• gerçek watcher evine cok yakın oturmaktayim. haftanın en az 4 günü de malum evin 2 sokak ötesinden geçiyorum. watcher olayını da diziden önce biliyorum ve şunu soyleyeyim dizidekiyle uzaktan yakından alakası yok. dizi, westfield ile ilgili 3 ayrı olayı birlestirmis, üstüne de kurgunun ve hayal gücünün dibine vurmuş. bundan sonrası spoiler olabilir.

--- spoiler ---

westfield ile ilgili ilk olay the addams family. evet, bildigimiz addams family'nin yaraticisi charles addams westfield'da dogmus büyümüş biri. buradaki urpertici victorian tarzi evlerden ilham almış deniyor addams family'i yazarken. karakterlerinden biri de uncle festerthe watcher dizisinde de jasper karakteriyle selam cakilmis.

ikinci olay ise john list'in işlediği cinayetler. 1971 yilinda john list adındaki westfield'da yaşayan muhasebeci bir adam,öz annesini, karısını ve 3 çocuğunu öldürüp ortadan kayboluyor. başka bir kimlikle colarado'ya yerlesip, orada yeni bir hayata başlıyor. (saul goodman gibi cinabon'da degil, yine muhasebecilik yapiyor). adam ne kadar aranirsa da bulunamiyor taa ki işlediği cinayetler 1989 yilinda bir tv programina konu olana kadar. yaslandirma teknigiyle (bu yöntemin piri flash tv'dir görsel) adamin robot resmi tv'de gosteriliyor ve sonrası bingo! adam 2 hafta içinde ihbar edilerek yakalaniyor ve hapse atılıyor. 2008'de de hapiste ölüyor. filmde anlatildigi gibi olay the watcher evi'nde gerceklesmiyor. iki olay arasında bir bağ yok. ilgi çeksin diye, cinayetler aynı evde gerçekleşmiş gibi gösterilmiş ama alakası yok.

gelelim watcher olayına... 2014'de oluyor. ciftimiz malum evi 1 milyon 350 bin dolara satın aliyor. (westfield'da evler çok pahali olsa da kaziklanmislar. amk new yorklulari, new jersey'deki ev piyasasının amına koyuyorlar. hele son 3 senede gereksiz yere piyasayi öyle bir yukselttiler ki, sormayın). neyse, eve yerlesmeden önce tadilat yaptırmaya basliyorlar. dizide gosterilenin aksine, aile evde hicbir zaman yaşamadı. ev alindiktan 2 hafta sonra ilk isimsiz mektup geliyor. "ben watcher'im, yillardan beri burayı gozluyorum, eve genc kan getirecekmissiniz, cok sevindim" gibisinden bir seyler yazilmis. adam polise filan gidiyor ama cok da sallamiyor. tadilata dewamke!

aradan 2-3 hafta sonra baska bir mektup geliyor. "genc kanlari, yani cocuklari hangi odada oturtacaksiniz. bodrum kata inmesinler, korkarlar orada. ben sizi daima izliyorum. tavan arasina da gitmesinler" gibisinden birseyler yazmis. bu arada cocuklarin ismi de mektupta gecmis. aile iceri dogru sicmaya basliyor. (bu arada mektuplar kearny denen, westfield'a yarim saat uzaklikta bir yerden postaya veriliyor ve dna testinde zarflarin bir kadin tarafindan yalandigi anlasiliyor.)

aile korkuyor tabi. evi satan kisilerle irtibata geciyorlar. sizin bu mektup olayından haberiniz var mı diyorlar. satan aile de, satıştan 1 ay önce bu tip bir mektup geldigini, şaka yapan birisidir deyip yirtip attıklarını söylüyor. mektubu kaale almamislar. bizim aile ise satan kişileri mahkemeye veriyor. bir ev satilirken, ev ile ilgili bildiginiz durumları, ya da evin herhangi bir problemini karşı tarafa bildirmeniz gerekiyor.

