihtimal tormund kendisini kargaların elinden kurtarır. jon bir şekilde bolton'dan robb'un intikamını almak için kışyarına yürür. daha da sura dönmez. ( seri bitiyor amk, bu adam surda çürümesin, lütfen duyarlı olalım)

-stannis braavos'lu bankancının güvencesiyle kuşatmadan vazgeçer ama sura dönmez. paralı askerlerden oluşan bir ordu kurmaya karar verir.

- asha pyke'ın meşru lordu theon olduğu için theon'la beraber bir şekilde pyke"a döner. büyük ihtimal amcası buharsaçlı'dan yardım ister ve euron ile taht mücadelesi başlar.

- varys daha önceden mace tyrell ile sürekli iletişim halindedir. onun sayesinde tekrar konseye girer.

-bealish hazır olduğunda kışyarının hakkı sansa'da olduğu için tommen aracılığıyla kışyarını bolton'lardan almak için harekete geçer.

- 6. kitap büyük ihtimal bolton, frey ve manderly hanedanlarının sonu olur.

- jamie , lady oakheart ile kral topraklarıyle alakalı bir anlaşma yapar.

- ötekiler sura daha sık musallat olmaya başlar. hatta ötekilerin kendini daha fazla hissettirmesiyle, yabanıllarla sur iyice kaynaşır.

-arya braavos'ta edindiklerini kullanmak için braavos'tan kaçar. batıdiyara geri döner.

- rickon ve osha'ya noldu lan ? bok yoluna mı gittiler ?

son olarak ;

ne zaman çıkacak bu amına kodumun kitabı ?
    --- spoiler ---
  • bu kadar gecikmesinin bir sebebi de hikayenin tıkanmış olması. george martin, daha önceden öldürdüğü bir karakterin hikayenin devamında kilit bir role sahip olduğunu farkettiğini söylemiş. bu yüzden de hikayeyi devam ettirmekte zorlandığını, alternatif yollar aradığını söylemiş. kaynak

bu karakterin kim olduğunu bilmiyoruz ama çeşitli fan forumlarında denk geldiğim tartışmalar ve kişisel görüşlerim doğrultusunda birkaç kelime karalamak istedim. yazının devamında spoiler olacak.

öncelikle hikayenin genel akışını şekillendiren kilit ölümlerden biri olamaz bu karakter. ned stark, robb stark, renly baratheon, tywin lannister, oberyn martell, khal drogo, viserys targaryen, rhaego, joffrey gibi karakterler olayların akışını önemli ölçüde değiştirdi. bu ölümler olmadan hikaye bambaşka olurdu. o yüzden bu seviyede önemli karakterler değil muhtemelen.

bir diğer nokta da, bu karakterin alacağı bir aksiyondan dolayı değil de bildiği bir şeyden dolayı kritik olduğunu düşünüyorum. bu bilginin mevcut karakterlere aktarılması hikayenin devamı için gerekli olabilir. bir karakterin alacağı bir aksiyonu başka bir karaktere yaptırmak nispeten daha kolay alternatif üretilebilecek bir durum gibi geldi. dolayısıyla yazarı o kadar zorlamazdı diye düşünüyorum.

bu bakımdan maester aemon çoğu kişinin aklına gelen ilk isim. benim de öyle. hikayedeki en yaşlı karakterlerden biri olarak bir çok kritik bilgiye sahip. targaryen hanedanı ve kings landing'in geçmişi hakkında çok kritik bir karakter. bloodraven'ı tanıdığı için kuzey ve white walker'larla da bağlantılı. rhaegar ile iletişim halinde ve jon snow'u kişisel olarak tanıyan tek targaryen. r+l = j teorisini doğrulayabilecek bir kişi.

yine benzer sebeplerle pycelle. robert'ın isyanı, rhaegar ve ölen(?) çocukları hakkında kritik bilgiler pycelle aracılığıyla günümüze taşınabilir.

kings landing'in dışına çıkarsak, quentyn martell daenerys ve dorne bağlantısı hakkında önemli bir karakter olabilecekken erken ölen bir karakter. yanarak öldüğü ve cesedi tanınmaz halde olduğu için, bu ölümün kesinliği biraz şüpheli. özellikle hikayenin devamı için kilit bir karakterse yazar quentyn'i geri getirebilir. o yüzden çok köşeye sıkışmazdı sanki. dorne hikayesinde erken ölen bir diğer yan karakter arys oakheart.

bir diğer adayımız kevan lannister. tywin'in ölümü sonrası cersei'nin gücü elinde daha uzun süre tutmasına yardımcı olabilecek bir karakter. ayrıca cersei ve tyrell ittifakının dengeleyici unsuru olabilecek bir karakter. daenerys (ya da aegon) gelene kadar kings landing kendi kendine düşüyor zaten otorite boşluğundan.

