• muzikal açıdan nedir ne değildir o konuyu bilemem ama amerikan halkının bu marş ile ilişkisi türk halkının istiklal marşı ile olan ilişkisinden çok daha sağlıklı orası kesin. türkler istiklal marşını hiç bir zaman mutlu olarak söyleyemezler. hep suratlar asılır ve garip bir matem havası oluşur. sanki her an birileri ülkemizi işgal etmeye hazır ve biz de onlara marşla karşı koyacakmışız gibi manasız bir ağır hava. amerikalı öyle değil. adamlar -evet- bu işi abartılı ve gösterişli bir yapaylığa büründürmüş olsa da daha bir keyifle okur milli marşını, keyfini çıkarır.

aynı konu bayrakla ilgili olarak da geçerli. bize daha çocuk yaşımızda bile bayrağa karşı ağır bir yük bindiriliyor akıllarımızda. bunu bilinçli ve programlı bir biçimde yapıyorlar hem de. misal okulda türk bayrağı çiziyoruz ve orda bize bayrağın her zaman, her koşulda tam ölçülerinde çizilmesi gibi bir zorunluluk öğretiliyor. kıyafetine bayrak çizmez istesen çizemezsin, giymek istesen giyemezsin. ortada bayrak varken rahat bile edemezsin. devamlı bir kutsaliyet, devamlı bir ajitasyon. odaya bayrak elinde insan girince ayağa kalkıp esas duruşa geçen insanlar gördüm ben. bu kadar yapay ve büyük bir baskıyla ne diye uğraşmak istesin insan ömür boyunca.

ortaokul ve lise hayatım boyunca pazartesi ve cuma günü bayrak törenlerinin yarısından çoğunu ya astım bir bahaneyle ya da kaçtım. bunu yaparken aklımda ne bayrağa ne de istiklal marşına karşı bir kin vardı. tek derdim saçma bulduğum bu ritüelden ve o negatif atmosferden kurtulmaktı. zaten aynı marşı gene dinliyordum yakında olduğum için.

bazıları üzerimde bu tarz baskılar kurmaya kalmasa benim bu ikisi ile de derdim yok. onların bana vatanımı nasıl, ne şekilde, ne kadar, nerde, hangi şiddette seveceğimi öğretmeye kalkan hastalıklı vatanseverliğinden tiksinmesem belki onlardan da çok severdim vatanı da milleti de. benim gibi doğduğu günden itibaren orta sınıf beyaz türk olmanın her türlü ayrıcalığını yaşamış, ne idareyle ne yönetimle derdi olmayan bir kültürden gelen çocuğu bile bu kadar sıkıyorsa bu baskılar ve tepeden inmecilik düşünün bakalım zaten doğuştan itibaren kendisi ile kavga eden bir devletle tanışan kürt, alevi, rum, ermeni, musevi ve dahi resmi ideolojinin düşman saydığı vatandaşlar neler hissederek büyüdüler bu ülkede.
  • yüce amerikan halkının gurur kaynaklarından olan mükemmel milli marş. ne zaman dinlesem duygulanırım. tanrıya her gece amerikayı koruması için dua eden birisi olarak bence yazılmış en güzel marştır bu.
  • jimi hendrix bunu woodstock'da vietnam savaşını protesto için bomba sesleri ve insan haykırışları arasında çok güzel çalmıştı
  • orjinali barlarda içki içmenin ve hayatın güzelliğini anlatan bir şarkıdır."milli marş olsun bu!" denerek coverlanmıştır.
    bilen bilir, bilmeyen öğrenir.
  • i.
    oh, say can you see by the dawn's early light
    what so proudly we hailed at the twilight's last gleaming?
    whose broad stripes and bright stars through the perilous fight,
    o'er the ramparts we watched were so gallantly streaming?
    and the rocket's red glare, the bombs bursting in air,
    gave proof through the night that our flag was still there.

chorus
    oh, say does that star-spangled banner yet wave
    o'er the land of the free and the home of the brave?

ii.
    on the shore, dimly seen through the mists of the deep,
    where the foe's haughty host in dread silence reposes,
    what is that which the breeze, o'er the towering steep,
    as it fitfully blows, half conceals, half discloses?
    now it catches the gleam of the morning's first beam,
    in full glory reflected now shines in the stream

chorus
    'tis the star-spangled banner! oh long may it wave
    o'er the land of the free and the home of the brave.

iii.
    and where is that band who so vauntingly swore
    that the havoc of war and the battle's confusion,
    a home and a country should leave us no more!
    their blood has washed out of their foul footsteps' pollution.
    no refuge could save the hireling and slave
    from the terror of flight and the gloom of the grave

chorus
    and the star-spangled banner in triumph doth wave

iv.
    oh! thus be it ever, when freemen shall stand
    between their loved home and the war's desolation!
    bles't with victory and peace, may the heav'n rescued land
    praise the power that hath made and preserved us a nation.
    then conquer we must, when our cause it is just,
    and this be our motto: "in god is our trust."

chorus
    and the star-spangled banner in triumph shall wave
  • the'lı ya da the'sız star spangled banner aslen tek bir bayrağı tanımlar, o da 1813 yılında ingilizlere karşı direniş sırasında taa uzaklardan görülebilsin diye baltimore'da garnizon için özel olarak yaptırılan hayvani boyuttaki bayraktır, hatta sanırım yapan kadın da kızlarıyla falan toplanıp yapmış gibi birşey.. sonra garnizon komutanının aile yadigarı gibi bir hale gelen bayrağın üzerinde baş harfleri de işlidir ...

şimdilerde washington dc'de smithsonian national museum of american history'de restore edilmeye çalışılmaktadır. etrafı camla kaplı koca bir salona yayılmış, eldivenli, boneli, çoraplı restoratörlerin, taşıyıcı raylar üzerinde yüzükoyun yatarak çalışmak suretiyle bayrağın lime lime olmasını engellemeye çalışmalarını görmek de ayrıca ilginçtir.
  • exodus'un son albümü tempo of the damned'de de scar spangled banner adı altında bir gönderme yapılmıştır buna.
  • genc avukat ve vatansever francis scott key tarafindan, ingilizlere karsi direnis gosterildigi gunlerde, devasa bir amerikan bayragindan alinan ilhamla yazilan mars.
  • milli mars olarak resmi olarak kabulu 1931 senesinde gerceklesmistir. sozleri eskidir 1814'te yazilmistir. guftesi ise 1773'te bir ingilizin yazdigi baska bir eserden adapte edilmistir. 19 yuzyilda kutlamalarda bolca calinmaya baslanmis, daha sonra 1889'da ilk kez donanma resmi olarak bayrak indir/cek torenlerinde kullamis, birinci dunya savasi yillarinda 1916'da baskan wilson da resmi torenlerde kullanilmasini onaylamistir. ama "milli mars" olarak kabulu 1931de baskan hoover zamaninda olmustur.
hesabın var mı? giriş yap