neyse efenim, 1-2 hafta sonra üçüncü bir mektup geliyor. yine "genc kan, delikan, delikanlim, hafife alma... aşk vurur insana... bu kadar kolay sanma" gibisinden bir seyler yazıyor mektupta. bir de "watcher evi'nin duvarlarının ardında cok şeyler gizli" gibisinden bir sey de yazıyor. aile, evin butun iç duvarlarinin alcipan'larini sokturuyor. evet, banyodan tut, evin bütün katlarindaki duvarlar sokuluyor. duvarlarin icinde acaba ne var?? biradan anlatacagim, az sonra!!!!

neyse efenim, yanlış hatirlamiyorsam 4. bir mektup daha geliyor. aile iyice korkuyor. adam karısına dönüp 'sikerler kamil hepimizi sikerler' diyor. (başta dedigim gibi, hic bir zaman eve tasinmiyorlar ama tadilat o biçim devam ediyor).

gelelim duvarların içinde ne var mevzusuna... bakın, şu anda ellerim titreyerek yazıyorum. evin bütün iç duvarlarının alcipan'lari sokuldugunde buldukları şey.... nefesim kesiliyor... yazarken bile tüylerim diken diken oluyor... bütün duvarlar sokuldukten sonra bulunan şey... eşeğin ziki afedersin!!! yani, hiç birsey!!! ulan duvarın içinde ne olur amk? sanki gömü bulacaklar içinde. 100 yıllık evin duvarlarinda ne olur ki??

neyse, aile bu duvar mevzusuna ve tadilatlara 200 bin dolardan fazla harcıyor. evde oturmaya götleri yemiyor. satsalar, mektup olayını gizlemelerine imkan yok, herkes duymuş oldu bir kere. kiraya veriyorlar kısa bir sureligine ama kiracı da kaçıyor. tadilatlarla beraber bir buçuk milyondan fazla paraya mal olan evi ite kaka zorla 959bin dolara 2019 yılında satiyorlar. 5 sene içinde evin mortgage taksitleri bir yandan, emlak vergisi bir yandan derken maddi acidan zorlaniyorlar. evin sirf emlak vergisi yıllık 22bin dolar, 5 yılda nerdeyse 100bin dolar eder. (new jersey eyaleti emlak vergisi konusunda abd'nin en berbat yeridir. vergiler anormal derecede yüksek. amk senin nj)

neyse efenim, evi 2019 yilinda yine baska bir new yorklu beyaz bir kari kocaya satiyorlar. (new yorklu kerizlerden baska kim alacak ki). yeni sahibi adam da finans işinde çalışıyor bildigim kadariyla. herifi tebrik ediyorum, korkmamış, tatar ramazan gibi ben bu oyunu bozarım demiş. yeni sahiplerine hiç mektup gelmemiş simdiye kadar. bir buçuk milyonluk evi 900 bine kaptı köftehor.

--- spoiler ---

westfield, dizide gosterildigi gibi garip komsularin oldugu bir yer degil. nezih insanların oturduğu, okul sistemi güzel bir yerdir. emlak vergileri ise yagsiz kaziktir. bu arada, göl filan da yoktur. amk netflix'i nerden çıkarıyor bunu bilmem.

dün watcher evi'nin önünden geçerken fotoğrafını çektim. görsel görsel
    görsel

diziden sonra, meraklı insanlar evi görmeye gelmeye başlamışlar. duyduğuma göre selfie'ler filan o bicim. westfield polisi sarı bant cekmis, "özel mulkiyettir, girilmez" diye. sanırım bazı meraklilar fazla yaklasmislar eve.

baştaki aileye dönersek, watcher evini sattiktan sonra başka bir yerden ev alıyorlar. mektup işi de son buluyor. eski sahiplerine açtıkları tazminat davasından bir şey çıkmıyor fakat söylentiye göre, netflix bunlara 10 milyon dolar vermiş telif hakları için. şimdiki oturan ailenin herhangi bir ücret aldığını duymadım.