bütün bunların dışında henüz bizim bilmediğimiz ama winds of winter'ın başında ölecek olan bir karakter de olabilir. henüz yayınlanmadığı için değiştirilebilir gibi görünse de sonuçta geri dönüp tekrar yazılması gereken bir olay akışı olacak.

bakalım bekleyip görelim.
  • büyük ihtimalle 6. sezondan önce çıkacak kitap. şu ana kadar yayınlanan bölümlerin türkçeleri şu şekilde;

arianne
    arianne 2 (özet)
    arianne 2
    barristan 1&2 (özet)
    theon
    tyrion
    arya
    victarion
    barristan
    sansa

not: bazı bölümlerin devamları, devam eden sayfalarda.

edit: yeni bölümler
  • martin, son açıklamasına göre kitabın %75'ini tamamlamış. 12 yılda bu kadar yazabildiyse, kitabı tamamlamasına en az dört yıl daha var.
  • 2015'te çıkmasını bekleyenler mevcuttur. yapmayın arkadaşlar 2015'te ancak ballı turplu soğanlı turtaları gömmekle meşguldür kodumunun ayı martin'i..

2016 ortası gibi bekliyorum.
  • 6. sezona kaynaklık etmesi beklenen bu kitabın yakın zamanda çıkması çok düşük bir ihtimal. bir sonraki kitabın çıkış tarihini ise düşünmek bile istemiyorum. tabii ki senaristler bu işe al atmalı ve diziyi olabilecek en uygun şekilde bitirmeliler, ama belki bu çok da mümkün değil artık.

hani bir fıkra vardır ya, adamın birinin eşeği ölmüş, adam üzülürken arkadaşı demiş ki, sen üzülme ben bunu pazarda iyi fiyata satarım. adam demiş ki, ölü eşeği kim alır? arkadaşı sen orasını bana bırak demiş.

ve eşeği at arabasının sırtına yükleyip gitmiş. bir kaç saat sonra geri dönmüş, elinde bir sürü parayla. adama demiş ki eşeği sattım, al bu para senin.

adam nasıl yaptın demiş. arkadaşı da anlatmış.
    "pazara gittim, eşek için bir piyango düzenledim, kazanana eşek verileceğini duyurdum ve katılmak isteyen herkesten para topladım."

adam sormuş. "e, peki kazanan adam ölü eşeği kabul etti mi?"
    "yok", demiş arkadaşı. "etmedi, o yüzden onun parasını iade ettim."

bu diziyi ve pek çok diziyi izleyen bizler için de durum çok farklı değil aslında. yani 7-8 sene sürecek bir diziyi izliyorsun, müthiş ilginç açılımlar yapıyor dizi, "obaa, ne hikaye be" diyoruz, "nasıl bağlanacak, kim bilir neler olacak" diye diye 6 sezon seyrediyoruz. dizi durmadan açılım yapıyor, yeni tipler, geçmişe dair gizemler, büyüler, bütün bu sezonları izlerken diziyi konuşuyoruz, konuştukça dizi fenomen oluyor, diziyi izleyen herkes birbirine anlatıyor, ve yüzmilyonlarca insan arada gösterilen reklamları da izlemiş oluyor ve sonra gidip o ürünleri alıyor, artık o dizinin her ne ticari amacı varsa onu gerçek zamanlı olarak ödüyoruz.

şimdi bu dizinin 7. sezonu rezil berbat bişey çıksa, hiç bişey birbirine bağlanmasa, o izlediğimiz reklamları geri alabilir miyiz? dizi üzerine harcadığımız zamanları, google'dan yaptığımız aramaları, okuduğumuz haberlerin bize kaybettirdiği vakti, torrent indirirken biten adil kullanım kotalarımızı, ekşiye dizi için her gün yeni entry yeni teori kasarken harcadığımız eforu geri alabilir miyiz? bitmemiş serinin ilk ciltlerini satın almak için verdiğimiz 145 liraları son kitaplar rezil çıksa bize faiziyle geri ödeyecekler mi?

hayır. kazandıracağımız parayı zaten kazandırmış olacağız 6 sezonda, 7. sezon iyi olmazsa gidip kime neyi şikayet edebiliriz ki? lost'ta öyle olmadı mı, hala gıcık oluyorum aklıma geldikçe.

