• yıllar önce okuyup rafa kaldırdığım,bir daha da okumayacaım,hala kitaplığımda tam karşımda bana göz kırpan,it kadar korkutucu koşarak kaçılası orjinalini okuduğum tek stephen king romanı.
  • king'in bu romanının ismi türkçe'ye iyi sıhhatte olsunlar şeklinde çevrilebilirmiş pekala. artık bu işlere el atmamın zamanı gelmiş sanırım.
  • okuduğum ilk roman. lise birinci sınıfta daha rahat masa tenisi oynayabilmek için masa tenisi setinin hemen yanında olan kütüphane koluna üye olmuştum. senede iki kere nöbetçilik denk gelen ve o gün kütüphanede gün boyu nöbet tutulan bir işti bu. tabi derslerden de kaytarmak için muazzam bir fırsat. tabi kitap okuma alışkanlığım yok, roman falan ne olduğu hakkında en ufak bir fikrim bile yok. böyle bir günde, pek güneş almayan ve mavi siyah bir karanlığı olan kitaplıkta yüksek sıraların arasında sıkıntıyla dolanırken o kara kaplı ciltli ansiklopedi ve benzeri sayısız kitabın arasında uzaktan farklı bir kitap gördüm. yaklaştım ve üzerinde transparan bir kadın çizimi olan bu kitabı gördüm. o ana kadar okuduğum kitaplar ders kitaplarından ibaretti. bu nedir diye alıp elime okumaya başladığımda bir daha bırakamadım ve o kitabı okuldan alıp eve götürdüm. aralıksız okuyarak bitirdim. bir insanın kendi hayalgücü ile bir öykü yazması ve bunun aslında hiç yaşanmamış bir anlatı olması aklımı başımdan almış ve ciddi anlamda hayranlık duymama neden olmuştu. ardından müthiş bir açlık hissettim, daha fazla okumak istiyordum. evde ne var ne yoksa, babamın eski kitaplarından oradan buradan gelmiş alakasız kitaplara kadar alıp okudum. misafir geldiğinde, ders çalışmadan önce ve sonra, başka bir yere gittiğimde artık herkes sadece kitap okuduğumu görüyor ve hayret ediyordu. sonra bir gün mobilyacı enişte kitaplığını yeniden yaptığı fen lisesinden atıl durumda bir kutu kitapla geldi. ağzında sigarayla gülerek "al bakalım bunları sevecek misin" dedi. hayatında kitap okumamış o adamın bu hareketine halen aklıma geldikçe hayret ediyorum. o kitaplardan aklımda yevtuşenko'nun yaban yemişleri kaldı mesela.

tabi burada ilk okuduğum romanın stephen king gibi güçlü bir yazarın elinden çıkmış olmasının da etkisi var. elbette en iyi kitabı değil ancak durumumu düşünecek olursak beni neden bu kadar etkilediği daha rahat anlaşılıyor. kime ait olduğunu bilmediğim o kitap o noktadan sonra hayatımı değiştirdi. işimi, eşimi ve arkadaş çevremin tamamını o kitabın yarattığı okuma açlığı şekillendirdi. o kitabı okumasaydım asla bir arkadaşımda gördüğüm yüzüklerin efendisini okumayacak, mesleğimle ilgili bölümü seçmeyecek, yüzüklerin efendisini okumasam üniversitede asla en yakın arkadaşımı tanımayacak ve bu vesileyle onun arkadaşının arkadaşı olan eşimle asla tanışamayacaktım. tek bir kitap ufkumu açmıştı. şu anda arkamdaki kitaplığımda ilk baskısı olan o şeffaf kadın çizimli kitap.
  • türkçeye şeffaf olarak çevrilen stephen king kitabı.

kitap oldukça uzun şayet beni pek zorlamadı. kitabın tek sorunu ise size konunun önemli bir gidişatını olaylar gecikmeden okuyucuya adapte etmesi olabilir. bu da normal bir okuyucunun insanlar bu kadar düşünüyor mu, ana karakterler aklını kaybetmiş olabilir mi gibi düşünce baloncukları arasında sıkışmasına neden oluyor.

henüz bitmedi ama sonucu gerçekten merak ediyorum.

edit: kitabın konusunda bi kaç şey eklemek daha hoş bir davranış olabilir diye düşündüm.
    hayali bir maine kasabasında uzun zaman önce düştüğü sanılan bir uçan daire kazasının keşfi ve etkisi.
    --- spoiler ---

kendini alkolle boğmaya çalışan bir adamla baş başa kaldım.
    --- spoiler ---

kitap bitti. bi yerde okuduğuma göre stephen king bu romanı yazarken oldukça pudra şekeri kullanmış. sanırım bunun etkisi olabilir dediğim, bi king okuyucusunun göz ardı edemeyeceği yukarda bahsettiğim baloncuklar sebep olmuş olabilir. kendisi de kitabı pek beğenmiyormuş. mazi kalbimde bir yaradır.
    filminin de çıkacağını duydum sinemalara düşerse uğrayacağım.

güzeldi.

son edit: 93 yapımı bir filmde var sanırım. ama oldukça fiyasko duruyor.
  • waçovski kardeşler zannımca matrikisin senaryosunu yazarken sitefın king in bu kitabından arak yapmışlar.

--- spoiler ---
    yaw hani canım varya canlıları enerji kaynağı olarak kullanıyorlar.pil olayı.
    --- spoiler ---
  • 800 sayfalık tam sürümü çıkmış kitap.
  • stephen king bu kitaptan nefret ediyormuş bu arada, zira yazarken koko kafaları yaşadığından kendini tam veremediğini düşünüyormuş falan

çocukken okumuştum (the tommyknockers'ı şeffaf diye çevirmek de büyük başarı bu arada!) ama o kadar kötü olarak hatırlamıyorum.
  • blind guardian'ın tales from the twilight hall albümünün yedinci şarkısına ilham vermi$ olan roman.
    (bkz: tommyknockers)
  • turkceye $effaf olarak cevrildi
  • sayilari az olan boktan stephen king romanlarindan birisi.
hesabın var mı? giriş yap