evet, amerika'da otu boku, herseyi paraya cevirebiliyorsunuz, yeter ki bir hikayesi olsun. hudson nehri'ne zorunlu inis yapan ucaktaki yolcunun, uçağın nasıl indigiyle ilgili kitap yazdigi bir ulke burasi. firsatlar ulkesi denmesinin nedeni de bu, hic ummadiginiz, siklemediginiz bir olaydan para kazanmaniz mümkün. hadi len, böyle saçma bir seyden para kazanilir mi dediginiz fikirlerden milyon dolarlar kazanan insanlarla dolu.

netice itibariyle, 3-4 sikko mektup aileyi önce korkutsa da, 10 milyon dolar sayesinde memnun ediyor.

abd evler eski olduğu için tarihi geçmişleri ya da önemli insanların yaşamış olması muhtemel. eski evimin 80'li yıllardaki sahibi dünyaca ünlü bir müzik grubunun üyesiydi. (grubun ismini vermiyorum, kimliğim iyice ortaya çıkacak amk. hem grubun, hem de üyesinin sözlükte başlığı var). meşhur bir kişinin yaşadığı evde yaşamak güzel bir duyguydu. aynı yatak odasında sikiş yapmak, aynı bahçeyi kullanmak, aynı şöminede ısınmak... abd evleriyle ilgili yazdığım bir entry için (bkz: #89515538)

seyahat ettiğim yerlerde, önemli kişilerin müze olmuş evleri varsa mutlaka ziyaret ederim. simdiye kadar gördüklerim, şili'de pablo neruda'nın biri santiago'da diğeri valparaiso'da olmak üzere 2 evi de müze olmuş, ikisi de harikaydı. özellikle valparaiso'dakinin deniz manzarası muhteşemdi. öyle bir evde oturup da şair olmamak imkansız.

key west'te de ernest hemingwayin victorian tarzi harika evi de gorulmeye deger. sigmund freudun viyana'daki muayenehanesi de guzeldi. moskova'da puşkin'in müze olan dairesi ve tula'da yaşamış ayni zamanda toprak agasi olan tolstoy'un ciftligi (bkz: yasnaya polyana) da görülmeye degerdi.

yönetmen ingmar bergmanin uppsala'da dogdugu evi ise hayal kirikligiydi. apartman gayet bakimliydi ama girisinde bergman'in dogdugu apartmandir yazan ufak bir tabeladan baska bir sey yoktu. onun gibi büyük bir yönetmenin doğduğu ev kesinlikle müze olmalidir. yapacagin işi sikeyim isvec, afgan göçmenlere para var ama bergman'in evine para yok!

bir zamanlar abd'nin en zengin adamlarindan biri olan james deering'in miami'de yaptırdığı vizcaya malikanesi de guzeldir, tavsiye ederim. istanbul'da da mehmet akif ersoyun son zamanlarini gecirdigi mısır apartımanı da güzel ama müze degil.

sizleri bilmem ama ben meshur kisilerin bir zamanlar oturdugu evlere ilgi duyuyorum. entry'imizi yakin zamanda satilmis unlu birkac kisinin eviyle bitiriyorum.

cary grant
    bette davis
    joe pesci
  • elbette her ryan murphy işi gibi çıkar çıkmaz yuttuğum sürükleyici, ilginç ve gerçek mini dizi. haftasonu şu yağmurlu battaniyeli günlerde şahane gideceğine inanıyorum başlamak isteyen hiç düşünmesin diyor bu hikayenin gerçek/kurgu kısımlarını içeren spoiler kısmına geçiyorum..

--- spoiler ---

oyunculuklar çok çok iyi. karakter yaratımı -özellikle komşular- zaten bir ryan murphy işinden beklenecek kalitede kurulmuş. her haliyle sizi 7 saatliğine o banliyonun içine sokuyor, gerilimin içine sıkıştırıyor.
    ayrıca biraz araştırınca gerçekten yaşanması tüyleri tiken tikeeen ediyor. bu adres doğru ve orda o ev gerçekten var.