martin'e kalsa böyle olmaz, çünkü o da idealist bir insan, böyle bir işe giren biri öyledir. herif yazamıyor, niye. çünkü tam istediği gibi bağlayamıyor, olmuyor olmuyor diye dövünüyor. tolkien de kaç sene uğraşmış, o kadar kafa patlatıp çok yazmış ki adam öleli 40 seneyi geçti, hala kitapları çıkıyor.

ama işte şimdi iş martin'den çıktı ve senaristlere kaldı, o yüzden biletimize vuracak eşşeğin ölmüş olacağını bilelim. bu kitaplar şöyle veya böyle toparlanacak, 2 senede bitecek. herifin 20 sene bağlayamadığını ve bir 5-6 sene daha bağlayamayacağı konuyu 2 senede bağlayacaklar. hatta sadece çekimlere hazırlık süresinde bağlayacaklar. göreceğiz bakalım ne kadar olacak.
  • kişilerin son kaldığı yeri hatırlatayım dedim. 9 yıl geçmiş aradan ama ben yine de spoiler deyim de sonra sövmeyin:

jon: kara kalede böğrüne bıçağı yedi. kırmızılı kadının sakso çekerek uyandırmasını bekliyor.

dany: ejderhaya binip uçtu gitti. ejderhanın dikeni zevkli gelmiş olacak ki hala inemedi orospu.
    edit: valentin kozharsky'e teşekkürler. ejderhadan inmiş yürürken dorthraklar etrafını sarmıştı. yanlış hatırlamışım.

tyrion: ikinci oğullara katıldıydı. ne zaman nasıl dany ile yolu kesişir bilemiyoruz.

arya: çok yüzlü tanrı'nın baş hizmetkarı kibar adam, kibar kibar götünü kırbaçlayarak eğitiyor hala bunu. westeros'a ne zaman geçeceği belirsiz.

sansa: baleish piçinin piçi gizli kimliğiyle arryn vadisinde takılıyor. sümsük robert arryn anasının memelerinden mahrum kaldı, yakında bununkine yapışır.

stannis: kışyarını fethedeceğim diye mal mal gidiyor bakalım. theon da ulaştı ordusuna.

cersei: şu dinci yobazlara dizideki gibi bir son hazırlayacak mı göreceğiz.

jaime: lady stoneheart ile ne maceralar yaşayacak belli değil.

samwell tarly: martellerin kızı ile karşılaşmıştı şu üstad medresesinde. nasıl sırlara erecek bekliyoruz.

barristan selmy: meereen savaşının komutanı kendisi. kendi işini kendi mi halledecek yoksa dany gelip de götünü mü kurtaracak bekliyoruz.

greyjoylar: bunların her biri ayrı mevzu. theon stannis'in ordusuna gitmişti zaten. euron boru falan bi şeyler diyordu. victarion dany'nin hayalini kurarak dar denizde 31 çekmekle meşgul. nereye bağlayacak bir tahminim yok.

rickon stark: inşallah bu çocuğu dizideki gibi malca harcamaz martin. en son soğan şövalyesi peşine düşmüştü bulmak için. daha iyi bir şeyler olsun bu velet.

bran stark: kitapta beni en heyecanlandıran bölümler hep bunundu. inşallah o kadar yeteneği sırf röntgencilikle zayi etmez şişko dede. seri sonunda tahta bu oturacaksa da daha iyi bir son bekliyoruz.

aegon: güya son targaryen olan ama bence blackfyre olan bu zibidi de westeros'a geçmişti. tyrion'un aklına uyup önce halası dany'e kendini kanıtlayacaktı falan. bence martin bunu seriye eklemekte pişmandır. o kadar gereksiz ayrıntı. sonunda blackfyre piçi çıkacak. zaten dizinin bana göre kitaptan iyi olduğu sadece üç yer var:

1- bunu diziye hiç almamak.
    2-lady stoneheart olayını hiç girmemek.
    3-arya'yı boltonlardan değil de lannisterlardan kaçırmak. (zira arya'nın henüz starklara ihanet etmemiş boltonlardan yardım istemeyip de nöbetçileri bıçaklayarak kaçması kitapta saçma duruyordu. dizi bunu lannisterlara çevirerek bence çok doğru bir iş yaptı.)

mance: bu adam kitapta ölmedi. kırmızılı kadın bunu değiştirip yerine başka birini yaktırdı. bu adam ne sikime hizmet edecek hiçbir fikrim yok.

velhasılkelam şu kadar olayı nereye nasıl bağlayacak hiçbir tahmin yürütemiyorum. dizi senaristleri yiyemeyeceği yarağın altına yattı, sonu malum. inşallah koduğumun şişkosu sadece titiz olduğu için çıkartmıyordur kitabı. yoksa o da artık altından kalkamıyorsa seriye yazık olacak.
hesabın var mı? giriş yap