`:https://time.com/…0/the-watcher-true-story-netflix/`

`:https://www.denofgeek.com/…ppened-in-real-life/?amp`

iş bu makalelerde ve bir çok yerde okuduğuma göre;

- öncelikle realde aile hiç evde yaşamıyor eve taşınıp tadilatı başlatır başlatmaz ilk mektup geliyor. bu sırada otelde kalıyorlar. 2 ve 3. mektubu da alınca çocukları eve sokma riskini almak istemedikleri için taşınmayı iptal ediyorlar ama mektupların peşine düşüyorlar.

- realde çocuklar 3 tane ve küçükler. dizide ise 2 taneler. genç kızın güvenlikçi çocukla ilişkisi tamamen dizi kurgusu. gerçekte sevgili olamayacak kadar küçük kız. (10 yaş falan hatırlamıyorum şuanda)

- güvenlikçi çocuk gerçekten o mahallede yaşayan arada evi gözleyen bir ergen olarak realde var. oyun nickname'i de the watcher bunu sonradan o dönemki kız arkadaşı itiraf ediyor.

- komşular gerçek ve ama daha çok çocukları var daha kalabalık aileler

- ailenin dedektiflere ve polislere başvurduğu doğru ilgilenilmediği de doğru fakat dizideki kadın dedektif karakteri tamamen kurgusal. öyle bir karakter gerçekte yok.

- emlakçı karen diye bir karakter yok, kurgu. ama güzel karakter olmuş ben ablayı çok seviyorum zaten. başka bir hava katıyor sahnelere. çat hemen çıta yükseliyor.

- aile mektuplardan sonra evi önce kiraya vermiş, kiracı çok kısa oturmuş sonra zar zor satabilmişler.

- emniyet gerçekten mektuplarda kadın dna'sı bulmuş ve tüm kadın komşulara dna testi yapılmış ama sonuca ulaşılamamış. (yersen)

- evde yaşayan aile gerçekten evde tüneller olduğuna dair bir kanıt bulamamış (bence net var)

- john graff gerçek ama the watcher o olamaz çünkü evde yaptığı katliamdan sonra kimlik değiştirip evlenmiş ve 18 yıl sonra 1989'da yakalanmış.
    yani tarihler tutmuyor.

- eve övgüler'i başlatan öğretmen gerçek

- kan örgütü gibi fikirleri ev ünlenince sosyal medyada çıkarmışlar. normalde aile böyle bir şeyden şüphelenmemiş yaşarken.

- duvarlar kontrol edilmiş ama bir şey bulunanamış

- aile evi satarken zorlanınca yıktırıp yerine araziye 2 ev yapmak istemiş ama gerçekten var olan koruma derneğinden izin çıkmamış

- ailenin babası dizinin finalindeki gibi gerçekten olaylar aklını bozuyor çözemediği için takıntı haline getiriyor.

- evin bundan önceki sahibi 23 yıl bu evde oturmuş ve sadece 1 mektup almış. ama ev satılırken bizim aileye bundan bahsetmedikleri için bizimkiler evi alınca dava açmış.

--- spoiler ---

şimdi tüm bu bilgilerden sonra dünden beri kafayı yiyeceğim yeterince araştırılmamış olduğunu düşündüğüm çok detay var. 1940'lı yıllarda geçse belki okey ama günümüz şartlarında hala çözülememesi bana pek olası gelmiyor. hele bu kadar ünlendikten sonra. hadi yerel polis ilgilenmedi büyük abiler nasıl müdehale etmedi nasıl örtbas oluyor çıldıracağım.
  • bu diziden şunu çıkarıyorum. büyük evin derdi büyük olur gençler.
  • yaşanmış ve epey sinir bozucu bir olaydan uyarlanmış dizidir.

--- spoiler (gerçek olay) ---

söz konusu ev şu. amerika için ortalama sayılabilecek bir ev bu arada, neyini paylaşamamışlar anlamadım diyeceğim ama o gizemli ruh hastaları zaten takıntılı olduklarını mektuplarda da belirtmişler.

evin bir önceki sahipleri woods diye bir aileymiş. bu aile evde 23 yıl yaşamış ve sadece bir tane mektup almışlar ki o da evden taşınmadan hemen önce gelmiş. onun dışında hiçbir problem yaşamamışlar, hatta sadece güzel anılarımız vardı falan demişler soranlara. tabii aşağıda paylaştığım ikinci mektupta yazanlara göre bu arkadaşlardan evden çıkmaları istenmiş. yani o taşınmalarına denk gelmiş bir mektup mu yoksa mektupta geçen iddiadaki gibi gerçekten taşınmalarını söyleyen bir tehdit mi vardı, o kısım da muamma. zaten esas aile dava etmiş bu woods denen aileyi sonradan, var yani bir tuhaflık.

broaddus ailesi evi 2014 yılında 1.35 milyon dolar'a satın alıyor ve 2019 yılında da 400 bin dolar zararla satıyor. evin yeni sahiplerinin isimleri gizlenmiş ama genç bir çift olduğu söyleniyor.

ben bu olay nasıl çözülemedi anlamadım. aile özel dedektif, iki eski fbi ajanı, dil uzmanı falan tutuyor ama hiçbiri sonuç elde edemiyor. dil uzmanının profesyonel teşhisi şaka gibi zaten: bu kesin game of thrones hayranıdır, kullandığı nick the watchers on the wall'a gönderme gibisinden bir yorumu var adamın.

bu arada gerçekte evin altında gizli tüneller falan yok tabii. aile ve polis en çok komşuları olan langford ailesinden şüphelenmiş ama dna test sonuçları tutmamış. çok enteresan cidden. yani olay 60'larda falan olsa anlarım da yakın geçmişte olup da hâlâ gizemini korumasını kabul etmek istemiyor insan. düşünsene, bu işten sorumlu kadın, adam ya da yüksek ihtimalle çift her kimse netflix'te şu an diziyi izleyip, şarabını yudumlayarak kahkaha falan atıyor yüksek ihtimalle.

broaddus'lara yollanan mektupları toparlamaya çalıştım. ilk mektuptan iki hafta sonra ikinci mektup geliyor, birkaç hafta sonra da üçüncüsü. sonra iki buçuk yıl boyunca herhangi bir mektup gelmiyor, ne zaman ki evi kiraya veriyorlar, o zaman dördüncü ve son mektup geliyor. tabii bu mektup sayısı bile tam olarak net değil. işin garibi mektupların adam gibi resmi ya da tam metni dahi yok. resmen dedektiflik yaptık akşam akşam.

ilk mektup
    dearest new neighbor at 657 boulevard, allow me to welcome you to the neighborhood.

how did you end up here? did 657 boulevard call to you with its force within?

657 boulevard has been the subject of my family for decades now and as it approaches its 110th birthday, i have been put in charge of watching and waiting for its second coming. my grandfather watched the house in the 1920s and my father watched in the 1960s. it is now my time. do you know the history of the house? do you know what lies within the walls of 657 boulevard? why are you here? i will find out.

do you need to fill the house with the young blood i requested? better for me. was your old house too small for the growing family? or was it greed to bring me your children? once i know their names i will call to them and draw them too [sic] me.

who am i? there are hundreds and hundreds of cars that drive by 657 boulevard each day. maybe i am in one. look at all the windows you can see from 657 boulevard. maybe i am in one. look out any of the many windows in 657 boulevard at all the people who stroll by each day. maybe i am one.

welcome my friends, welcome. let the party begin.

ikinci mektup
    welcome again to your new home at 657 boulevard.

the workers have been busy and i have been watching you unload carfuls of your personal belongings. the dumpster is a nice touch. have they found what is in the walls yet? in time they will.

657 boulevard is anxious for you to move in. it has been years and years since the young blood ruled the hallways of the house. have you found all of the secrets it holds yet? will the young blood play in the basement? or are they too afraid to go down there alone. i would [be] very afraid if i were them. it is far away from the rest of the house. if you were upstairs you would never hear them scream.

will they sleep in the attic? or will you all sleep on the second floor? who has the bedrooms facing the street? i’ll know as soon as you move in. it will help me to know who is in which bedroom. then i can plan better.

all of the windows and doors in 657 boulevard allow me to watch you and track you as you move through the house. who am i? i am the watcher and have been in control of 657 boulevard for the better part of two decades now. the woods family turned it over to you. it was their time to move on and kindly sold it when i asked them to.

i pass by many times a day. 657 boulevard is my job, my life, my obsession. and now you are too braddus * family. welcome to the product of your greed! greed is what brought the past three families to 657 boulevard and now it has brought you to me.

have a happy moving in day. you know i will be watching.

üçüncü mektup
    657 boulevard is turning on me. it is coming after me. i don’t understand why. what spell did you cast on it? it used to be my friend and now it is my enemy. i am in charge of 657 boulevard. it is not in charge of me. i will fend off its bad things and wait for it to become good again. it will not punish me. i will rise again. i will be patient and wait for this to pass and for you to bring the young blood back to me. 657 boulevard needs young blood. it needs you. come back. let the young blood play again like i once did. let the young blood sleep in 657 boulevard. stop changing it and let it alone.

dördüncü mektup
    to the vile and spiteful derek and his wench of a wife maria,

you wonder who the watcher is? turn around idiots. maybe you even spoke to me, one of the so called neighbors who has no idea who the watcher could be. or maybe you do know and are too scared to tell anyone. good move.

657 boulevard withstood your assault and held firm with an army of supporters barricading its gates… my boulevard soldiers carried out my orders exactly.

thanks to my orders, they completed their mission as well as saved the soul of 657 boulevard. the watcher will live forever!!!

maybe a car accident. maybe a fire. maybe something as simple as a mild illness that never seems to go away but makes you fell sick day after day after day after day after day.

maybe the mysterious death of a pet. loved ones suddenly die. planes and cars and bicycles crash. bones break. you are despised by the house... and the watcher won.

yani şu zırvaları yazan ruh hastalarının komşulardan birileri olduğu belli. moruğun teki muhtemelen: young blood'la kafayı bozmuş. onca polis, dedektif, fbi ajanı falan olayı çözememiş. nasıl oluyor hâlâ anlamadım. gidip komşuları sorgulasan zaten stresten birileri kesin hata yapar, şüpheli konumuna düşerdi. ama yok, gizem olarak kalmış. o noktadan sonra, derek broaddus'un yerinde olsam "olayı insan gibi usulüne uygun yapalım dedik, olmadı. iş başa düştü." der ve ilk şüphelendiğimden başlayıp, döve döve söyletme planına geçerdim. ne charge press edeceklerse etsinler, başlarım öyle sisteme. evli çocuklu olacağım, birileri saçma sapan mektuplarla çocuklarımdan bahsedip, ailemi tehdit edecek, ben de kuzu kuzu evi satıp, depresyonlara gireceğim? yok abi, ben öyle sıkıntılara gelemiyorum, tembel biriyim.

--- spoiler ---
  • bu filmi izlemek isteyenlere engel olmak vatandaşlıktan ziyade bir insanlık görevidir.
  • the watcher: görsel
    (bkz: kurt huggins)
  • sinir bozucu dizi. beğendim mi beğenmedim mi hala karar veremedim. ama beğenmiş olacağım ki bir oturuşta bitirdim. ilginç bir diziydi. karakterleri kafamı kurcaladı.

--- spoiler ---

dizinin içerisinde o kadar fazla ihtimal veriliyor ki hangisi olabilir hangisi olamaz derken dizi akıp gidiyor. çok kez acaba o mu, yok yok o değil şu dedirtiyor. emlakçısından tut komşuların hepsine kadar ulan acaba mı dedirtiyor.

benim anlamadığım şey, daha en başta sana evde tüneller olduğunu söylediler. insan hiç mi aramaz? öyle çok gizli yerde de değil, bodrumda duvarın ortasındaki eşşek kadar tüneli ve o tahtayı fark etmeniz nasıl bu kadar uzun sürdü? yukarıda çatı katından müzik gelip duruyor insan hiç mi kontrol etmez bu nedir, kim açıyor diye?

ama beni en çok sinir eden şey adam o kadar saçmalıkla uğraşırken karısının videoyu gördüğünde hemen beni aldatıyorsuna bağlayıp adamı evden göndermesiydi. bu kadar şey dönüyor, adam uyurken odaya kızın biri giriyor, ama hanımefendi bunları düşünmeden vay kocam beni aldatıyor deyip adamı şutluyor.

--- spoiler ---
  • az önce bitirdim. yavaş tempoda ama gerilimi hiç bırakmadan devam eden bir dizi olmuş, 6 bölümde bitirebilirlerdi bazı diyaloglar fazla uzamış gerçi naomi watts için 10 bölümde olsa izlenirdi.

--- spoiler ---

john graff ve pearl winslow işbirliği ile bunu planladıklarını anlıyoruz, ama konu gerçekte de çözüme ulaşmadığı için seçimi bize bırakmış gibi görünüyor. aklımda soru işareti kalanlar ;

1- tüneldeki oda neden hiç araştırılmadı, yatak üzerinden kıl, saç örnekleri ile dna'sı bulunamaz mıydı?

2- tünel sonundaki kapıyı açmak için neden çabalamadılar? bir metalci çağırıp kapıyı kestirebilirlerdi.

--- spoiler ---
  • evi görür görmez aşık olduğum için oturup bir günde tüm bölümleri izleyip bitirdiğim dizi. tabiki de bunun sonucu olarak gece saçma sapan rüyalar, uyku bölünmeleri ve sıçramalar eşlik etti.

--- spoiler ---

öncelikle gerçekten iyi iş. netflix son zamanlarda güzel gerilim dizileri yapmaya başladı.

sonralıkla bu kadar twistli olması yordu biraz ve sonunda yine net bir sonuca ulaşamadık, ucu açık kaldı. bu biraz sinir bozucu olsa da benim fikrime göre andrew karakterinin söyledikleri gerçekti. çünkü 3 yaşındaki çocuğun yalan söyleyebileceğini ya da hayalinde böyle bir olayı resmedebileceğini sanmıyorum. bence gerçekten de olan oradaki komşuların her birinde farklı bir psikolojik sıkıntı var ve bir tarikata üyeler. evlerin içindeki tünelleri ve servis asansörünü yıktırmamak için bir koruma derneği kurmuşlar ve işlerini bir şekilde yürütüyorlar. saçı örgülü kadın da john graffe aşık olduğu için yıllar boyu onu saklamış. john graffle ilgili gerçeği bilenler de saçı örgülü kadın, kardeşi vasper ve evlere övgü deliliğini başlatan öğretmen. (koca mo'dan emin değilim, eğer o da işin içindeyse eve girip çıkan fit erkek onun oğlu olabilir, eğer değilse eve girip çıkan her seferinde john graff)

yani the watcher tek bir kişi değil, hepsi.
    --- spoiler ---

dean'in kafayı yemesi gerçekten çok normal bu arada. kim olsa kafayı yer.

bu dizi 29 yıldır içimde bir çiçek gibi büyüttüğüm hayalime iyi gelmedi, bu durumda evleneceğim kişinin gerçekten bir vurdu mu john graff mohn graffi devirebilecek kudrette biri olması lazım. yoksa malesef ki apartman dairesinden devamke olur.
  • netflixe odedigim paranin hakkini veren, gerilimi hep yuksekte tutan, harika oyunculuklar ve cok basarili bir stylinge sahip mini dizi. tek oturusta bitirdim.
hesabın var mı? giriş yap